Međimurje Europska regija sporta za 2022.
1.4 °C
1025.0 hPa
41 %

Suradnja Međimurske županije i Grada Sinja nastavljena na tradicionalnoj Sinjskoj alci

Datum objave: 8. kolovoza 2016.

U spomen na 1715. godinu i veliku pobjedu Sinjana nad Osmanlijama, u Sinju je jučer poslijepodne održana, nakon Bare i Čoje, i završna utrka 301. Sinjske alke, čime su završile tradicionalne trodnevne alkarske svečanosti. Velika svečanost i manifestacija, koja je kao takva jedinstvena u svijetu, je privukla brojne posjetitelje i goste iz cijele Hrvatske te šire regije, a među brojnim uzvanicima, kao poseban gost gradonačelnice Sinja Kristine Križanac, je bio i župan Matija Posavec. Ovaj, kako je istaknuto prvenstveno poslovni susret je nastavak suradnje Međimurja i Grada Sinja, a s ciljem još tješnjeg povezivanja Zrinske garde s jedne strane i Sinjskih alkara s druge. Tom je prilikom održan i poseban prijem u uredu gradonačelnice na kojem su dogovoreni budući koraci ovog zajedničkog projekta, posebice jer su se i Međimurska županija i grad Sinj povezali s inozemnim partnerima s kojima cjelokupna suradnja dobiva i jednu novu dimenziju.
Koliko su nam jake regije, toliko je jaka i sama Hrvatska
Sinj održava 301. Sinjsku alku, a Međimurje obilježava 450. godišnjicu Sigetske bitke te je time ova godina idealna prilika da na temeljima slavne prošlosti povezujemo regije i planiramo projekte za bolju budućnost. Koliko su nam jake regije, koliko pomažemo jedni drugima, toliko nam je jaka i Hrvatska koju onda još lakše možemo pozicionirati u Europi i svijetu.“ – napomenuo je župan Posavec te nadodao da je ovo odličan početak za nastanak projekata koji će se već druge godine kandidirati za fondove Europske unije. “Sinjska alka je prevažan brand za Hrvatsku i kroz ovakvo povezivanje kontinentalne i jadranske Hrvatske šaljemo i jasnu poruku da se svi zajedno moramo okrenuti budućnosti, a sve kroz poštivanje prošlosti.“ – zaključila je gradonačelnica Križanac.
A sama Sinjska alka je ove godine bila mjesto na kojem se predstavila međimurska tradicija i to kroz nastup Zrinske garde koja je bila sastavni dio mimohoda gradom te je aktivno sudjelovala u održavanju same alke. Kako je rekao i sam predsjednik Zrinske garde Alojzije Sobočanec, to je samo nastavak višegodišnje suradnje koja će se nastaviti i ubuduće. Posebno iznenađenje u Sinju je bio nastup Puhačkog orkestra Općine Nedelišće, predvođenih načelnikom općine Darko Daniom. Naime, izvrsnim nastupom u petak navečer na Trgu Franje Tuđmana u okviru 7. Sinjskog sajma sela, 35 članova orkestra je održalo koncert na kojem je predstavljena tradicija limene glazbe Međimurja, a koja se posebno njeguje na ovim prostorima. Bila je to prilika da i nadaleko poznata Limena glazba Grada Sinja zajedno sa svim građanima sinjskog kraja čuje jednog od najboljih puhačkih orkestara sjeverne Hrvatske. Kako se moglo čuti, reakcije su bile izrazito pozitivne te je u planu nastavak suradnje te realizacija novih projekata.

Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
Međimurska županija u 2021. godini za poljoprivredu izdvojila gotovo 4 milijuna, od toga 1,7 milijuna za potpore male vrijednosti poljoprivrednicima
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content