Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Spomenik svim hrvatskim braniteljima našao svoje mjesto u Selnici

Datum objave: 16. studenoga 2016.

„Dragi moji, ne činite ustupak mojoj samoći, teškim suzama, nakon teškog sna, već živite kako bih ja živio da sam živ“, dio je teksta pjesme „Pisma poginulog ratnika“ Tomislava Domovića koji je pročitan prilikom otkrivanja Spomenika svim hrvatskim braniteljima u Selnici. Upravo je tim riječima naš hrvatski ratnik poslao i jasnu poruku kako se umjesto prošlosti moramo okrenuti budućnosti koju ćemo živjeti bolje, sretnije i sigurnije. Hrvatska je izgrađena na tim i takvim temeljima te je naša dužnost nastaviti graditi društvo tolerancije i zajedništva, ali nikako zaborava. I zato će nas na to sve podsjećati ovaj spomenik gdje navedeni gradovi Vukovar, Lipik, Pakrac, Škabrnja, Gospić i Dubrovnik predstavljaju simbole gradova, mjesta velike borbe hrvatskog naroda za neovisnost, mjesta u kojima su ginuli svi naši branitelji, ali i naši sugrađani, Međimurci. Ovaj jedinstven spomenik takvog tipa u Međimurju otkrili su Tomislav Josić izaslanik gradonačelnika Grada Vukovara, Danica Pongrac Krhač predsjednica Udruge obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja Međimurske županije te međimurski branitelji Stjepan Filipić i Mario Kovač. „Želim izraziti veliku zahvalnost svim udrugama branitelja proisteklim iz Domovinskog rata, koje svojim aktivnostima i djelovanjem ne dozvoljavaju da žrtve koje su dane budu zaboravljene, te da istinu o Domovinskom ratu prenose na buduće generacije“, na početku svog obraćanja istaknuo je zamjenik župana Međimurske županije Zoran Vidović, izaslanik predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović i ministra branitelja RH Tome Medveda. Uz Vidovića, otkrivanju spomenika prisustvovali su i glavni inicijator postavljanja spomenika, načelnik Općine Selnica Ervin Vičević s predsjednikom Općinskog vijeća Općine Radovanom Zadravcom, zamjenica župana Sandra Herman, gradonačelnik Murskog Središća Dražen Srpak, Ivan Mezga bivši saborski zastupnik i prvi načelnik općine Selnica, župnik župe Marije Kraljice i Svetog Ladislava iz Murskog Središća Tomislav Antekolović, delegacija Grada Vukovara, brojni branitelji i predstavnici braniteljskih udruga proizašlih iz Domovinskog rata, kao i predstavnici javnih ustanova i institucija, uz članove Zrinske garde Čakovec. „Prisjećajući se svih događanja od prije 25 godina, kada su tijekom Domovinskog rata brojni naši prijatelji, rođaci i članovi obitelji zauvijek otišli iz svojih domova, danas osjećamo tugu, ali i neizmjeran ponos, te je naša obaveza da njihovu žrtvu nikada ne zaboravimo. Ovim se putem želim osvrnuti i na veliki doprinos naših Međimuraca koji su se borili u mnogim vojnim i policijskim postrojbama na bojištima diljem Lijepe naše. Posebno mjesto u našim životima i srcima zauvijek će zauzimati njih 78 koji se nikada nisu vratili kući, kao i njihove obitelji kojima i dalje želimo pružati svu moguću potporu“, rekao je Vidović te naglasio kako na nasljeđu naših branitelja moramo konačno izgraditi društvo bez podjela, zajednicu tolerancije i zajedništva. „Jedino ćemo na taj način ostvariti sve one ideale za koje smo se borili i tek tada žrtva svih naših branitelja neće biti uzaludna“, zaključio je.
Još se uvijek traga za 950 branitelja
Podrška i zajedništvo koje imaju Vukovar i Međimurje njeguju se više od 25 godina, a da se tim putem nastavlja i danas, potvrđuje podatak kako je zastava kojom je bio pokriven spomenik u Selnici, ona ista koju je Udruga branitelja dobila od Grada Vukovara. Naime, njome su Vukovarci prekrili spomenik nestalim osobama, civilima i braniteljima u Domovinskom ratu, jedini spomenik koji je napravljen za sve nestale osobe. Ovim činom je napravljen novi korak u još jačoj povezanosti vukovarskog i međimurskog kraja, ali je i dan dokaz koliko su hrabri međimurski branitelji cijenjeni diljem Lijepe naše. „Još uvijek se traga za 950 nestalih branitelja, a pretužna je činjenica kako je 3200 branitelja i članova njihovih obitelji diglo ruku na sebe“, istaknuo je načelnik Vičević te nastavio kako je vrijeme Domovinskog rata najponosniji dio hrvatske povijesti i kao temelj hrvatske države nastao je jedino i isključivo na žrtvi branitelja.
Branitelji, danas više nego ikad, potrebno vam je zajedništvo. Uvjeravam vas da većina naroda poštuje i cijeni vašu žrtvu i nikada vas neće zatajiti“, zaključio je Vičević, a nadovezao se predsjednik Udruge vukovarskih branitelja i logoraša Međimurja Željko Sršan te istaknuo ponos i zadovoljstvo da su lokalni ljudi, općina i županija prepoznali značaj spomenika svim hrvatskim braniteljima, posebice međimurskim čime su im iskazali priznanje, ali i pokazali ostatku Hrvatske kakav treba biti smjer kada je odnos prema braniteljima u pitanju.  „Najzaslužniji za stvaranje naše Hrvatske, slobode, neovisne nam i jedine Domovine, a to su naši heroji branitelji koji su sebe utkali u temelj Republike Hrvatske, među kojima danas nema mnogih jer su braneći svoje i naše, dali život za slobodu koju svi danas uživamo. Hvala im!'', rekao je Mezga, dok je Anton Jurinec, predsjednik Kriznog štaba Općine Čakovec 1991. napomenuo kako su ovakve aktivnosti i projekti nužni, da ostanu trajni podsjetnik na vremena koja se nikada više ne smiju ponoviti.
Cjelokupnu svečanost svojim su nastupima upotpunili  Ženska vokalna skupina Sveti Marko iz Selnice te Jagoda Vičević.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content