Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Obljetnica Sigetske bitke proslavljena u iščekivanju jubileja 2016. godine

Datum objave: 9. rujna 2015.

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća ispred Mauzoleja obitelji Zrinski kod kapele Svete Jelene u Šenkovcu, svečano je obilježena 449. obljetnica Sigetske bitke u kojoj je 7. rujna 1566. godine junački preminuo Nikola IV. Zrinski, od tada poznat i kao Nikola Zrinski Sigetski. Uz prisustvo velikog broja mještana te župana Međimurske županije Matiju Posavca, zamjenika Zorana Vidovića, načelnika Općine Šenkovec Sašu Horvata, izaslanstvo Grada Sigeta i tamošnje županije, gradonačelnika Petera Vassa i dožupana Roberta Fazekaša, viceadmirala Antu Urlića, Zrinyi kadete iz Murakeresztura, gardiste i rukovodstvo Zrinske garde Čakovec te njihovog predsjednika Alojzija Sobočanca, članove Družbe "Braća Hrvatskog Zmaja" Zmajski stol Čakovec s pročelnikom Marijanom Ramuščakom, članove Matice hrvatske Ogranak Čakovec, uz predsjednika Ivana Pranjića, učenike i učitelje Osnovne škole "Petar Zrinski" Šenkovec te njihovog ravnatelja Vladimira Novaka, župnika župe svete Jelene Križarice Šenkovec ujedno i dekana Čakovečkog dekanata prečasnog Vladimira Kolarića te ravnatelja Muzeja Međimurja Čakovec Vladimira Kalšana, odana je počast "hrvatskom Leonidi".
Nikola IV. Zrinski bio je vojskovođa, jedno vrijeme hrvatski ban, zapovjednik obrane južne Mađarske i utvrde Siget, prvi vlasnik Međimurja koji je nakon gotovo jednomjesečne opsade nadmoćne osmanlijske vojske junački poginuo zajedno s 2.500 suboraca u proboju iz utvrde Siget. „Drago mi je da smo se danas okupili ovdje, ispred našeg spomenika nulte kategorije koji svjedoči o našoj bogatoj povijesti te je izuzetno vrijedan za daljnje očuvanje“, objasnio je načelnik, a Marijan Ramuščak u ime svih udruga organizatora dodao kako svi koji ovdje kroče, dolaze na sveto tlo, dokazuju da Nikola nije poginuo uzaludno te naglasio kako imamo obavezu dostojno prezentirati ovaj kompleks na državnom nivou.
Program svečanosti organizirali su Zrinska garda Čakovec, Matica hrvatska Ogranak Čakovec, Družba „Braće hrvatskoga zmaja“ i Općina Šenkovec, uz pomoć Međimurske županije koja se aktivno uključila i u pripreme niza događaja, uz potporu hrvatske predsjednice te predsjednika Mađarske i Turske, za obilježavanje 450. obljetnice u 2016. godini.
„Ne moramo posebno naglašavati značaj Zrinskih za Međimurje. Nikola Zrinski Sigetski predstavlja simbol naše želje i stoljetne borbe za slobodu i samostalnost, pa upravo zato mi Međimurci stalno moramo isticati da smo pored županije prirodnih ljepota, vrijednih ljudi, vina, bogate povijesti, ujedno i županija Zrinskih. Stoga je formirano Povjerenstvo koje će organizirati svečanosti i manifestacije, uz najvažniju operu u Sigetu, čime ćemo okruniti našu povijest, jubilej koji nas očekuje sljedeće godine“, objasnio je međimurski župan.
U programu su ove godine nastupili članovi Vokalne skupine „Zrinski“ Nedelišće, a proslava u Šenkovcu završila je misnim slavljem za Nikolu Zrinskog u župnoj crkvi svete Jelene Križarice. Svetu misu predvodio je vlč. Milan Kerš iz Zrinskog Topolovca.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content