Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

„Mamičina škrija“ već godinama čuva ljepote međimurske kulturne baštine

Datum objave: 25. listopada 2016.

Kako svjedočimo sve bržem napretku tehnologije i znanosti, a time i sve bržem zaboravljanju naše kulturne baštine, današnjom kulturnom manifestacijom želja nam je da od propadanja i zaborava sačuvamo barem dio kulture i običaja našeg mjesta“, objasnila je na samom početku tradicionalne manifestacije „Mamičina škrija“ Štefanija Jambrošić, predsjednica domaćina Kulturno umjetničke udruge „Društvo žena Gornji Kraljevec“. Sedma po redu manifestacija privukla je velik broj mještana i posjetitelja u Društveni dom u Gornjem Kraljevcu, a osim kulturno umjetničkog programa predstavljeni su i neki od starih običaja, dok su sa stolova ispred same dvorane dopirali mirisi starih jela pravljenih po originalnoj recepturi naših mamica. „Važno je da mlade upoznamo s načinom života njihovih prabaka i pradjedova, te čarima života bez tehnologije, ali i da probudimo lijepe uspomene i sjećanja naših najstarijih na vremena kad su ljudi imali vremena za sebe i jedni za druge“, naglašava predsjednice Udruge Jambrošić. Dodaje i kako se prenošenjem ljubavi i znanja na mlađe generacije barem dijelom osigurava opstanak naše kulture i običaja, kao i svega onoga što Međimurje čini krajem bogate i maštovite kulturne baštine, prelijepih ravnica i bregova, te nadaleko poznate gastronomije.
Gornji Kraljevec je jedna velika „škrija“ u kojoj ljudi drže jedni do drugih
Svečanosti su, među ostalima, prisustvovali zamjenica župana Međimurske županije Sandra Herman, načelnik Općine Vratišinec Zdravko Mlinarić sa zamjenicom Milenom Granatir, župnik Pavao Mesarić, ravnatelj Osnovne škole dr. Vinka Žganca iz Vratišinca Željko Maček, te mnogobrojni predstavnici udruga, kao i drugi gosti. „Uvijek kad dođete u ovo mjesto osjećate se kao kod kuće, što zapravo govori da je cijeli Gornji Kraljevec jedna velika škrija, u kojoj ljudi drže do svojih domova, svoga mjesta i jedni do drugih“, rekla je zamjenica župana Herman, pohvalivši pritom rad i inicijativu domaćina manifestacije. „Posebno vam hvala što kroz plesove, pjesme i našu domaću hranu čuvate cjelokupnu međimursku tradiciju i običaje od zaborava, te nas podsjećate na sve one vrijednosti kojima mi Međimurci pridajemo posebnu pažnju, a to su obitelj, radišnost i skromnost“, naglasila je Herman. Cjelokupni program ove manifestacije obogatili su članovi KUD-a „Sloga“ iz Gornjeg Miklouša s kojima prijateljstvo i druženje traje još od 2014. godine, a za ovaj su nastup odabrali splet izvornih pjesama, te poseban običaj „Zapovijed pod lipom“, što je privuklo osobitu pozornost publike. Prigodnom molitvom blagoslovljena je hrana koju su pripremili Biserka Sić, Ljiljana Jambrošić, Dalibor Jambrošić, Milivoj Kovačić, Neven Mikolaj i Branka Petermanec, te je druženje nastavljeno uz stolove na kojima su se našli domaći kolači, pogače i ostale delicije. Svakako valja spomenuti i jednu od pratećih atrakcija, etno zbirku Društva žena, čime očuvanje međimurske kulturne baštine dobiva još veći značaj.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content