Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Festival krumpira iz godine u godinu naglašava važnost najpoznatije beličke poljoprivredne kulture

Datum objave: 1. rujna 2016.

"Kalamper, kalamper" orilo se ispred Društvenog doma u Belici na otvaranju festivala, posvećenog najpoznatijoj beličkoj poljoprivrednoj kulturi, koji se održava već šesnaestu godinu za redom. Belica slovi kao šampion u proizvodnji krumpira još od sredine prošlog stoljeća što potvrđuju brojne nagrade i priznanja, a marljivi Međimurci uvidjeli su da je udruživanje jedini način da se postignu zajednički ciljevi vezani uz proizvodnju i plasiranje krumpira na tržište. Zbog toga je 1999. godine osnovana Udruga međimurskih proizvođača merkantilnog krumpira, a samo dvije godine kasnije započeta je tradicija festivala krumpira. Ove je godine po prvi put organizirano i natjecanje u kuhanju jela od krumpira u kotliću, a sve je to potaklo velik interes mještana i ljudi iz ostalih krajeva koji su u velikom broju posjetili ovu manifestaciju. Među njima su bili i brojni uzvanici, ministar poduzetništva i obrta u tehničkoj Vladi RH Darko Horvat, saborski zastupnik Radimir Čačić, župan Međimurske županije Matija Posavec i njegova zamjenica Sandra Herman, načelnik Općine Belica Zvonimir Taradi i predsjednik Udruge Damir Mesarić, kao domaćin.
Za kvalitetan rad udruge i odličnu organizaciju zaslužni su prvenstveno ljudi koji ju vode
Ove je godine završen projekt izrade šest meteoroloških stanica vrijedan 84 tisuće eura, a kraju se privodi i brendiranje Međimurskog kalampera koji će dobiti oznaku zemljopisnog porijekla“, istaknuo je na samom početku Mesarić i napomenuo kako je Udruga pokrenula inicijativu da se uvede Zakon o poštenoj trgovačkoj praksi oko uvoza mladog krumpira iz BiH, kao i strože kontrole uvoza merkantilnog i sjemenskog krumpira. „Općina Belica iz svog proračuna uvijek izdvaja dio za poljoprivredu, ali isto tako prati i rad svih svojih udruga. Kako bi ostvarili dobar dojam ovim festivalom, za što se trudimo i pripremamo već neko vrijeme, važni su ljudi koji ulažu svoju volju i energiju da se to što bolje napravi“, rekao je načelnik Taradi i najavio kako je pred njima veliki projekt u kojem očekuju povući značajna sredstva iz fondova Europske unije, a u sklopu kojeg će se uključiti i Udruga. Posebnu pohvalu svim organizatorima uputio je župan Posavec izrazivši veliko zadovoljstvo viđenim, obzirom da je Međimurska županija već niz godina pokrovitelj ovog festivala. „Za kvalitetan rad udruge i odličnu organizaciju zaslužni su prvenstveno ljudi koji ju vode, a ovim putem apeliram da Udruga proizvođača merkantilnog krumpira postave krovna udruga koja će na jednom mjestu okupljati sve proizvođače krumpira u Međimurju. Na taj način lakše možemo utjecati da se na državnoj razini neke nepravilnosti, koje evidentno postoje, isprave“, istaknuo je Posavec pruživši pritom ruku suradnje i pomoć Županije u bilo kojem obliku. Čestitke na uspješnom održavanju tradicije organizatorima je uputio i Čačić koji očekuje da ova manifestacija s godinama dodatno raste i dobije jednu snažniju dimenziju. „Belički krumpir mora dobiti zaštitu i na europskoj razini kako bi se dodatno mogao brendirati ovaj vrhunski proizvod i ovi vrijedni ljudi koji ovdje žive“, naglasio je Čačić. Ministar Horvat u svom se govoru osvrnuo na dobru suradnju sa Županijom, načelnikom Taradijem i proizvođačima krumpira, od kojih svatko aktivno daje svoj doprinos u stvaranju uvjeta za povećanje proizvodnje. „Na razini Europske unije cijeni se udruživanje u zadruge, klastere i druge vidove asocijacija s ciljem da se dobije okrupnjivanje, a doprijeti do onih koji donose odluke od neposredne važnosti za proizvođače sigurno je puno lakše umrežavanjem i zajedničkim snagama“, napomenuo je Horvat. Pred sam kraj službenog dijela programa otvorenja, načelnik Taradi i župan Posavec uručili su pohvalnice i zahvalnice koje su primili Stjepan Koroš, Jagoda Sršan, Zlatko Premuš, Kristijan Mihalic, Marija Sklepić, te Limena glazba Belica i tamburaši KUD-a Belica koji već tradicionalno daju svoj doprinos ovom festivalu. Uz njih, svojim nastupom ovogodišnju manifestaciju upotpunili su Patricija Juračić i solist Karlo Čeh. Posebna priznanja u vidu Povelje počasnog člana Udruge primili su svi njeni dosadašnji predsjednici Franjo Dodlek, Dragutin Taradi i Alojz Kozjak, a svečano otvorenje završeno je proglašenjem pobjednika natjecanja u pripremi jela od krumpira u kotliću, u kojem su najbolje bile članice Udruge žena veterana Belica.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content