Županija nagradila najbolje volontere Međimurja i otvoren novi gimnazijski dio

Datum objave: 26. prosinca 2015.

Kako bi pružila priznanje volonterima i potaknula ostale na uključivanje u volonterske aktivnosti, Međimurska županija uvela je 2011. godine Županijsku nagradu za volontiranje, a u okviru obilježavanja Europske godine volontiranja. Najbolji pojedinci i volonterske organizacije za tekuću godinu tako su nagrađeni u okviru svečanosti pripremljene u Gimnaziji Josipa Slavenskog Čakovec, a ove su godine priznanja za nesebični i predani rad pripala Milivoju Kuharu i Udruzi za zaštitu mačaka „Sklonište dobrote“, dok posebna priznanja Patriciji Kuhta, volonterki Udruge za autizam „Pogled“, Daliboru Klobučariću, volonter Međimurske udruge za ranu intervenciju u djetinjstvu – MURID, Viktoriji Hozjan, volonterki Društva distrofičara, invalida cerebralne i dječje paralize i ostalih tjelesnih invalida Čakovec, Alenki Novak, volonterki Općine Pribislavec te Udruzi za autizam „Pogled“.
„Danas su pred nama oni izuzetni, možda ih je najbolje nazvati diskretni heroji, oni koji su uvijek tu kada treba pomoći, a koji za uzvrat ne traže ništa. Pred nama su volonteri, oni koji rade, pomažu i sudjeluju u aktivnostima koje doprinose svemu što oni smatraju “višim ciljem“. Ovo su pojedinci koji pokazuju da svatko od nas minimalnim zalaganjem može napraviti jako puno, uče nas da je mali korak dovoljan da pokrenu našu zajednicu“, rekao je u svom obraćanju župan Međimurske županije Matija Posavec te čestitao svakom ponaosob. „Ovakve nagrade služe tome da pozovu sve ostale da volontiraju, da nam se pridruže i da zajedno pomažemo“, u svom je govoru istaknuo najvolonter Milivoj Kuhar, nadimkom Mimi koji volontira veći dio svog odraslog života. Njemu brojne generacije mogu zahvaliti što ih je poučio fotografiji, animaciji, izradi filmova tj. odgojio u domeni kulture i omogućio im kreativno izražavanje. U 2015. godini za ACT je snimio video o edukaciji osoba s invaliditetom, aktivno volontira u Platformi za Društveni centar Čakovec, već je dugi niz godina aktivan u Udruzi Fotografija te Udruzi Multimedij. U Astronomskom društvu Vega volonterski održava radionice za djeci i mlade. Sudjeluje u radu Škole animiranog filma (ŠAF), također već 4 godine za redom održava radionice na Slobodnom festivalu u organizaciji ACT-a, izrađuje društveno angažirane filmove itd. Ponosno će nositi titulu Najvećeg srca Međimurja kroz cijelu godinu te će nakon odabira najvolontera/ke za 2016. godinu nagradu, srce koje je izradio Srećko Radek proslijediti dalje.
Udruga Sklonište dobrote brine se o napuštenim mačka, a udio volonterskog rada u udruzi je ogroman. Samo u 2015. godini odrađeno je skoro 6800 sati, dok se broj volontera na godišnjoj razini kreće oko 30. Cjelokupni rad udruge je u potpunosti baziran na volonterskom radu. Bez volontera udruga ne bi mogla funkcionirati. Volonteri se kontinuirano educiraju i uključuju u stalne akcije i projekte same udruge.
Sajam dobrote i otvorenje novog dijela Gimnazije
Dodjela Županijske nagrade za volontiranje održana je u okviru jedne svečanosti te jedne manifestacije. Naime istog je dana, ujedno posljednjeg dana nastave u ovom polugodištu održan tradicionalni Sajam dobrote čakovečkih gimnazijalaca, a odlučeno je kako će sva prikupljena sredstava biti donirana u humanitarne svrhe za pomoć izbjeglicama, poplavljenim područjima, fondu Pomozi prijatelju i azilu Prijatelji Čakovec. „Ponosna sam na naše učenike i kolege koji to pripremaju. Dosad je prikupljeno preko 12 tisuća kuna namijenjenih za humanitarne potrebe“, rekla je ravnateljica Tea Dragić Runjak.
Ujedno je pritom otvoren i novoizgrađeni dio najbolje gimnazije u Hrvatskoj. Kraj investicije vrijedne 8 milijuna kuna Županije i Ministarstva regionalnog razvoja, označio je međimurski župan i istaknuo kako ovime stvaramo nove uvjete za rad ovim vrhunskim učenicima i prosvjetnim djelatnicima te naglasio kako se nada da će poslužiti kao prava motivacija za nastavak rada koji je primjer svima u zemlji. Veselje dobivenim novim učeničkim prostorima, knjižnicom, hodnicima i novim prostorima za izvannastavne aktivnosti te opremom, nije krila ni ravnateljica i objasnila kako sada škola dobiva visoke pedagoške standarde te nastavu prilagođava interesu učenika u redovnim i dodatnim sadržajima.