Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Okrugli stol – Poslovni uzlet u Svetom Martinu na Muri

Datum objave: 11. studenoga 2015.

Poslovni dnevnik i Općina Sveti Martin na Muri organizirali su okrugli stol s panel temom :
Globalni trendovi u lokalnom okruženju – prednosti i prepreke investiranja u Općinu Sveti Martin
Temelj diskusije bio  je odnos lokalne zajednice i međunarodnih investitora,odnosno problemi privlačenja ulaganja međunarodnih kompanija te sinergija tijela lokalne samouprave s ulagačima i ostalim subjektima kao baza za uspješnu suradnju i poslovanje.Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju i globalizacijom ekonomije nestale su i posljednje prepreke ravnopravnosti hrvatskih jedinica lokalne samouprave koje mogu konkurirati na globalnoj razini.Pozitivan primjer je i Općina Sveti Martin na Muri  i sama Međimurska županija koja je doskočila najvećem hrvatskom problemu – nezaposlenosti.
Sada smo u situaciji da ljudi iz drugih mjesta dolaze raditi u Sveti Martin, a uskoro očekujemo da će početi dolaziti i deficitarna radna snaga iz Slovenije.-naglasio je načelnik Općine Sveti Martin na Muri Franjo Makovec.Krajem 1990.-te pokrenuli su gospodarsku zonu koja je postala motor kako ekonomskog tako i društvenog razvoja.Danas Općina ima 71 tvrtku,od čega su 69 malih i dvije srednje veličine.Njihov pozitivan primjer mogao bi se primijeniti i na ostale regije u Hrvatskoj.
Napravili smo puno na sinergiji javne uprave i potreba građana i  poduzetnika.Redovna je situacija da se dozvole izdaju u roku od 1 – 5 dana i svaki investitor dobrodošao je u moj ured bez obzira o kakvom projektu se radilo.Takav korektan odnos i brzina administracije investitori i strani ulagači prepoznali su i žele doći u Međimurje čime se doprinjelo da nezaposlenost u županiji bude ispod 11%,što je ispod prosjeka Hrvatske.- istaknuo je međimurski  župan.Zbog svog geostrateškog položaja izvoz u županiji stalno raste i trenutno  89 % izvoza ide u zemlje Europske unije.Samo u 2014 izvoz je porasto za 15 %.Ove brojke ukazuju na procvat u Općini i Županiji,ali da nije sve idealno ukazao je Posavec – trend porasta izvoza,zaposlenosti i ulaganja stranih i domaćih investitora ne prate i plaće radnika koje su do nedavno bile najniže u Hravatskoj.I tu su vidljivi pomaci, no i dalje su prosječne plaće niže za 18,2 % niže od hrvatskog prosjeka.
Predstavnici uspješnih lokalnih poduzeća,Michael Vnuk direktor Vnuk d.o.o.,Zlatko Rajf direktor  TPRO-a i generalni direktor LifeClass Terme Sveti Martin Branimir Blajić ukazali su na potrebu određenog profila ljudi odnosno povezanosti sa obrazovnim sustavom i srednjim školama koje moraju pratiti i educirati mlade ljude za deficitarna zanimanja kako bi se i na taj način smanjila nezaposlenost.Vezano na obrazovanje župan Posavec naglasio je inicijativu otvaranje nove srednje strukovne škole u Murskom Središću koja bi pratila potrebe tržišta i poduzetnika .
Predstavnik Agencije za konkurentnost pri Ministarstvu gospodarstva Damir Novinić govorio je o sudjelovanju Agencije u donošenju zakona za promicanje investicija,a kao predložak su im poslužila rješenja iz 12 zemalja svijeta iz kojih su koristili najbolju praksu.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content