Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Ljubav prema domovini nije samo mahanje zastavom već predan i odgovoran rad za boljitak svih građana

Datum objave: 25. lipnja 2016.

Prošlo je 25 godina otkako je Hrvatski sabor donio Ustavnu odluku o samostalnosti i suverenosti Republike Hrvatske proglašavajući Republiku Hrvatsku samostalnom i neovisnom državom. Tom povijesnom događaju 1991. godine prethodila je odluka hrvatskih građana o raskidanju svih pravnih veza s Jugoslavijom, iskazana na državnom referendumu, čime je ostvarena višestoljetna težnja našeg naroda za samostalnošću. Ovaj veliki događaj u našoj povijesti danas slavimo kao Dan državnosti, koji je u Međimurju tradicionalno obilježen uz svetu misu u župnoj crkvi Svetog Nikole biskupa u Čakovcu i polaganje vijenaca i paljenje svijeća ispred Spomenika poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata u Perivoju Zrinskih i Spomen-zida poginulim hrvatskim braniteljima. Služeći svetu misu, gvardijan čakovečkog franjevačkog samostana fra Željko Železnjak podsjetio je na same početke stvaranja hrvatske države i silnom trudu i muci koji su morali podnijeti svi kako bi danas imali svoju vlastitu državu, te da je to razdoblje bilo prožeto optimizmom i vjerom u bolje sutra. „Nažalost, u posljednje vrijeme vidimo da situacija ipak nije onakva kakvu smo priželjkivali, jer nakon što smo izgubili vanjskog neprijatelja, postali smo sami sebi najveći neprijatelji i sada trpimo od unutarnjih podjela“, opisao je današnje stanje društva gvardijan Železnjak i naglasio kako se moramo povoditi starom poslovicom koja govori o tome da je povijest učiteljica života. „Još se iz davnina prožima problem ljudske prirode i slobode, koja lako može dovesti do sebičnosti, profiterstva i oholosti. Dok je tome tako, prave slobode neće biti, stoga je našem društvu potrebna duhovna obnova i promjena u srcima ljudi kako bi njima moglo zavladati prijateljstvo, mir, pravda i praštanje“, zaključio je gvardijan. „Put do potpune samostalni i slobode Republike Hrvatske nije bio lagan. Pali su mnogi živote i proliveno je mnogo krvi tijekom Domovinskog rata koji nam je nametnut, stoga slaveći obljetnicu hrvatske državnosti posebno smo ponosni na našu domovinu i sa zahvalnošću se prisjećamo hrvatskih branitelja koji su dali svoje života za našu slobodu“, izjavio je pri paljenju svijeća ispred Spomen-zida poginulim hrvatskim braniteljima iz Međimurja, njih 78, predsjednik Udruge dragovoljaca i branitelja Domovinskog rata podružnice Međimurske županije Stjepan Horvat. Također, pozdravio je napore i mukotrpan radi svih građana koji su tijekom ovih godina dali svoj doprinos u stvaranju i izgradnji Hrvatske, njenoj transformaciji u modernu, europsku demokraciju. Župan Međimurske županije Matija Posavec podsjetio je kako je ovaj dan, uz još mnoge tijekom godine, prilika da slavimo našu domovinu i prisjetimo se svih koji su sudjelovali u njenom stvaranju, no pritom je naglasio kako se ono istinsko domoljublje živi svaki dan u godini.  „Ljubav prema domovini nije samo mahanje hrvatskom zastavom ili držanje ruke na srcu, već kad svakodnevno gradite svoju domovinu, radite odgovorno, predano, časno i pošteno, stvarajući novi standard isključivo na boljitak za sve naše građane“, istaknuo je župan Posavec, dodajući kako je ovo vrijeme izrazito nestabilno i izazovno jer iziskuje od svakog pojedinca da preispita samoga sebe i svoj vlastiti doprinos tom napretku i rastu. „Vrijeme je da nadvladamo sve ideološke podjele, te da s odgovornošću i predanošću krenemo stvarati Hrvatsku rada i reda u kojoj će svatko od nas morati dati svoj doprinos, kako bi se generacije koje dolaze iza nas mogle ponositi nama, baš kao što se i mi danas ponosimo našim braniteljima“, naglasio je Posavec, uz kojeg su vijenac i svijeće položili njegov zamjenik Zoran Vidović, predsjednik Skupštine Međimurske županije Mladen Novak i zastupnica Hrvatskoga sabora Dragica Zgrebec. Osim njih, ovoj svečanosti prisustvovali su predstavnici Grada Čakovca na čelu s gradonačelnikom Stjepanom Kovačem, kao i Murskog Središća, Koordinacije udruga dragovoljaca i branitelja Domovinskog rata, policije, Zrinske garde, te mnogih udruga s područja županije, političkih stranaka, kao i brojni građani koji su svojim dolaskom ponovno potvrdili veliki značaj ovog datuma za povijest Lijepe naše, ali i Međimurja.

 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content