Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Održana 32. Međimurska popevka, jedan od bisera na ogrlici međimurske povijesti

Datum objave: 8. lipnja 2016.

Nakon održane tri ovogodišnje predsmotre u Donjem Kraljevcu, Štrigovi te za Pomurske Hrvate u Mađarskoj te jedne dječje smotre u Termama Sveti Martin, u dvorani Nacionalnog gimnastičkog centra Aton u Nedelišću, mnogobrojna publika uživala je u 32. smotri Međimurskih popevki Nedelišće 2016. I ovogodišnji organizator bila je Kulturno umjetnička udruga Seljačka sloga Nedelišće, uz suorganizaciju odbora za Međimurske popevke Zajednice HKUU-a Međimurske županije. Članovi stručne komisije Dragica Karolina Šimunković, Branimir Magdalenić i Miroslav Novak, uz predsjednika Stjepana Hranjeca, nakon ispjevane 85 popevke na predsmotrama, za središnju odabrali su njih 20, dok od 16 na dječjoj, njih četiri.
„Međimurska popevka samo je jedan od bisera na ogrlici naše povijesti koju treba čuvati i na tome neprestano raditi“, riječi su Ivana Trojnara, predsjednika KUU Seljačka sloga koji se uz zamjenicu župana Međimurske županije Sandru Herman obratio na samom početku smotre. „Hvala svima onima koji svojim trudom, angažmanom i organizacijama tijekom čitave godine čuvaju naše kulturno dobro od zaborava, prenose ga na mlade naraštaje i time promoviraju Međimurje“, rekla je zamjenica u svom govoru i otvorila smotru kojoj su prisustvovali i predsjednik Skupštine Međimurske županije Mladen Novak, načelnik općine Nedelišće Darko Dania sa zamjenicom Ivankom Novak te mnogi drugi zaljubljenici u međimursku kulturu i tradiciju. Bogat programski sadržaj uz 24 izvorne međimurske pučke popevke, pozdravila je i posebna gošća programa, sopranistica, glumica i voditeljica Sandra Bagarić, koja je uz uvodnu izvedbu pjesme „Međimurje, kak si lepo zeleno“, ujedno na kraju programa u pratnji orkestra izvela splet međimurskih popevki po Međimurju.
Organizatori su iskoristili priliku i pritom se prisjetili prve smotre, koja je održana 20. lipnja 1971. godine u dvorištu nedelišćanskog vatrogasnog doma, a na inicijativu skupine članova tadašnjeg Ogranka „Seljačka sloga“ Nedelišće. Stoga su pripremili izložbu „45 ljeta Međimurskih popevki” u Atona, uz izbor fotografija i članaka Franje Preložnjaka te postav akademskog slikara Veljka Posavca.
Međimurske popevke inače su uvrštene 2013. godine na Listu nematerijalnoga kulturnog dobra Republike Hrvatske kao najveće nematerijalno blago Međimurja, a ove godine kulturno dobro svojim su nastupima upotpunili Mješovita pjevačka skupina KUU Seljačka sloga Nedelišće, Muška pjevačka skupina KUD Katruže Ivanovec, Mješovita pjevačka skupina KUD Sv. Jeronim Štrigova, Cecilija Merkač Hudopisnik iz Domašinca, Oršolja Kuzma iz Budimpešte, Ženska pjevačka skupina KUU Društvo žena Gornji Kraljevec, Mješovita pjevačka skupina KUD Mura Novakovec, Mješovita pjevačka skupina Serdahel iz Mađarske, Mješovita pjevačka skupina KUD Općine Donji Kraljevec, Marija Biber iz KUD-a Podturen, Karla Šoštarić iz KUU Zasadbreg, Vivien Buda iz Društva Horvata Kre Mure iz Mađarske, Dječja pjevačka skupina DV Sunčeko Selnica, Dječja pjevačka skupina KUU Žiškovec, Renata Kramar iz KUD-a Mura Mursko Središće, Mješovita pjevačka skupina Kaniža iz Mađarske, Ženska vokalna skupina KUU Veseli Međimurci Čakovec, Ženska vokalna skupina Sv. Marko Selnica, Mješovita pjevačka skupina Fijolice MFD Ljubljana iz Slovenije, Ivan Mađarić iz KUD-a Šandorovec, Mješovita pjevačka skupina KUD Sumarton iz Mađarske, Ivan Brljak iz KUD-a Seljačka sloga Donja Dubrava, Karlo Čeh iz KUD-a Belica te Dominik Padarić iz HKUU Sv. Marin na Muri.

 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content