Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Međimurska županija nositelj europskog projekta vrijednog oko 4 milijuna kuna za rad s djecom predškolske dobi

Datum objave: 1. ožujka 2016.

Između čak 334 prijavljena projekta koja će se financirati na području cijele Europske unije u području obrazovanja, osposobljavanja, mladih i sporta, onaj je Međimurske županije, u okviru programa Erasmus+ Sport te projekta On the move. Radi se o projektu koji je krenuo s 2016. godinom, trajat će do 30. lipnja 2017. godine, a ima za cilj pridonijeti podizanju svijesti o potrebi fizičke aktivnosti i zdrave prehrane kao temelja zdravog načina života kod predškolske djece i njihovih roditelja. U Međimurskoj županiji, koja je nositelj cijelog europskog projekta vrijednog oko 4 milijuna kuna, prepoznata je potreba suočavanja s izazovima rastuće pretilosti i niske tjelesne aktivnosti među djecom predškolske dobi. Kako u Hrvatskoj, tako i u zemljama uključenima u projekt, točnije pet europskih zemalja, Velike Britanije, Slovenije, Malte, Portugala i Slovačke, naglašeno je na predstavljanju projekta u Maloj vijećnici Međimurske županije. „Drago mi je da danas govorimo o projektu čija je međimurska komponenta vrijedna oko 1,5 milijuna kuna te projektu po kojem su hrvatske organizacije prvi puta ostvarile financijsku potporu i to kao nositelji. Ipak, njegova najveća vrijednost je ta što se okreće prema mladima, predškolskom odgoju, a upravo će napredak u tom segmentu itekako poboljšati kvalitetu života, usvajanjem navika i stvaranjem zdravije županije“, rekao je župan Međimurske županije Matija Posavec dodavši kako se radi o inovativnom programu koji je Županija dobila zahvaljujući promišljenosti i stručnosti svojih službi, u prvom redu REDEA-e i UO za društvene djelatnosti. Kako je objasnila, koordinatorica projekta Aleksandra Ličanin, projektom će se u svih 6 zemalja partnera organizirati tjedni, ujedno i sportski programi za djecu od 4 do 7 godina, a koji će uključivati gimnastiku, plivanje i atletiku u Prelogu, Čakovcu, Murskom Središću i Nedelišću. „Osmislit će se i video tutorial kao set vježbi  za djecu i obitelji, zatim izradit će se i slikovnice za djecu, smjernice za zdrave navike u obiteljima i to sve na 5 jezika. Očekuje nas puno posla u 14 mjeseci provođenja, a ovim putem apeliramo na roditelje da nam se pridruže i odazovu, programi su besplatni“, dodala je. Pročelnik UO za društvene djelatnosti Branko Sušec pritom je naglasio kako ovaj projekt ima niz pozitivnih aspekata, zdravstveni, preventivni i sportski, dok Ana Kralj iz REDEA-e kako se već radi na novom programu koji će se proširiti na sve dobne skupine. Niz programa za obitelji osmislili su u Međimurskom savezu sportske rekreacije Sport za sve. „Mi smo među prvim krenuli s takvim vidom rada, važno je ukorijeniti zdrav život i kretanje u svaku obitelj. Pripremit ćemo im sportska događanja, kulinarske radionice, savjetovanja s nutricionistima, zajednička vježbanja i slično“, rekao je tajnik Marijan Vugrinčić. O važnosti ranog usvajanja sportskih navika, ali i važnosti projekta u vidu uviđanja inicijalnog stanja fizičke spremnosti građana, govorila je Renata Kutnjak Kiš ispred Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije. „Događa se epidemija debljine, naime svaka druga odrasla osoba, točnije svako treće dijete ima prekomjernu tjelesnu težinu. Taj negativni trend moramo zaustaviti“, objasnila je. Stoga je odlučeno kako će u Međimurskoj županiji u projekt biti uključeno 200 djece predškolske dobi kojima će se usaditi novi način života, prakticiranja tjelesnih aktivnosti i prehrane. Projekt je u ime Županije pripremila Regionalna razvoja agencija koja je i okupila međunarodne partnere te je ovo nakon projekta pomoćnika u nastavi za koji je Međimurskoj županiji odobreno 2,6 milijuna kuna iz Europskog socijalnog fonda, još jedan dokaz angažiranosti djelatnika agencije i Županije oko ulaganja u mlade i povećanje kvalitete života. „Uz sve komponente strukturnih i kohezijskih fondova EU, prekogranične suradnje sa Slovenijom i Mađarskom, ostale fondove gdje imamo spremne projekte za apliciranje, ali i ovaj najnoviji program, zasigurno smo županija koja je po broju stanovnika i po svojoj veličini privukla najviše europskih sredstava“, zaključio je župan i pozvao sve da se uključe u stvaranje zdravije županije.

#znanje #volja #odgovornost

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content