Međimurje Europska regija sporta za 2022.
-1.7 °C
1034.0 hPa
61 %

Ministrica Juretić i župan Posavec dogovorili gradnju Regionalnog centra za sindrom down u Međimurju

Datum objave: 6. lipnja 2016.

U svom prvom službenom posjetu Međimurskoj županiji, danas boravi ministrica socijalne politike i mladih RH Bernardica Juretić koju je tom prilikom na dolasku dočekao župan Međimurske županije Matija Posavec s kojim je odradila radni sastanak u županijskoj Maloj vijećnici. „Župan me danas informirao o vašim mnogobrojnim projektima koje moram reći da podržavamo i  cilj nam je da međusobnom suradnjom radimo za dobrobit naših krajnjih korisnika, da napravimo sigurno i stabilno društvo, da imamo ljude koji su u sadašnjim prilikama zadovoljni, kao što su u Međimurskoj županiji“, rekla je u uvodu ministrica aludirajući na projekte koje je prezentirao Posavec, a tiču se izgradnje Regionalnog centra za djecu sa sindromom down, te o potrebi gradnje - proširenja Centra za odgoj i obrazovanje Čakovec. „Ministričin prvi službeni posjet Međimurju nastavak je dobre suradnje Županije i Ministarstva, a ovog smo puta naglasak stavili na izgradnju centra kojim ćemo dati drugi dom djeci sa sindromom down, konkretno smo dogovorili da će Međimurska županija dati zemljište, a Ministarstvo će poslužiti kao potpora, uz Grad Čakovec“, naglasio je međimurski župan i dotaknuo se specifičnih tema za naše područje, a to su socijalne naknade, odnosno nenamjensko trošenje istih.
Najavio je novi zakon o socijalnoj skrbi, sveobuhvatniji zakon gdje će predstavnici Međimurske županije i institucija biti uključeni u radne skupine i povjerenstva kako bi upozoravali na specifičnosti, da socijalnim naknadama ne budu zakinuti krajnji korisnici, djeca te starije i nemoćne osobe. „Švicarska ima jedan dobar model koji uključuje vaučere kroz sustav centra za socijalnu skrb ili jedinice lokalne ili regionalne samouprave gdje korisnicima  plaća režijske obveze ili troškove za hranu. To je jedan veliki korak prema decentralizaciji zemlje, taj dio se spušta na lokalnu razinu i sustav organizira lokalno“, dodao je Posavec, a ministrica naglasila kako su ovdje prepoznate potrebe, uz to Međimurje ima izvrsnih ideja, pa će Ministarstvo u okviru svojih mogućnosti biti podrška svim projektima i inicijativama.
Spomenimo kako su sastanku prisustvovali Maja Vučinić Knežević, pomoćnica ministrice, Darko Horvat, ministar poduzetništva i obrta RH, zamjenici župana Zoran Vidović i Sandra Herman, pročelnik UO za društvene djelatnosti Branko Sušec, pročelnik UO za gospodarske djelatnosti Darko Radanović, Višnja Horvat, predsjednica Udruge za sindrom down Međimurske županije, te ravnateljica Centra za socijalnu skrb Antonija Canjuga koja je uz župana bila domaćin ministričinog dolaska u okviru obilježavanja 50. obljetnice Centra za socijalnu skrb Čakovec. Imamo preko 11 tisuća korisnika od kojih su mnogobrojni Romi i višestruko isključene osobe iz društva što iziskuje specifičan rad i moderiranje. Materijalnu pomoć prima preko 5000 korisnika i oko 2000 ljudi godišnje prima jednokratnu pomoć“, objasnila je.
Međimurska županija partner Ministarstvu u projektu asistenata u nastavi?
Kako su natječaji za fondove Europske unije bili obustavljeni kako je rečeno zbog pojednostavljenja apliciranja, sa 01. srpnjem kreće niz projekata do kraja ove godine od kojih ima i vezanih na socijalnu skrb pa u tom segmentu ima prostora za kandidiranje ovakvih projekata. Tu međimurski župan vidi potencijal za dogradnju kapitalnih projekata. Jedna od tema bili su i asistenti u nastavi gdje Međimurska županija želi i može biti aktivni partner. „Želimo pomoći da cijeli projekt asistenata ove godine krene od prvog dana školske godine. S obzirom da je natječaj otvoren do 13. srpnja morat ćemo uložiti velike napore da se sve obradi pravodobno“, naglasio je međimurski župan i dodao kako Županija s 15. lipnja kreće s novim sustavom prema udomiteljskim obiteljima.
Nakon sastanka u Županiji, ministrica je posjetila Grad Čakovec, prisustvovala velikoj obljetnici Centra za socijalnu skrb Čakovec, ali je ujedno iskoristila priliku posjeti još neke institucije povezane uz rad Ministarstva socijalne politike i mladih kako bi bila upoznata s aktivnostima na terenu.

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za nedjelju, 23. siječnja 2022. - Tijekom vikenda cijepljeno 485 osoba
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 22. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content