Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Održana 21. sjednica Skupštine Međimurske županije

Datum objave: 6. listopada 2016.

U Velikoj vijećnici Međimurske županije, održana je 21. sjednica Skupštine Međimurske županije na kojoj je između ostalog usvojen prijedlog polugodišnjeg izvještaja o izvršenju Proračuna za 2016. godinu, usvojena prva izmjena i dopuna Proračuna, dana informacija o kretanju međimurskog gospodarstva u proteklog godini, ali i razriješeni dosadašnji ravnatelji Muzeja Međimurja Čakovec i Međimurske prirode – Javne ustanove za zaštitu prirode.
Aktualni sat u 20-tak minuta o smanjenju nezaposlenosti, ambroziji i prijevozu romske djece
Sjednica Županijske Skupštine, uobičajeno je započela aktualnim satom kojeg je pitanjem otvorio vijećnik Aleksandar Makovec (HDZ), dotaknuvši se teme izgradnje nove industrijske zone općine Nedelišće. Pritom je naglasio kako se ista nalazi na oko 250 metara zračne udaljenosti od vodocrpilišta Nedelišće koje je pod posebnom skrbi radi zaštite od zagađenja, te postavio pitanje kako je moguće graditi zonu na tom području, te je li za to pribavljena sva potrebna dokumentacija. Da svaka gospodarska zona mora biti sukladna prostorno planskoj dokumentaciji, te uz suglasnost Zavoda za prostorno uređenje, potvrdio je župan, te dodao kako je ipak Općinsko vijeće Nedelišća to koje mora donijeti određene odluke, no i da ne sumnja kako se išta radi mimo zakona. Objasnio je kako će pitanje proslijediti Općini u čijoj je zona ingerenciji, ili Zavodu ukoliko je potrebna dopuna dokumentacije, no i dodao kako nije dobro da postoje takva i slična upozorenja te upitnici, s obzirom da je upravo razvoj gospodarstva strateški cilj razvoja Međimurja, te očekuje konkretne i jasne odgovore. Vijećnik Franjo Cimerman (HDS) dotaknuo se dviju tema. Prva je bila njegova tradicionalna, kretanje broja nezaposlenih s obzirom na dobiven odgovor Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Zaključio je kako se iz evidencije izbrisalo 1922 osoba, te postavio upit da li nadležne službe znaju što se s njima dogodilo, ali i konstatirao da većina tih ljudi nije pronašla posao. Ne znam pokušava li se pokušava implicirati da je naše gospodarstvo loše, jer ja mislim da nije, naročito ako se uzme u obzir ostatak zemlje. Pokušava li se implicirati masovno iseljenje ljudi iz Međimurja, smatram da u odnosu na druge nemamo problem u tom segmentu. Ljudi odlaze, odlazili su i jučer, odlaze i danas, odlazit će i sutra, na što utječe niz elemenata. Brojke koje su pred Vama su točne, podaci su to institucija koje su za to plaćene, koje rade statistiku i vode računa o kretanju zaposlenosti, to su Hrvatski zavod za zapošljavanje i Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje. U njihovim izvješćima za 2015. stoji da imamo porast zaposlenih, bilo je 25 316 zaposlenih osoba u gospodarstvu, što je porast od 3,9% u odnosu na godinu prije, a uz to bilježimo i porast plaća. Ne ističem te brojke za hvalu ili kritiku, već su nam one nit vodilja da vidimo gdje smo i kuda idemo. Gospodarstvo raste iz godine u godinu pa mi nije jasno kakav odgovor ili podatak od mene očekujete kada UO za gospodarstvo MŽ, institucije koje su nadležne govore jedno, a mi bi trebali tvrditi nešto drugo“, jasan je bio Posavec i istaknuo na žalost odlazak Međimuraca ili pak veće plaće  ne možemo ostvariti preko noći, no i da se sustavno radi na tome, stvaranjem konkurentnog gospodarstva, otvaranjem novih radnih mjesta, pa čak i molbom prema državi gdje smo išli s prijedlogom da se donese odluka za smanjenje parafiskalnih nameta gospodarstvu.
