Međimurje Europska regija sporta za 2022.
3.4 °C
1033.0 hPa
50 %

43. Majski muzički memorijal u znaku 120. obljetnice rođenja skladatelja Josipa Štolcera Slavenskog

Datum objave: 12. svibnja 2016.

U prostorijama čakovečkog Centra za kulturu otvorena je jedna od najznačajnijih međimurskih glazbenih manifestacija „Majski muzički memorijal“, posvećena velikom hrvatskom skladatelju Josipu Štolceru Slavenskom. 43. izdanje Memorijala posvećeno je 120. obljetnici rođenja Slavenskog, te se održava do 12. svibnja.  Bogati trodnevni program započeo je izložbom slika „Vrijeme bez vremena mjeri se satom“ akademske umjetnice Ruse Trajkove, koja se može pogledati u izložbenom salonu sve do 31. svibnja. Motivi njenih radova vezani su uz skladateljevu obitelj, te prikazuju njegovu majku, oca, ženu i sestre, a formatom je najveća upravo slika samog Slavenskog koja je rađena po studiji. „On je bio najveća inspiracija s obzirom da sam radeći sve ovo slušala njegovu glazbu, a najviše me se dojmila njegova Simfonija Orijenta, stoga se u djelima mogu primjetiti potezi u njenom ritmu, harmoniji i disharmoniji“, objasnila je sama autorica, te istaknula kako je ideja nastala još prije dvije godine.
Svečanosti otvorenja prisustvovao je župan Međimurske županije Matija Posavec koji je i otvorio memorijal uz izvedbe Štolcerovih skladbi i kompozicija koje je otpjevao gradski zbor koji ponosno nosi ime Josipa Štolcera Slavenskog. „Iako nije s nama već 61 godinu, ime Josipa Štolcera Slavenskog neizostavno je u kulturnoj baštini Međimurja, ali i cijele Hrvatske, te je na nama da njegov rad te djela baštinimo i dalje, organizirajući manifestacije poput ove koje na jednom mjestu okupljaju brojne glazbenike i umjetnike svjetskog renomea“, naglasio je župan Posavec, a o važnosti skladateljeve glazbene ostavštine, kao i njegovog značaja u našoj povijesti općenito, govorio je i ravnatelj Centra za kulturu Čakovec Ladislav Varga.
Slavenski je u mnogočemu bio čovjek ispred svog vremena što se posebno vidi i u djelu Simfonija Orijenta, poznatom kao i Religiofonija, u kojem prikazuje različite svjetske religije dodajući im svoju glazbu koja je bazirana na međimurskom folklornom melosu“, napomenuo je. Program je nastavljen koncertom Zagrebačke filharmonije pod ravnanjem mladog dirigenta Krešimira Batinića, a sjajni je nastup upotpunilo i gostovanje sopranistice Ive Krušić. Drugog dana Memorijala u prostorijama Muzeja Međimurja Čakovec otvorena je izložba „Vrag vas skeljil Međimurci idemo pljesat!“ koja daje presjek skladateljeva životnog, ali i stvaralačkog puta, nakon čega u dvorani CZK-a priređen nastup zbora i orkestra Muzičke akademije u Zagrebu koji su izveli veliko djelo Slavenskog „Chaos i religiofonija“. Završnog dana Memorijala na rasporedu je večer laureata i dobitnika Nagrade grada Čakovca „Josip Štolcer Slavenski“, a to je za 2015. godinu Tomislav Oliver za skladbu „Complex Poetry“.

POZIV na uvid ELABORAT GOSPODARENJA OTPADOM - AB METAL PROMET d.o.o. Belica
Međimurski vrtićanci i školarci imat će priliku od najranije dobi istraživati i promišljati o STEM-u kroz europski projekt vrijedan 3 milijuna kuna
PLAN UPISA u prvi razred osnovne škole za školsku godinu 2022./2023.
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za ponedjeljak, 17. siječnja 2022.
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za nedjelju, 16. siječnja 2022. - Danas u Međimurju 216 pozitivnih nalaza, tijekom vikenda cijepljeno 245 osoba
Posljednji ispraćaj dugogodišnjeg načelnika Općine Orehovica i županijskog vijećnika Franje Bukala
Odavanjem počasti poginulim i nestalim braniteljima Međimurje obilježilo 30 godina od međunarodnog priznanja Republike Hrvatske
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 15. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave do 13:30 sati u Zavodu za javno zdravstvo MŽ i trijaži Županijske bolnice Čakovec
Nove vesele učionice za početak drugog polugodišta u Osnovnoj školi Štrigova
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 14. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave od 9 do 13:30 sati u Zavodu za javno zdravstvo MŽ i trijaži Županijske bolnice Čakovec
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content