Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Na aktualnom satu prevladavale teme utjecaja države na Međimursku županiju

Datum objave: 19. svibnja 2016.

19. sjednica Skupštine Međimurske županije je ovog puta trebala biti obilježena mnogobrojnim izvješćima o radu i poslovanju institucija i poduzeća u vlasništvu Međimurske županije, kao županijskim obračunom proračuna za 2015. godinu. No kao i uvijek do sada u konačnici najzanimljiviji dio same 19. sjednice se pokazao popularni aktualac, koji je iznio mnoštvo novih detalja, a da i nije trajao punih 60 minuta.

Aktualni sat

Prvi je pitanje postavio vijećnik HSS-a Zvonimir Siladi koji se osvrnuo na katastrofalne posljedice koje je poljoprivredi, voćarima i vinogradarima donio iznenadni mraz. “S obzirom da resorno ministarstvo, na čelu s ministrom poljoprivrede, se nije u stanju očitovati na cjelokupnu situaciju te pripremiti nekakav odgovor ili rješenje ljudima kojima je trenutno egzistencija dovedena u pitanje, molim Vas Župane da svojim utjecajem, lobiranjem pomognete međimurskim voćarima i vinogradarima, svim poljoprivrednicima te pokrenete inicijativu iznalaska barem privremenog rješenja ove krize. Očito su državi važnije teme MOL-a, Bleiburga, Jasenovca, a ne problemi naših ljudi od kojih ti isti žive. Štete preko 120 milijuna kuna samo na području naše županije, a velike su i u našim susjednim zemljama, traže brzu reakciju.“ – istaknuo je Siladi napomenuvši da je svjestan toga da županija, kao i općine i gradovi nemaju sredstava za namirenje štete.  “Moja reakcija, kao i svih mojih službi je bila izrazito brza te je u roku od dan dva proglašena elementarna nepogoda čime se pokrenuo postupak evidentiranja šteta u voćnjacima i vinogradima. Obvezu rješavanja ovog problema ima prvenstveno država, Vlada RH, koja danas, jer je Hrvatska članica EU, ima na raspolaganju fondove EU iz kojih se isplaćuju štete od elementarnih nepogoda. Ali puno je i drugih problema koji proizlaze iz ove situacije poput cijene voća sutra, kao i čije ćemo voće jesti, poput činjenice da ove godine neće biti niti sezonskih zapošljavanja u berbi, oštećene su i kulture krumpira... morati će se reagirati efikasnije i brže, a koristim priliku te Vas molim da i Vi o svemu obavijestiti sve naše europarlamentarce koji svojim utjecajem mogu pomoći hrvatskom seljaku.“ – zaključio je Posavec. Željko Pavlic (MDS) se s druge strane osvrnuo na ugrožavanje statusa Međimurske županije kao jedinice regionalne samouprave od strane Vlade RH direktno utječući na kvalitetu života i sigurnosti samih ljudi. “02.04. donesena je odluka nove mreže hitne medicine kojom se Čakovcu prepolovljuje broj timova, 14.04. o izmjenama u organizaciji policijskih uprava u Hrvatskoj kojom Međimurje gubi svoju, a 02.05. je iznesen prijedlog nove mreže bolnica kojom Županijska bolnica u Čakovcu gubi svoj status. Molim Župana da napravi sve u svojoj moći da se spriječe navedene aktivnosti u navedenim ministarstvima.“ – rekao je Pavlic te se kratko osvrnuo i na pitanje izgradnje školske dvorane u Svetoj Mariji pitanjem hoće li Županija sufinancirati izgradnju iste. Aleksandar Makovec (HDZ) je molio pisani odgovor od predsjednika Upravnog vijeća Muzeja Međimurja a na temu planiranih financija te ustanove u 2016. godini s obzirom da planirana izdvajanja u županijskom proračunu te planirani primitci u proračunu muzeja nisu planirani u istom iznosu.  
Danas možda jače nego ikad traje borba za očuvanje Međimurja
Očito će borba za status trajati bez obzira na činjenicu tko je na vlasti, a kakva je trenutna situacija danas možda više nego ikad. Što se tiče hitne medicine broj timova hitne medicine je ostao nepromijenjen u odnosu na ono što smo imali prije. Problem je nastao u novim timovima koje bi trebali pozicionirati u Murskom Središću, a čije funkcioniranje košta i to tim s liječnikom 2,7 milijuna kuna, a tim bez liječnika 1,9 milijuna kuna. U ovom trenutku novaca za to nikako nema i možda ukoliko se promijeni način razmišljanja u ministarstvu se dođe i do boljeg i kvalitetnijeg rješenja. U svakom slučaju ne odustajem od novih timova, a pomoć svakako očekujem i od ministra iz Međimurja koji svojim utjecajem može, ukoliko želi, napraviti razliku.“ – zaključio je Posavec te se osvrnuo na temu policijskih uprava za koju smatra da se neće moći provesti, ali i temu mreže bolnica. “Naša bolnica u najmanju ruku vrijedi jednako kao i bolnica u Puli ili u Dubrovniku. A sada kada smo ponovno preuzeli taj sustav preuzimamo i borbu za njeno očuvanje jer je danas ona primjer kako ustanova takvog tipa treba biti organizirana, kako mora funkcionirati. O temi bolnice će biti još puno govora.