„Država bi ostala bez određenog dijela novca, poduzetnici bi pritom imali više, te bi promjena Zakona o minimalnoj plaći za 500 kuna, rezultirala većom plaćom radnika kao motivacija u radu, ali i povećanjem potrošnje gdje bi opet država dobila više kroz povrat PDV-a“, dodaje župan. Vijećnik je ujedno govorio o sezoni alergija i ambroziji, te naglasio kako se moraju kažnjavati vlasnici koji drže zapuštena i korovom obrasla zemljišta, na što je župan dodao kako su općine i gradovi  upoznati sa zakonom te tom obvezom, no i kako će se ispred Međimurske županije odmah proslijediti dopis kako bi još jednom istaknuli važnost i zakonsku regulativu odstranjivanja ambrozije osobito sa zapuštenih polja. Nezavisna vijećnica Marija Hertelendi nije postavila pitanje, već je samo zatražila ispriku zbog, prema njenim riječima, neistina o njoj iznesenim u lokalnom tjedniku, jer naime postoji Udruga za Dom spremni iz 1997. godine. Kako će se financirati prijevoz romske djece iz Sitnica u Dječji vrtić u Murskom Središću nakon što je završeno financiranje Fonda REF, pitao je vijećnik Ivan Novak (HDZ). Na pitanje je odgovorio pročelnik UO za društvene djelatnosti Branko Sušec, objasnivši kako nema razlogu za brigu te da će prijevoz biti riješen kroz osiguran prijevoz učenika osnovnih škola. Postupak javne nabave još je u tijeku i kada on završi, uključit će se i navedena stavka. Uz to vijećnik je postavio upit u vezi mogućih zapošljavanja INE u plinskim postrojenjima, na što je župan odgovorio kako će se organizirati sastanak s menadžmentom INE, koji upravo i donosi odluku o zapošljavanju. „Nezgodna je to situacija, jer INA je tvrtka koja vodi svoju politiku i svako miješanje u njihovu kadrovsku politiku nije dobro, ali ja ću zamoliti, čak i apelirati, kada se obavljaju poslovi na našem području da se vodi računa o tome da se zapošljavaju ljudi iz Međimurja. To je ono što mogu učiniti: molba, apel i prijedlog, ali konačna odluka je na njima“, objasnio je župan.
Rebalans i obračun Proračuna te izvješće župana za prvih 6 mjeseci
Apsolutno najvažnija točka dnevnog reda današnje skupštine bio je rebalans Proračuna, koji je po prvi puta preko pola milijarde kuna (565 milijuna kuna), što kako je naglašeno možda dobro zvuči, no to je zato jer podrazumijeva sve obrazovne i zdravstvene ustanove, kompletni proračun Županijske bolnice Čakovec, ali i sve plaće u osnovnim i srednjim školama. „Iako je ovakav način rada bolji zbog uvida u financijsku situaciju, ujedno donosi i veću odgovornost za onog koji je nadležan“, naglasio je župan i dodao kako se na primjer 300 tisuća kuna uštedjelo na plaćama, uz smanjenje broja zaposlenih u Županiji, što je u situaciji s većim obimom posla jedna pozitivna brojka. Ujedno je istaknuo žaljenje što se za oko 35 milijuna kuna moralo smanjiti one investicije oko kojih se očekivala podrška Vlade, prije svega radi se o školi u Pribislavcu i dvorani u Orehovici, nakon što su već napravljene prve faze obiju investicija. „To ne znači da nema projekata, mi projekte pokrećemo za ono što možemo, od naših škola, Doma zdravlja, niz projektnih dokumentacija, pa do projekata energetske učinkovitosti kao Učenički dom, Gimnazija J. Slavenskog, Ekonomska i trgovačka škola, OŠ Selnica za koju ugovor potpisujemo druge godine, ambulante diljem Međimurja, novi Studentski centar. Dakle ipak investicija ima na razini oko 38 milijuna kuna u ovom trenutku, a većina iz našeg Proračuna. Izostala je podrška države“, objasnio je župan i izrazio želju da se što proje formira nova Vlada, zbog toga što unutar dva mjeseca mora izglasati državni proračun. „Ako se premaše rokovi, 1. siječnja ponovo dolazimo u zonu privremenog financiranja od 3 mjeseca, dakle opet održavanje sustava hladnog pogona i to si jedna ozbiljna država ne smije dozvoliti“, dodaje.
MENEA je primjer uspješnog rada jedne agencije
U raspravu se uključio vijećnik Makovec koji smatra kako je zajednički Proračun napravio zbrku i otežao rad nad onim nad čime Županija ima ingerenciju, te postavio pitanje oko MENEA-e čiji je financijski plan srezan za polovicu iako kako kaže zna da je godinu završila jako dobro i uspješno, a sada njen plan izgleda kao da nema smisla da agencija opstane.  Župan je to jasno objasnio kako je upravo MENEA agencija primjer kako bi svaka agencija trebala funkcionirati, jer naime lagano ide u svoju potpunu samoodrživost, pa dotacija iz Županije ne mora biti toliko velika koliki je bio prvotni plan, što i je krajnji cilj. Vijećnik Cimerman pak se dotaknuo teme ŽB Čakovec, te postavio pitanje što će biti kada se u Proračun uključi i njeno poslovanje, kako zdravstvo ima gubitke. Odgovoreno mu je kako bolnica mora biti racionalna i kontrolirati se u svakom segmentu poslovanja, kako se ne smiju više upropaštavati bolnice na način pogodovanja i kriterijima koji su sumnjivi. Kredit resornog ministarstva prema nekim drugim bolnicama veći je godišnje za oko 12 milijuna kuna nego u našoj, što nije pošteno, smatra Posavec, čime se lako može otežati ili olakšati Proračun. „Samo primjer, mi smo prijavili novi paviljon, dnevnu kirurgiju i rekonstrukciju psihijatrije, vrijednosti 50 milijuna kuna za Fond u Ministarstvu regionalnog razvoja, projekt je prošao među prva tri u RH, ali smo dobili odgovor da može dobiti samo 12 milijuna. To se tako ne radi“, objašnjava. Kako je dodao Mladen Novak, predsjednik Skupštine, Proračun je nikad veći, a opet ono što u njemu piše ne izaziva zadovoljstvo jer žalosti izgubljena godina. „Svi oni projekti koji su bili planirani za ovu godinu nisu se uspjeli realizirati jer nismo imali adekvatnog sugovornika s druge strane, ali nadamo se da ćemo, kad se oformi nova Vlada, pronaći adekvatnog sugovornika s kojim ćemo moći završiti ono što smo započeli u ovoj i prethodnih godina“, naglasio je.
