Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Dan za povijest, cijela Hrvatska u Vukovaru

Datum objave: 18. studenoga 2016.

Obilježavanje velikih datuma, obljetnica koje su promijenile tijek naše povijest i formirale budućnost, moraju biti poticaj svima da ističu žrtvu koju su svi hrvatski branitelji, ali i Međimurje, dali u obrani domovine. S tim u mislima i ove su godine predstavnici Međimurske županije, uz više od 100 tisuća ljudi iz cijele Hrvatske i inozemstva, dali svoj obol svečanosti obilježavanja 25. obljetnice Dana sjećanja na žrtvu Vukovara – grada simbola hrvatske slobode, ali i snage i otpora velikosrpskom agresoru u Domovinskom ratu.
Tradicionalno obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, ove se godine održava pod nazivom „I reći ću vam samo još jednu stvar, zapamtite Vukovar“, a tom su prigodom zapaljene svijeće i odana počast svim žrtvama u obrani domovine. Uz više od 150 branitelja iz Međimurja, brojne naše sugrađanke i sugrađane, međimursku delegaciju predvodio je i ove godine u prijateljskom gradu Vukovaru župan Međimurske županije Matija Posavec zajedno sa zamjenikom Zoranom Vidovićem, te saborskom zastupnicom Bernardom Topolko, uz Željka Sršana, predsjednika Udruge logoraša i branitelja grada Vukovara Međimurske županije, predstavnicima Koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskog rata, HVIDRA-e, mnogih braniteljskih udruga kao i predstavnicima Policijske uprave Međimurske, Zrinske garde Čakovec i pripadnicima Hrvatske vojske.
Posavec: „Vukovar zaslužuje sjećanje, ne samo jednom godišnje!“
Međimurci su u Vukovaru prilikom dolaska položili vijence i zapalili svijeće podno spomen-ploča postavljenima 2006. godine u čast poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima, ujedno policijskim službenicima s područja Međimurske i Varaždinske županije, na Trpinjskoj cesti i kod ruševine zgrade bivšeg Borovo commerca u Vukovaru, na Memorijalnom groblju u Vukovaru. Svijeće su upaljene zajedno s još jednim mnogobrojnim izaslanstvom, onim Varaždinske županije, koju je predvodio zamjenik župana Alen Kišić. Svečanosti povodom 18. studenog nastavljene su kolonom sjećanja koja je okupila oko 100 tisuća ljudi iz cijele zemlje i inozemstva, a nakon nekoliko kilometara, na Memorijalnom groblju državni je vrh na čelu s predsjednicom Republike Hrvatske Kolindom Grabar Kitarović, predsjednikom Hrvatskog sabora Božom Petrovim te predsjednikom Vlade RH Andrejem Plenkovićem položila vijence i zapalila svijeće, dok je i izaslanstvo Hrvatske zajednice županija položilo svoj vijenac, na čelu s predsjednikom Goranom Paukom.
„Danas je dan ponosa, dan sjećanja na 90-te godine i dane kada je ujedinjeni hrvatski narod pomogao u obrani svoje domovine u svoj svojoj hrabrosti i požrtvovnosti. Međimurje se tijekom cijele godine prisjeća Vukovara, želimo našem gradu prijatelju vratiti život kakav je bio nekad, pokazati im da je njihov kraj za nas mjesto posebnog pijeteta i da Vukovar zaslužuje sjećanje, ne samo jednom godišnje“, u svom je govoru istaknuo župan Posavec te nastavio kako je ponosan na više od 150 međimurskih branitelja koji su organizirano danas posjetili Vukovar te svojim dolaskom pomogli u sakrivanju tragova rata napravljenih u obrani Vukovara. „Vukovar se nikada ne smije zaboraviti, naša djeca moraju znati tko su bili njihovi preci i za kakve su se plemenite ideale borili, ovdje na Trpinjskoj cesti, groblju tenkova, ali i na svim drugim mjestima gdje im odajemo počast, poštovanje i pijetet. S time ćemo nastaviti i dalje, jer oni ne zaslužuju ništa manje“, za kraj je rekao Posavec te se prisjetio i 13 poginulih te 2 nestala međimurska policajca koji su naš tužan doprinos obrani Vukovara.
