Međimurje Europska regija sporta za 2022.
1.2 °C
1030.0 hPa
75 %

Granica ponovno spojila Hrvatsku i Mađarsku

Datum objave: 15. kolovoza 2015.

Prijateljstvo Hrvatske i Mađarske već dugi niz godina suradnjom obogaćuje stanovništvo pograničnih područja uz podršku lokalnih dužnosnika obje zemlje. Tako je i ove godine tradicionalno održan 15. festival gibanice u mađarskom Serdahelju koji je jedno od osam hrvatskih naselja u županiji Zala, manifestacija koja promovira lokalnu enogastroniju, povezuje općine ali i čuva tradiciju hrvatskoga naroda u Mađarskoj. Zbog toga je, osim međunarodnog karaktera, najveća i najznačajnija manifestacija lokalnog stanovništva na tom području.
Ovogodišnji festival zajednički su otvorili župan Međimurske županije Matija Posavec i predstavnik parlamenta Republike Mađarske Peter Cserenyes u nazočnosti načelnika Serdahelja Ištvana Tislera, saborskog zastupnika i načelnika Goričana Marija Moharića, načelnika općine Donji Kraljevec Miljenka Horvata, načelnika općine Donji Vidovec Josipa Grivca, predsjednika Općinskog vijeća Donje Dubrave Zlatka Haramije, tajnika u Hrvatskom veleposlanstvu u Budimpešti Berislava Živkovića, predstavnika Sveučilišta u Zadru i brojnih mještana s obje strane granice.
Na samom festivalu naglašena je potreba daljnjeg povezivanja donjomeđimurskih i mađarskih općina, kako zbog povezivanja dvaju naroda tako i zbog realizacije projekata iz fondova prekogranične suradnje Europske unije.
Župan Posavec je naglasio kako se tradicija hrvatskog naroda mora čuvati svugdje gdje Hrvati žive i u tome im lokalna i regionalna samouprava ali i država u cjelini mora pružiti punu podršku. Zbog toga su ovakve manifestacije primjer dobre suradnje u pograničnom prostoru.
Načelnik Serdahelja Tišler zahvalio je svojim kolegama iz Međimurja na podršci u kandidiranju projekata koje razvijaju ovaj kraj uz rijeku Muru.
Načelnici općina iz Međimurja i Mađarske razgovarali su i o novoj fazi suradnje u sklopu programa EGTC (European Grouping of Territorial Cooperation) koji pruža nove mogućnosti u financiranju projekata.
U sklopu festivala održana je svečana predaja nogometnog igrališta s umjetnom travom, ribolovna i nogometna natjecanja te folklorni festival na kojem su, između ostalih, sudjelovali članovi KUD-a Goričan i KUD-a Donji Vidovec. U zabavnom djelu programa nastupile su mažoretkinje iz Goričana.

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za nedjelju, 23. siječnja 2022. - Tijekom vikenda cijepljeno 485 osoba
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 22. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content