Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Uz 156. obljetnicu otvoreni izložba „Vlakovi u Međimurju“ i Muzej željezničarstva u Dunjkovcu

Datum objave: 26. travnja 2016.

Željeznički prijevoz u Međimurju oduvijek je imao veliki značaj, što samo potvrđuje činjenica da je ovdje prije točno 156 godina sagrađena najstarija pruga u Hrvatskoj. Tog 24. travnja, 1860. godine, u promet je puštena pruga koja je od Kotoribe preko Čakovca do Macinca, povezivala Nagykaniszu i Pragersko. Tom je prigodom na Željezničkom kolodvoru Čakovec, u sklopu proslave Dana Međimurske županije, upriličena svečanost otvorenja izložbe „Vlakovi u Međimurju“, koja je nastala suradnjom šest Državnih arhiva koji se nalaze na pograničnom prostoru Hrvatske i Slovenije.
Cilj je tog projekta bio naglasiti važnost željezničke pruge pri povezivanju tih krajeva, ne samo transportom ljudi i sredstava, već i načinom na koji se odvijao društveni život uz samu željeznicu“, objasnila je autorica izložbe Jasmina Sedmak i dodala kako se radi o predstavljanju dviju pruga, one najstarije iz 1860. godine, te vicinalne ili gospodarske pruge koja je povezivala Čakovec s Murskim Središćem te se spajala s Lendavom. Izaslanik HŽ infrastrukture, ujedno i direktor Regionalne jedinice sjever Franjo Hiržin naglasio je kako je željeznica Međimurju udahnula novi život. „Kad je prije 156 godina prvi put u Hrvatskoj cug mašin fućnula upravo ovdje u Međimurju, poreknula je nov način života koji se do tad nije mogao ni zamisliti“, rekao je Hiržin. Posebno zadovoljstvo otvorenjem stalnog postava ove izložbe, koja je poklonjena čakovečkom kolodvoru, izrazio je zamjenik župana Međimurske županije Zoran Vidović. „Mi Međimurci znamo da smo u Hrvatskoj po mnogočemu prvi, a ova najstarija pruga je samo potvrda toga“, naglasio je zamjenik župana, istaknuvši pritom kako je to ogledan primjer Međimurja kao županije koja i danas pokreće nove trendove.
Ovoj su svečanosti, osim spomenutih, prisustvovali i brojni drugi uzvanici, a među njima predstavnica HŽ putničkog prijevoza Lidija Musić, ravnateljica Hrvatskog željezničkog muzeja Tamara Štefanac i šef čakovečkog kolodvora Milan Marković. Nakon kratke svečanosti, svi su zajedno sjeli na vlak koji vozi na relaciji Čakovec – Macinec, te se zaustavili u Dunjkovcu gdje je službeno otvoren Muzej željezničarstva. Goste i uzvanike na željezničkoj postaji dočekali su načelnik Općine Nedelišće Darko Dania i njegova zamjenica Ivanka Novak, te predsjednik udruge Međimurska gruda Franjo Soldat, koja je ujedno zaslužna za otvorenje ovog „muzeja“. Sama svečanost privukla je veliku pozornost među mještanima koji su se okupili u velikom broju kako bi prisustvovali službenom otvorenju izložbe raznovrsnih radova, a predsjednik udruge Međimurska gruda objasnio je da se radi o izložbi posvećenoj željezničkim radnicima, štrekarima.
Također, na zidu samog muzeja osvanuo je veliki grafit lokomotive, prekrasan rad čiji je autor Danijel Drvenkar. Načelnik Dania iskoristio je priliku naglasiti kako je ova željeznička stanica ili „vahta“, kako ju još zovu, od velikog značaja za Međimurje, a pogotovo za samu općinu jer predstavlja jednu veliku povijesnu vrijednost koja je na ovaj način dodatno dobila na značaju. Zahvala je upućena i ravnateljici Hrvatskog muzeja željezničarstva koja je pomogla osigurati pojedine elemente samog postava. „Iako to nije muzej u onom pravom smislu riječi, njegov se značaj očituje u velikom broju ljudi koji su došli na ovu svečanost, te je vidljivo da on u sebi sadrži mnogo povijesti, rada i truda“, rekla je ravnateljica Štefanac, nakon čega je ulaskom zamjenika župana i ostalih uzvanika službeno otvoren Muzej željezničarstva.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content