I u Međimurju Vukovar svijetli
Na dostojanstven i primjeren način, u molitvi i s posebnim emocijama sjećanje na sve sudionike obrane Vukovara, potakli su sudionici programa „I u mom gradu Vukovar svijetli“ kojim se i Međimurje sjetilo grada heroja. Akciju je podržala zamjenica župana Međimurske županije Sandra Herman, uz gradonačelnika Grada Čakovca, ujedno saborskog zastupnika Stjepana Kovača sa zamjenicima Mariom Medvedom i Romanom Bogdanom, zatim načelnik Policijske uprave međimurske Krunoslav Gosarić, predsjednik Koordinacije Udruga iz Domovinskog rata Međimurske županije Stjepan Horvat, predsjednica Udruge obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja Međimurske županije Danica Pongrac Krhač, mnogobrojni vukovarski branitelji, predstavnici obitelji poginulih, nestalih i zatočenih branitelja Domovinskog rata, predstavnici Udruga stradalnika i branitelja Domovinskog rata Međimurske županije, te mnogobrojni učenici međimurskih škola.
Koordinacija udruga proizašlih iz Domovinskog rata Međimurske županije u suradnji s Međimurskom županijom i Gradom Čakovcem, tako već tradicionalno odaje počast žrtvama iz Vukovara, pa je tako nakon polaganja vijenca i paljenja svijeća kod igrališta NK „Sloga“ Čakovec svečanost obilježavanja nastavljena kolonom sjećanja kojoj se pridružilo 300-tinjak Međimurki i Međimuraca. Upaljenim lampionima prolazili su sve do Vukovarske ulice gdje su lampioni postavljeni uz rub ceste, a zatim je kolona nastavila put Trga Republike gdje je lampionima je prikazan simbol stradanja i hrvatskog zajedništva, vukovarski vodotoranj. U crkvi sv. Nikole biskupa u Čakovcu služena je sveta misa za sve poginule, umrle i nestale hrvatske branitelje i žrtve obrane Vukovara, a cjelokupna svečanost obilježavanja završena je polaganjem zajedničkog vijenca, te prigodnom molitvom kod spomen zida hrvatskim braniteljima, čemu su prisustvovali i međimurski župan te mnogobrojni branitelje koji su pristigli iz Vukovara.
S nekoliko prigodnih riječi okupljenima se obratio zapovjednik grupe na Sajmištu, Posebne jedinice policije PU Varaždinske, vukovarski branitelj i logoraš Zvonko Horvatića. „Pripadnici postrojbi bili su naoružani samo policijskim pješačkim naoružanjem, ograničenim streljivom, bez posebne obuke, redovite opskrbe hranom i vodom, uz puno odricanja i snalaženja“, pritom je rekao i dodao kako je fascinantan sam podatak da je obrana Vukovara puna tri mjeseca odolijevala napadima daleko mnogobrojnijeg i spremnijeg neprijatelja. „Pitanje je što bi bilo s Hrvatskom danas, da naši branitelji nisu tako dugo držali liniju obrane. Temelji hrvatske države tako su postavljeni na krvi nas branitelja, te danas s ponosom pričamo o istini, domoljublju i čovjekoljublju. Svojim smo primjerom pokazali kako se brani, voli i gine za svoj narod“, zaključio je. Prigodnu molitvu za sve branitelje predvodio je fra Tomislav Božiček, župnik župe sv. Antuna Padovanskog Čakovec Jug.
Spomenimo kako su diljem cijele zemlje 17. i 18. studenog paljene svijeće, te se prisjeća Vukovara i njegovih građana, a ujedno su se i mnogobrojne međimurske općine pridružile sjećanju na vukovarsku tragediju.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content