Izvješće o radu župana u prvih šest mjeseci usvojeno je, no nakon rasprave u kojoj je Nino Marđetko (HDZ) napomenuo da treba više raditi na jačanju konkurentnosti, treba raditi na tome da radna snaga dobije veću plaću, jer nam odljev mladih radno sposobnih ne ide u prilog, kako znamo da su niska primanja. „Ne vidim velikih pomaka u gospodarstvu i investicijama, trebali bi se više založiti u tom segmentu“, dodao je, a župan kratko odgovorio rečenicom – „Moje Međimurje je lokomotiva gospodarstva i nikada poduzetnicima neće biti bolje kao što će im biti sada“, time citirajući izjavu ministra poduzetništva i obrta Darka Horvata. „To su riječi ministra, Vašeg stranačkog kolege, Vi kažete jedno, a on ipak nešto drugo, savjetujem da se dogovorite“, rekao je i dodao da upravo ministar iz ovog kraja mora biti taj koji će pogurati neke projekte, da se gradi javna infrastruktura, zapošljava i napreduje.
Jedna od zanimljivih točaka svakako je bila i dana informacija o stanju i kretanjima gospodarstva u 2015. godini, a ono što je usporedivo s godinom ranije jest to da je rast zaposlenosti 3,9%, dakle 25.316 ukupno zaposlenih osoba u MŽ. Kako je objašnjeno, poduzetnici su prvi puta premašili svoje prihode preko 12 milijardi kuna, dok su prije 3 godine bili na oko 10.4 milijardi. „Imamo nikada manju nezaposlenost, oko 4500 nezaposlenih, dok je sredinom 2013. bilo 8300. Ujedno smo zabilježili prosjek plaće od 4085 kuna, što je u usporedbi s 2014. rast koji iako veseli, ne možemo biti do kraja zadovoljni jer je on još uvijek manji od državnog prosjeka“, objasnio je župan Posavec.
Jedan kvalitativni pomak i rast gospodarstva pohvalila je vijećnica Nadica Jelaš (SDP) i naglasila važnost činjenice kako su upravo međimurski poduzetnici u šest recesijskih godina poslovali pozitivno, bili onaj uspješniji dio hrvatskog gospodarstva. Prema riječima Željka Pavlica (MDS) Općine i Gradovi te Županija rade na tome da ublaže negativne trendove, raznim potezima, mjerama, osiguranjem prijevoza i knjiga školarcima, a pokušava se olakšati i pristup poduzetnicima, posebice smanjenjem birokratskih barijera.
Zbog odlaska u mirovinu, razriješen je dosadašnji ravnatelj Muzeja Međimurja Čakovec Vladimir Kalšan, a v.d. ravnateljicom imenovana Maša Hrustek Sobočan s 26. listopadom 2016. godine, dok nakon završenog mandata na nove četiri godine ravnateljem Međimurske prirode – Javne ustanove za zaštitu prirode ostaje Siniša Golub.
Spomenimo kako je usvojen financijski plan i godišnji plan građenja i održavanja županijskih i lokalnih cesta u 2017. godini, uz projekciju Proračuna ŽUC-a za 2018. i 2019. godinu o kojima je izvijestila ravnateljica Županijske uprave za ceste Ljerka Cividini. Ujedno je usvojen prijedlog Programa zaštite zraka, ozonskog sloja, ublažavanja klimatskih promjena i prilagodbe klimatskim promjenama za Međimursku županiju. Isti se donosi za petogodišnje razdoblje, od 2016. do 2020. godine, uz prijedlog Upravnog odjela za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša, Odsjeka za zaštitu okoliša i prirode, a nakon održane javne rasprave o tim temama. Ujedno je na 21. sjednici usvojen i drugi prijedlog istog UO, i to Programa za provođenje mjera zaštite i sanacije u zonama izvorišta (Nedelišće, Prelog i Sveta Marija). Ovim će se programom sustavnom izgradnjom i sanacijom zatečenog stanja spriječiti nepovoljno djelovanje na izdašnost izvorišta i zdravstvenu ispravnost vode za piće. Radi se o radovima od izrazitog javnog interesa te isti imaju prioritet u odnosu na druge mjere i radnje na području zona, za koje je i osnovano Stručno povjerenstvo koje je imenovao župan Međimurske županije.
Ujedno je zbog isteka mandata Matija Posavec ponovo imenovan za upravitelja Zaklade solidarnosti Katruža, kao i članovi Upravnog odbora Mislav Čonkaš, Miroslav Horvat, Božena Malekoci – Oletić, Štefica Martinez, Danica Pongrac – Krhač, Andreja Knežević i Emil Vibović.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content