Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

12. „Pesmarica naših mamica“ oduševila izvedbama i organizacijom

Datum objave: 19. listopada 2016.

Kulturno - umjetničko društvo „Katruže“ iz Ivanovca te Zajednica hrvatskih kulturno umjetničkih udruga Međimurske županije iskazali su se i u 2016. godini, kada su nastavili s uspješnom organizacijom manifestacije „Pesmarica naših mamica“. Kako zvuči međimurska kultura te autohtoni taktovi naše tradicije, još smo jednom imali prilike čuti i vidjeti u ispunjenom Društvenom domu Ivanovec. Uz pokroviteljstvo Ministarstva kulture RH, Međimurske županije, Grada Čakovca te Vijeća mjesnog odbora Ivanovec, održana je 12. županijska smotra izvornog pjevanja starih međimurskih narodnih i sakralnih pjesama.
Inicijativu da se tradicija nastavi, ali i podršku „Pesmarici“ i ovog su puta svojim dolaskom dali župan Međimurske županije Matija Posavec Dejan Buvač, predsjednik Zajednice HKUU-a Međimurske županije i predsjednik UO Hrvatskog sabora kulture, te u prigodnim obraćanjima zahvalili i čestitali svim izvođačima, organizatorima i posjetiteljima, kako se upravo svake godine u Ivanovcu okuplja sve veći broj zaljubljenika u međimursku glazbenu baštinu.
U svom pozdravnom govoru, predsjednik KUD-a Katruže Đuro Horvat prisjetio pak se samih početaka izvođenja pjesama koje se već danas polako zaboravljaju, naglasio kako je od 2005. godine napravljen veliki iskorak, ali i da je ponosan da međimurske narodne pjesme pjevaju i osobe treće životne dobi jer su one dio njihove mladosti. Upravo je važnost svake izvedbe ta da se prisjetimo tih vremena, te da pjesme zadrže svoju izvornost, uz prisjećanje na taktove, tekstove i prenošenje onoga što su naučili od svojih majki, baka i djedova.
Nastupe je tradicionalno pratila prosudbena komisija u sastavu Senka Bašek-Šamec, Bojan Pogrmilović i Stjepan Hranjec, a ove su godine odlučivali između 23 stare i izvorne pjesme, uz međimurske izvođače, ujedno i goste iz Slovenije i Mađarske. Nastupima su se predstavili Ženska vokalna skupina KUD-a „Katruže“ Ivanovec, Mješovita pjevačka skupina KUD-a „Sumarton“ Mađarska, Ženska vokalna skupina KUD-a Goričan, Mješovita vokalna skupina KUD-a „Mura“ Novakovec, Ženska vokalna skupina Udruge žena Sivica, Ženska vokalna skupina Pjevačkog zbora umirovljenika Čakovec, Mješovita grupa pjevača KUD-a Mačkovec, Ženska vokalna skupina Pjevačkog zbora Strahoninec, Ženska vokalna skupina „Petribske ružice“ iz Mađarske, Muška pjevačka skupina Pjevačkog zbora „Dr. Vinko Žganec“ Vratišinec, Mješovita pjevačka skupina KUD-a „Ivan Mustač“ Sv. Marija, Ženska vokalna skupina „Palovčanke“ Palovec, Mješovita vokalna skupina „Fijolice“ Međimurskog folklornog društva Ljubljana, Ženska pjevačka skupina KUD-a Podturen, Ženska vokalna skupina Podružnice umirovljenika Donja Dubrava, Mješovita vokalna skupina KUD-a Žiškovec, Ženska vokalna skupina KUU-a Društva žena Gornji Kraljevec, Muška vokalna skupina KUD-a „Katruže“ Ivanovec i Mješoviti zbor KUD-a „Mura“ Mursko Središće, te solisti Marija Biber, Ivan Lisjak, Jelena Bašek i Cecilija Merkač – Hudopisk.
Smotra je zaključena podjelom zahvalnica svim udrugama i pojedincima koji su sudjelovali u programu, ali i uz najavu kako će se u organizaciji Zajednice HKUU Međimurske županije u studenom održati 16. smotra dječjeg folklornog stvaralaštva u Maloj subotici, te 9. smotra narodnih nošnji u Žiškovcu.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content