Međimurje Europska regija sporta za 2022.
-1.7 °C
1034.0 hPa
62 %

Vlada RH šalje prijedlog Hrvatskome saboru da proglasi 2016. „Godinom Nikole Šubića Zrinskog“

Datum objave: 17. ožujka 2016.

Na 9. sjednici Vlade Republike Hrvatske prihvaćen je Prijedlog odluke o proglašenju 2016. „Godinom Nikole Šubića Zrinskog", kojeg je iznio ministar znanosti, obrazovanja i sporta Predrag Šustar, na prijedlog saborskog Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu. Prisjetimo se, na inicijativu župana Međimurske županije Matije Posavca, Odbor je jednoglasno usvojio dati prijedlog na svojoj posljednjoj sjednici. Tako će se isti naći na dnevnom redu, i konačnom izglasavanju Hrvatskoga sabora čime će ova inicijativa, pokrenuta od strane Međimurske županije, dobiti svoj završetak, ali i novi početak.
Naime, sve je bliže mjesec rujan kada obilježavamo veliku obljetnicu u sjećanje na Sigetsku bitku kojom je u rujnu 1566. godine zaustavljen pohod Turaka na Beč. Tom se prigodom u Mađarskoj, koja je 2016. već proglasila spomen godinom, 7. rujna priprema velika svečanost, kada će se na istom mjestu sresti predsjednik Mađarske Janos Ader, predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdoğan i predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović, koja je prihvatila visoko pokroviteljstvo nad obilježavanjem ove velike obljetnice. Molbu, koju je uputio međimurski župan, podržao je i predsjednik HAZU-a, ujedno i predsjednik hrvatskog odbora za obilježavanje Zvonko Kusić.
Međimurska županija napravila je i daljnji korak u organizaciji svih aktivnosti i događaja koji će prethoditi centralnom obilježavanju u rujnu, osnovavši Povjerenstvo Međimurske županije za obilježavanje 450. obljetnice Sigetske bitke 2016. godine. Povjerenstvo će dogovarati sve aktivnosti vezane uz organizaciju događanja kojih će biti mnogo jer se ove godine ujedno obilježava 5. Spomendan Zrinskih i Frankopana, zatim 345. obljetnica pogubljenja Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana, ali i 470. obljetnica dolaska obitelji Zrinski u Međimurje. Dakle, predstoji još samo da Hrvatski sabor većinom glasova prihvati spomenuti Prijedlog, čime će Međimurje dobiti jedinstvenu priliku jače se pozicionirati na karti Europe, predstavljajući se kao „Županija Zrinskih“ te ističući svoje slavno povijesno nasljeđe.

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za nedjelju, 23. siječnja 2022. - Tijekom vikenda cijepljeno 485 osoba
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 22. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content