Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Antifašizam je oduvijek bio i uvijek će biti temelj naše države

Datum objave: 22. lipnja 2016.

Naši građani žele živjeti u zemlji koja ima budućnost bez diskriminacije u kojoj ćemo imati kulturu sjećanja kao civilizacijsku vrijednost. Budućnost u kojoj se živi, a ne preživljava, te budućnost kojima ima samo jedan cilj, a to je stvaranje zdravog društva za sve građane na temeljima pravednosti, jednakosti, ravnopravnosti, napretka i razvoja“, izjavio je prilikom obilježavanja Dana antifašističke borbe župan Međimurske županije Matija Posavec. Istaknuo je pritom kako je upravo antifašizam bio i ostao dio našeg identiteta, te da su sloboda govora, pravo na rad i dostojanstven život bez diskriminacije univerzalne vrijednosti koje trebamo baštiniti i zbog kojih su se žrtvovali naši prethodnici. Ovaj veliki dan hrvatske povijesti u Međimurju je proslavljen polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća podno Spomen-ploče na ulazu u Palaču Zrinskih,  Spomenika poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu u Perivoju Zrinskih u Čakovcu, podno Spomenika žrtvama 2. svjetskog rata na čakovečkom groblju, te kod Spomen-obilježja svim poginulima u 2. Svjetskom ratu u Svetom Jurju u Trnju uz prigodnu povorku i pratnju limene glazbe. Svečanost obilježavanja zajedno su, kao i prijašnjih godina, organizirali Međimurska županija, Grad Čakovec, Općina Donji Kraljevec i Udruga antifašističkih boraca i antifašista Međimurja, a povorci su se pridružili i predstavnici Policijske uprave Međimurske, Ureda za obranu Čakovec, Društva „Josip Broz Tito“, kao i brojni drugi građani. „Dan antifašističke borbe je trenutak kada se s pijetetom prisjećamo svih ljudi koji su svoje živote položili u borbi protiv fašizma, najvećeg zla čovječanstva. Osjećamo zahvalnost, ponos i poštovanje prema svim antifašistima, ali prvenstveno prema onima koji su 22. lipnja 1941. odlučili do antifašističkih vrijednosti doći na tada jedini mogući način, kroz organiziranu borbu“, dodatno je naglasio župan Posavec, uz kojeg su svijeće podno svih spomenika položili i njegov zamjenik Zoran Vidović, predsjednik Skupštine Međimurske županije Mladen Novak, te saborske zastupnice Štefanija Damjanović i Dragica Zgrebec. Također, svoje poštovanje prema žrtvama fašističkog režima iskazali su i predstavnici Grada Čakovca, zamjenik gradonačelnika Mario Medved i predsjednik Gradskog vijeća Jurica Horvat. „Mi Čakovčanci i Međimurci posebno smo ponosni na naše pretke koji su se uključili u Narodno-oslobodilački pokret, jer zahvaljujući njima naš kraj oslobođen je od mađarskog fašističkog okupatora i ponovno sjedinjen s maticom zemljom. Time su jednom za svagda završila stoljeća nasilne mađarizacije tijekom koje su mučeni i ubijani brojni Međimurci“, izjavio je Medved dodavši kako je danas dan kad se ih prisjećamo te im izražavamo zahvalnost što su, bez pogovora, uzeli oružje u ruke i krenuli u rat te nam time omogućili život u slobodi. Na groblju u Svetom Jurju u Trnju predstavnicima Županije pridružio se i načelnik Općine Donji Kraljevec Miljenko Horvat, koji je napomenuo da ukoliko ne želimo da nam mladi nastave odlaziti u inozemstvo, ukoliko želimo opstati kao društvo i nastaviti dostojanstveno živjeti, moramo početi više misliti na boljitak i razvoj. „Antifašistički pokret početak je hrvatske države i svega ovog što danas imamo. To je pokret koji nam je donio slobodu za koju su ginuli mnogi naši preci, stoga smatram da je krajnje vrijeme da zaboravimo na podjele i da zajednički nastupamo i radimo za opći napredak“, rekao je Horvat. S tom se konstatacijom slaže i predsjednik Udruge antifašista i antifašističkih boraca Međimurske županije Zvonimir Golub koji je nekoliko puta jasno naglasio kako je Republika Hrvatska osnovana na temeljima antifašizma, bez obzira što joj to danas, 75 godina kasnije, neki pojedinci osporavaju. „Javljaju se pokušaji revidiranja prošlosti i na žalost u našoj zakonodavnoj i izvršnoj vlasti postoje neki koji tvrde da je antifašizam u Ustavu Republike Hrvatske samo floskula“, rekao je Golub te zaključio kako će, bez obzira na one koji žele mijenjati tijek povijesti, antifašistička tradicija ostati hrvatska konstanta i čvrsti temelj naše države.

#odgovornost

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content