Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Dobrom koordinacijom i organizacijom, sve izbjeglice u večernjim satima napustile Međimurje

Datum objave: 20. listopada 2015.

Sinoć, nešto prije 23 sata, posljednja je izbjeglica napustila teritorij Međimurske županije. Rezultat je to vrlo burnog dana punog neizvjesnosti, obrata, informacija vezanih uz sudbinu 1800 izbjeglica koji su noć ranije stigli vlakom na željeznički kolodvor u Čakovec, odakle su nastavili put prema Sloveniji sukladno ranije postignutom dogovoru. Dolaskom na granični prostor, vlak nije mogao nastaviti dalje te su izbjeglice sišle s vlaka i pod policijskom pratnjom stigle na cestovni granični prijelaz Trnovec. U tom trenutku Slovenci su potpuno zatvorili granični prijelaz te na određenom dijelu postavili žičanu ogradu kako bi spriječili ilegalni ulazak izbjeglica u zemlju. Svih 1800 izbjeglica smjestili su se na otvoren prostor između hrvatskog i slovenskog graničnog prijelaza.
Obzirom na jaku kišu koja je padala cijelu noć i dan te na otvoreni prostor na kojem je bilo vrlo mnogo žena i djece, od kojih neka tek rođena, organizaciju su preuzeli Međimurska županija, Grad Čakovec i Općina Nedelišće. Tako su u vrlo kratkom vremenu organizirane liječničke službe za slučaj hitne intervencije, nabavljene su deke, kišne kabanice i odjeća. U prijepodnevnim satima izbjeglicama su podijeljeni klipići, voda, jabuke i topli čaj, a djeci visokoproteinski keksi. Ekipa Crvenog križa brižno je odradila podjelu i prikupljala ostale namirnice, dok su djelatnici PU Međimurske uz pomoć kolega iz ostalih uprava držali situaciju pod nadzorom što i nije bilo lako obzirom na poslijepodnevnu nervozu uslijed višesatnog stajanja na kiši i na cesti.
Brojni mediji s reportažnim kolima cijelo su vrijeme dežurali na licu mjesta. Osim mnogobrojnih hrvatskih lokalnih i nacionalnih medija, cijeli su dan dežurale ekipe slovenske i mađarske nacionalne televizije, Al Jazzere, BBC-a, pa čak i japanskih novina. Svi oni tražili su ekskluzivu za svaku novu informaciju, ali je dodatnu glavobolju svima zadavalo komentiranje brojnih nepotvrđenih informacija koje su se pojavljivale na društvenim mrežama. U prijepodnevnim satima granični prijelaz posjetio je i glavni ravnatelj policije Vlado Dominić koji je u pratnji pomoćnice Ministra unutarnjih poslova Ines Krajčak, načelnika PU Međimurske Krunoslava Gosarića, župana Matije Posavca i gradonačelnika Stjepana Kovača održao radni sastanak te razgovarao sa slovenskom stranom nakon čega su počeli propuštati manji broj izbjeglica, žene i djecu, kroz slovensku granicu.
Na izravnoj telefonskoj liniji s međimurskom županom cijelo su vrijeme bili ministar unutarnjih poslova RH Ranko Ostojić te ministrica vanjskih poslova RH Vesna Pusić. Oko 15 sati stigla je potvrda da će Slovenija preuzeti 500 izbjeglica što su i učinili, no pregovori su se nastavili. Iako je slovenskoj strani ponuđeno da se hrvatskim autobusima preostali broj izbjeglica preveze do slovenskih prihvatnih centara, oni su to odbili te uvjetovali da će prijevoz obaviti svojim autobusima što se u konačnici, uz duže čekanje, i dogodilo u kasnim večernjim satima.
Nakon što je i posljednja osoba napustila granični prijelaz krenulo se s čišćenjem i dezinficiranjem prostora te bi granični prijelaz Trnovec uskoro trebao biti otvoren za sav promet. Na kraju, treba istaknuti kako je ovo bila specifična situacija prepuna obrata i novonastalih okolnosti. Teško da je itko mogao pretpostaviti da će u mjesec dana u Hrvatsku ući 200 000 izbjeglica, da će Mađarska zatvoriti svoju granicu ali, nakratko, i Slovenija. Zemlja poput Hrvatske uspijeva sve to držati pod kontrolom čemu svjedoče, ne samo sve ove otežane okolnosti već i brzina reakcije svih službi i ustanova unutar Međimurske županije koji su na vrlo malom prostoru, po hladnoći i vjetru učinili sve da se 1800 ljudi zbrine na adekvatan - ljudski način. Svatko onaj tko je bio u blizini tih ljudi imao je prilike vidjeti da se ne radi o nekakvoj opasnosti već o ljudima koji, bježeći od vihora rata, svoju sreću žele potražiti negdje drugdje.
Zaključno, bez obzira na broj izbjeglica koji su prošli Međimurjem naročito se vodilo računa kako oni ne budu u kontaktu sa stanovništvom i kako se time ne narušava svakodnevni život naših građana. U tome se i uspjelo.  Iako se cijelo vrijeme društvenim mrežama i medijima kalkuliralo kako tijekom jučerašnjeg dana u Čakovec stiže još jedan vlak sa 2000 izbjeglica, to se nije dogodilo.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content