“  Vezano uz dvoranu u Svetoj Mariji župan je naglasio da kada općina donese potrebne odluke će županija biti spremna sufinancirati njenu izgradnju. Mladen Babić (HL-SR) – uputio je pitanje vezano uz nedavno održani sportski događaj Tour of Croatia koji je postao prepoznatljiv kako u Europi tako i u svijetu. Istaknuo je svoje nezadovoljstvo učinjenim ove godine jer je mišljenja da se moglo i puno bolje iskoristiti potencijal ovog događaja. Smatra da je potrebno organizirati tim ljudi koji će čim prije početi pripremati novi Tour 2017. godine a s ciljem da sve bude maksimalno dobro i kvalitetno posloženo. Babić se osvrnuo i na projekt aglomeracije Čakovec te iskazao nezadovoljstvo radovima koji uslijeđuju nakon postavljanja kanalizacijskog sustava odnosno saniranjem prometnica, a bez planiranja biciklističkih i pješačkih staza. “Jedino što je meni žao je da pojedinci nakon takve reklame i svih pohvala koje smo dobili iz Hrvatske i svijeta i dalje nisu zadovoljni te imaju potrebu kuditi ono što mi napravimo. Projekt je odlično organiziran, svi su dijelovi pomno isplanirani i savršeno funkcioniraju.“ – odgovorila je Babiću Sandra Herman, zamjenica župana dok je župan vijećnika izvijestio da je aglomeracija kao projekt pod ingerencijom općina i gradova te da županija s njima nema nikakve direktne veze. Josip Lepen (HDZ) istaknuo je problem oko ulaganja u objekte u kojima se obavlja javna zdravstvena služba. “Ambulante u Podturnu, Kotoribi, Maloj Subotici u vlasništvu općina, a same su gradile samodoprinosom i objekti su poprilično stari i u lošem su stanju. Način raspodjele koncesijskih sredstava nije pravedan prema općinama i gradovima te apeliram da se za slijedeću godinu razmisli o tom problemu te navedenim općinama izađe u susret.“ – zaključio je Lepen. Kao odgovor Lepenu župan je istaknuo da je upravo za tu svrhu bio natječaj Fonda za energetsku učinkovitost preko kojeg je Dom zdravlja uspio osigurati sredstva za obnovu ambulanti u Murskom Središću i Donjem Kraljevcu. “To je model kako treba pristupiti rješavanju ovog problema. Samo treba pratiti natječaje, a najavljujem da će uskoro još jedan biti raspisan pa ćete imati novu priliku.“ – rekao je Posavec.
 Franjo Cimerman (HDS) je prije postavljanja pitanja županu iskoristio priliku te mu se ispričao zbog netočnosti navoda koje je iznio na prošloj sjednici Skupštine Međimurske županije. “Ispričavam se zbog navoda izrečenih na prošloj sjednici za koje se ispostavilo da nisu točni, ali smatram da nisam dobio odgovor na sva pitanja postavljena u nekoliko navrata. Naime, postotci odnosno iznos sufinanciranja se kod vas mijenja ovisno o tome kada i kome dajete izjave, a s druge strane brojke u proračunu pokazuju da je sufinanciranje u iznosu od 15%, a ne 25%.“ – izjavio je Cimerman te zatražio od župana da jasno kaže u kojem postotku županija sufinancira navedeni prijevoz. Vijećnik HDS-a je iskoristio priliku te postavio županu pitanje i u vezi rješavanja problema oko zemljišta na prostoru bivše vojarne u Čakovcu, a za koje je župan tvrdio da je riješeno i dogovoreno s Vladom RH. “Mahali ste papirom kako je sve gotovo, a ja imam saznanja da oni na koji je Vlada prenijela donošenje odluke, DUUDI, nije donio nikakvu odluku što znači da problem nije riješen.“ – zaključio je Cimerman.
Gdine Cimerman recite da ne želite besplatan prijevoz učenika tako da svi znamo na kojim ste pozicijama i Vi i mi!
 Nakon svega što sam toliko puta rekao, pokazao i dokazao ja više ne znam što Vama nije jasno i što tražite u toj priči. U ovom slučaju brojke nisu apsolutne jer mi financiramo prijevoz svima, a ne samo onima koji žive dalje od 5 km od škole. Županija plaća i onima koji su ispod 5 km, te smo izuzeli i još neka ograničenja koje je nametnula Vlada osiguravajući svima, pa i onima koji se školuju u Varaždinu, nadstandard. Odgovorno tvrdim da to nema nitko u Hrvatskoj, a ukoliko vi stvarno želite da mi ukinemo taj projekt te prestanemo plaćati i osiguravati našim učenicima bezbrižnije školovanje, samo recite. Onda ćemo znati na čemu smo i Vi i mi.“ – napomenuo je Posavec te se kratko osvrnuo i na problem s DUUDI-jem. “Na žalost nisu svi brzi u reakcijama poput nas, posebice u rješavanju problema, jer u državnim institucijama prosječno vrijeme trajanja rješenja takvog predmeta je nekoliko godina. Ali znajte da nismo stali i lobiramo i iznalazimo rješenja. Ovaj ponedjeljak u 14 sati je dogovoren sastanak s predstojnikom ureda gdinom Bobanom te se nadam da ćemo privesti ovu situaciju kraju. Napominjem sve su potrebne, ključne odluke već donesene.“ – zaključio je župan.

 
 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content