3.4 °C
1027.0 hPa
20 %

U Sv. Martinu na Muri obilježena 1700. obljetnica rođenja Sv. Martina

Datum objave: 11. listopada 2016.

u 2016. godini, uz niz velikih obljetnica koje se obilježavaju u Međimurskoj županiji, jedna od većih koja će ostati zapamćena, svakako je 1700. godišnjica od rođenja Sv. Martina. Taj veliki jubilej u Međimurskoj županiji obilježen je dakako u Općini koja nosi njegovo ime, Sv. Martinu na Muri, dok se prigodne svečanosti odvijaju tijekom godine diljem Hrvatske, ali i Europe. Naime upravo se Sv. Martin pamti kao svetac koji je plaštom ogrnuo siromaha, a time simbolički cijelu Europu, pa ga se prisjećaju u svim krajevima, no posebno u Hrvatskoj gdje je pokrenut i kulturni centar Sv. Martin. Da bi svatko od nas trebao slijediti primjer sv. Martina, djelima milosrđa i ljubavi te činjenjem dobra, u svom je blagoslovu i propovijedi tijekom svete mise rekao monsinjor Antun Perčić, kancelar Varaždinske biskupije, u okviru svečanosti u župnoj crkvi u Svetom Martinu na Muri. Misi je prethodilo otkrivanje „Stope svetog Martina biskupa“ ispred crkve, u  nazočnosti velikog broja vjernika, gostiju, ali i posebnih uzvanika, zamjenice župana Međimurske županije Sandre Herman, načelnika Općine Franju Makovca, sa zamjenicom Petrom Novinščak, te predsjednikom Općinskog vijeća Draženom Crnčecom, gradonačelnika Grada Mursko Središće Dražena Srpaka, te Ines Sabotić, predsjednice Kulturnog centra „Sveti Martin Hrvatska“.
Misa, otkrivanje „stope“, ali i zanimljiva izložba za proslavu velike obljetnice
Spomenimo kako su „Stopu svetog Martina biskupa“ postavili Europska mreža kulturnih centara „Sveti Martin“ i Kulturni centar „Sveti Martin Hrvatska“ u suradnji sa Župom i Općinom Sveti Martin na Muri, te Institut za etnologiju i folkloristiku iz Zagreba. Projekt je realiziran u okvirima Europskog kulturnog itinerara „Sveti Martin iz Toursa, Europljanin, simbol dijeljenja, zajednička vrijednost“, koji je ocijenjen Kulturnim itinerarom Vijeća Europe. Uz ovaj događaj u Kongresnoj dvorani otvorena je izložba slika na temu „Sveti Martin biskup“ Likovne Republike i radova „Učeničke zadruge“ OŠ Sveti Martin na Muri, koja se može razgledati narednih dana u radno vrijeme Općinske uprave. Misno slavlje i čitavu svečanost pjevanjem i sviranjem uljepšali su Župni zbor mladih, Vokalna skupina Osnovne škole Sveti Martin na Muri, Matija Turk, Anđelka Klemenčić, HKUU Sveti Martin te Karlo Bogdan koji je upriličio lik Svetog Martina biskupa.
FOTOGRAFIJE  - https://www.facebook.com/FollowNLike

 

Nikad veći broj programa povodom Noći muzeja u Međimurju, u manifestaciju se po prvi puta uključili Riznica Međimurja, Centar dr. Rudolf Steiner i Ekomuzej Međimurje malo
Kad se slože međimurske ruke – investicijom vrijednom 4 milijuna kuna u rekordnom roku rekonstruiran Odjel abdominalne i dječje kirurgije Županijske bolnice Čakovec na radost djelatnika te velikih i malih pacijenata
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 28. siječnja 2022. - Sutra od 9:00 sati cijepljenje bez najave u trijaži Županijske bolnice Čakovec i u Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije
Šef Misije Veleposlanstva Australije Andrea Biggi u radnom posjetu pohvalio potencijal Međimurja
27. siječnja – Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 27. siječnja 2022.
Međimurska županija podržava sve projekte s ciljem razvoja Donje Dubrave
Karatisti Karate kluba Globus među najboljima u svijetu
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 26. siječnja 2022.
Županijska bolnica Čakovec uspješna nastavna baza studentima medicine, župan Posavec – ovu priliku iskoristit ćemo da pokažemo kvalitetu zdravstvenog sustava u Međimurju i zadržimo liječnike u našoj županiji
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content