Međimurje Europska regija sporta za 2022.
4.2 °C
1026.0 hPa
30 %

Izvršni odbor Hrvatske zajednice županija o budućoj reformi lokalne i područne (regionalne) samouprave: detaljna analiza prije povlačenja bilo kakvih poteza

Datum objave: 28. siječnja 2016.

O budućoj reformi lokalne i regionalne samouprave ne može se govoriti bez sudjelovanja onih koje se ta reforma tiče jer je glavni cilj građanima omogućiti kvalitetniji život.
“Svaka županija mora biti spremna preuzeti aktivnu ulogu u provođenju reformi koje su nužne. I do sada smo bili uspješni u provođenju nadležnosti koje imamo, no o budućoj reformi lokalne i regionalne samouprave ne može se govoriti bez sudjelovanja onih koje se ta reforma tiče jer je glavni cilj građanima omogućiti kvalitetniji život”, rekao je predsjednik Hrvatske zajednice županija i šibensko-kninski župan Goran Pauk na 41. sjednici Izvršnog odbora održanoj danas u Zagrebu.
Teme sjednice odbora koji čine svi župani bila je reforma lokalne i područne (regionalne) samouprave te budućnost županijskih uprava za ceste.
Istaknuta je važna pozitivna uloga županijskih razvojnih agencija koje spašavaju cjelokupnu gospodarsku situaciju. Županije su, zahvaljujući njima, najuspješnije u povlačenju sredstava iz EU fondova, a upravo su one najsiromašnije ujedno i najuspješnije u korištenju EU sredstava jer su tu prepoznale svoju priliku da građanima omoguće dodatne sadržaje, edukaciju i priliku za pokretanje gospodarstva.
Izvršni odbor Hrvatske zajednice županija još je jednom naglasio važnost fiskalne decentralizacije i potrebu izmjene Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Odlučivanje o lokalnim potrebama, ali i raspoređivanju sredstava, kažu, treba se spustiti na razinu blisku građanima.
Dotakli su se i dijela na koji se u javnim raspravama pokušava svesti cijela reforma lokalne i područne (regionalne) samouprave – teritorijalnog preustroja.
“Građani imaju pravo reći što kod županija smatraju dobrim, a što lošim. Naš je stav da je ovaj teritorijalni koncept pokazao i puno dobrih strana bez obzira na to što se naglašavaju samo neke lošije. Analiza mora reći je li problem u samom teritorijalnom ustroju ili se radi o tome da nadležnosti nisu dobro podijeljene između lokalne i centralne vlasti”, poručio je Pauk i najavio da će Hrvatska zajednica županija zauzeti aktivnu ulogu u procesu reforme lokalne i područne (regionalne) samouprave.

Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
Međimurska županija u 2021. godini za poljoprivredu izdvojila gotovo 4 milijuna, od toga 1,7 milijuna za potpore male vrijednosti poljoprivrednicima
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content