Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Službeno predstavljen projekt „Kuće mogućnosti“

Datum objave: 8. rujna 2016.

 
S navršenih 18 godina, ili najkasnije po završetku školovanja, korisnici socijalne skrbi moraju napustiti sustav. Većina njih u tom trenutku nema stan, posao, novac, obitelj, a često ni predodžbu o životu izvan ustanove ili udomiteljske obitelji. U takvom stanju oni lako postaju žrtve beznađa, poroka, kriminala i prostitucije, a sav trud i sredstva koje je društvo uložilo u njihovo odrastanje, mogu biti nepovratno izgubljena, zajedno s njihovim mladim životima. Upravo je iz tog razloga pokrenut projekt „Kuća mogućnosti“, s ciljem da se mlade, uz praktičnu pomoć u svakodnevnim životnim situacijama, opremi potrebnim životnim vještinama kako bi u periodu od jedne do dvije godine postali spremni i sposobni voditi samostalni život. Projekt zajedno provode Međimurska županija, Grad Čakovec, udruga „Nada za život“, Udruga udomitelja djece Međimurja i Zaklada za društvene promjene i uključivost, te je zajedničkim naporima pronađena idealna lokacija za samu kuću, u Čakovcu na adresi Ante Starčevića 49a. Službenom otvorenju prisustvovao je velik broj uzvanika, a među ostalima, svojim su dolaskom svečanost uveličali zamjenica župana Međimurske županije Sandra Herman i gradonačelnik Grada Čakovca Stjepan Kovač.
Pozitivan primjer zajedničke suradnje kojom se pomaže onima kojima je to potrebno
Sretni smo što smo uspjeli u provođenje ovog projekta okupiti čak 5 partnera koji su prepoznali potrebu mladih ljudi koji, nakon izlaska iz sustava socijalne skrbi nemaju niti vještine, niti obitelj, ni posao“, rekao je voditelj projekta, ujedno i predsjednik udruge „Nada za život“, Vladimir Hoblaj koji je predstavio ovu inicijativu. Tom je prilikom zahvalio na pomoći svim partnerima, a pogotovo Zakladi za društvene promjene i uključivost, koja sve više poprima međunarodni karakter i širi se van granica matične Bugarske. Njen predstavnik, Chris Mould, istaknuo je kako je ovo tek početak razvoja sustava Kuća mogućnosti, koji će radikalno izmijeniti put mladih ljudi koji izlaze iz sustava udomiteljstva. „Na ovaj način omogućujemo mladim ljudima sigurno mjesto za život, okupljamo ljude koji brinu o njima s ljubavlju, te im pomažu im oko lakše integracije u zajednicu. Želimo koristiti dobra iskustva kako bi ovaj projekt mogli širiti i dalje, te sam uvjeren da ćemo to uspjeti postići uspješnim partnerstvom svih uključenih aktera“, izjavio je Mould. Partneri su zalog uspješnog projekta, slaže se i gradonačelnik Kovač, koji je naglasio kako je najvažnije pomoći mladim ljudima. „Ne želimo ih prepustiti društvu da se sami snalaze i zbog toga je ova kuća bitna, kako bi stanarima mogli omogućiti da stanu na svoje noge, nađu posao i osamostale se“, zaključio je Kovač. Posebno zadovoljna otvorenjem Kuće mogućnosti bila je zamjenica župana Herman koja se prisjetila prvog dolaska predstavnika Zaklade u posjet Županiji, kada je cijela ideja začeta. „Činilo mi se kao da projekt već poznajem, jer je veoma sličan onome koji Međimurska županija podupire već dugi niz godina, a radi se o Sigurnoj kući za žrtve obiteljskog nasilja, koja funkcionira gotovo po istom principu“, objasnila je Herman i pohvalila suradnju svih uključenih u ovaj projekt. „Ovo je pozitivan primjer toga da se zajedničkim snagama može pomoći onima kojima je to potrebno, a to ćemo nastaviti raditi i dalje kako bi olakšali našim međimurskim udomiteljima, ali i djeci koja tek navršavaju 18 godina“, zaključila je Herman. Prvi stanari Kuće mogućnosti, Velimir i Jasmin Oršuš, nisu krili zadovoljstvo, a sigurno je kako želje da im se pomogne neće izostati.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content