5.6 °C
1023.0 hPa
53 %

Održan radni sastanak na temu zaštite potrošača i uloge regionalne (lokalne) samouprave

Datum objave: 13. listopada 2016.

Međimurska županija već drugu godinu zaredom objavljuje Natječaj za financiranje programa i projekata udruga iz područja zaštite potrošača te će s navedenom praksom nastaviti i u narednim godinama. Sam natječaj je već u pripremi, a očekuje se da će biti objavljen do kraja ove godine. Tim povodom u prostorijama Međimurske županije održan je radni sastanak na temu politika zaštite potrošača u Hrvatskoj te uloge regionalne (lokalne) samouprave i udruge u njihovoj provedbi.
Pozdravljene sve inicijative koje u konačnici donose dobrobit za građane
Sastanku su prisustvovali zamjenik župana Međimurske županije Zoran Vidović, načelnik Općine Gornji Mihaljevec Goran Lovrec, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo Međimurske županije Darko Radanović i viša stručna suradnica za gospodarstvo Melita Jambrović, predstavnica Udruge za zaštitu prava potrošača „Varaždinski potrošač“ Sanja Keretić, predsjednik Regionalne organizacije zaštite potrošača, ujedno i jedan od osnivača Društva za zaštitu potrošača „Vukanovčar“ Željko Tomašić, te voditeljica Službe za politiku zaštite potrošača u Hrvatskoj Đema Bartulović sa suradnicima iz Ministarstva gospodarstva. Svaka od navedenih institucija sudjeluje kao partner na projektu „Obaviješten ne luta“ kojeg provodi Društvo „Vukanovčar“, uz pomoć Županije te Općine Gornji Mihaljevec i Općine Selnica. Njegova je svrha informirati i savjetovati potrošače o njihovim potrošačkim pravima i obvezama. „Iznimno sam zadovoljan već pokrenutim aktivnostima i projektima koji se provode na području naše županije. Naravno, otvoreni smo i za pokretanje novih inicijativa te suradnju u bilo kojem obliku, a koji u konačnici donosi dobrobit našim građanima“, rekao je na samom početku Vidović i predložio da se projekt predstavi na Kolegiju načelnika i gradonačelnika kako bi se o njemu informirale sve jedinice lokalne samouprave.
Sve veća potreba za jačim uključivanjem regionalne i lokalne samouprave
U okviru spomenutog projekta predviđeno je, između ostaloga, održavanje većeg broja radijskih emisija kojima bi se dodatno istaknulo pitanje politike zaštite potrošača. Osim toga, na sastanku je bilo riječi i o aktivnostima koje provode udruge za zaštitu potrošača na regionalnoj i lokalnoj razini, te o značaju proširenja obima istih. Bartulović je pohvalila sve dosadašnje aktivnosti Društva „Vukanovčar“, Međimurske županije i uključenih općina, no izrazila je zabrinutost o sve manjim financijskim sredstvima kojima se raspolaže na nacionalnoj razini kada je u pitanju zaštita potrošača. Naglasila je sve veću potrebu uključivanja regionalne i lokalne razine, jednim dijelom kroz financijski angažman, a također i savjetovanjem o problemima od lokalnog značaja. Ovom je prilikom ujedno predstavljen i program koji je osmislilo Ministarstvo gospodarstva, a koji podrazumijeva formiranje savjetodavnih centara na lokalnom nivou jer je, kako ističe Bartulović, važno da se navedena savjetovališta što više približe samim potrošačima i budu im na usluzi. Na kraju, iz Društva „Vukanovčar“ generirana je ideja da se u 2017. godini krene s pilot projektom mobilnih savjetodavnih centara koji bi bili temelj za eventualne fiksne savjetodavne centre u budućnosti. Svi uključeni akteri sastanka s odobravanjem su prihvatili iznijete ideje te je dogovoreno kako se će iste pokušati i realizirati.

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za nedjelju, 16. siječnja 2022. - Danas u Međimurju 216 pozitivnih nalaza, tijekom vikenda cijepljeno 245 osoba
Posljednji ispraćaj dugogodišnjeg načelnika Općine Orehovica i županijskog vijećnika Franje Bukala
Odavanjem počasti poginulim i nestalim braniteljima Međimurje obilježilo 30 godina od međunarodnog priznanja Republike Hrvatske
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 15. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave do 13:30 sati u Zavodu za javno zdravstvo MŽ i trijaži Županijske bolnice Čakovec
Nove vesele učionice za početak drugog polugodišta u Osnovnoj školi Štrigova
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 14. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave od 9 do 13:30 sati u Zavodu za javno zdravstvo MŽ i trijaži Županijske bolnice Čakovec
5. sjednica Odbora za izbor i imenovanja
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 13. siječnja 2022.
Obavijest o ispravku dijela Javnog natječaja za prodaju zemljišta na području poduzetničke zone „POSLOVNI PARK MEĐIMURJE“
Međimurje tijekom blagdana ostvarilo rast od 283% u dolascima i 250% u noćenjima u odnosu na prošlu godinu, treća smo najposjećenija destinacija kontinentalnog turizma
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content