2.1 °C
1028.0 hPa
33 %

Svaki treći srednjoškolac u Međimurju probao drogu, na jesen kreću edukacije za roditelje

Datum objave: 8. srpnja 2015.

Potaknuti   novonastalom  situacijom  i  trendovima  u  korištenju  psihoaktivnih  supstanci, stručnjaci iz Djelatnosti za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti  Zavoda  za  javno  zdravstvo  Međimurske  županije,  osmislili  su  edukativni  letak namijenjen  prvenstveno  roditeljima,  ali  i  cjelokupnoj  javnosti,  uz  želju  da  se  boljom informiranošću osnaže zdrave snage društva u suočavanju s ovom pojavom. Stoga je uz pitanje koliko su zapravo roditelji svjesni današnje pojavnosti novih droga te njihovog korištenja među mladima, u romskom naselju Sitnice, Povjerenstvo  za  suzbijanje  zlouporabe  opojnih  droga Međimurske  županije  u  suradnji  s  PU međimurskom i  njihovim Mobilnim  preventivnim centrom, organiziralo prigodnu promociju letka O novim drogama – činjenice koje roditelj mora znati.
„Izrada ovog letka samo je nastavak aktivnosti Povjerenstva koje svakim danom u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo prati stanje na terenu te pribavlja informacije o korištenju droga među mladima. Uz preventivno djelovanje, odlučili smo edukaciju usmjeriti i prema roditeljima koji moraju prepoznati problem kod svog djeteta te mu pritom pomoći, stoga i ovaj letak te predavanja“, rekla je  predsjednica  Povjerenstva  za suzbijanje zlouporabe opojnih droga i  zamjenica  župana Međimurske županije Sandra Herman. Da sustavno preventivno djelovanje ima učinka dokazuje i činjenica kako je u prošloj godini u sustav ušlo 205 novih ovisnika, što je evidentno smanjenje, a alarmantni podatak svakako je onaj da je prosječna dob prvog uzimanja droge sve niža, 16,1 godina. „Sve više zabrinjava korištenje novih psihoaktivnih tvari koje svojim djelovanjem oponašaju učinak tzv. tradicionalnih droga, a interes je primjetan i u Međimurju“, naglasila je članica povjerenstva dr. med. Dijana Uvodić Đurić iz ZZJZ Međimurske županije. Među ispitanim srednjoškolcima, gotovo su svaki treći mladić i svaka deseta djevojka probali neku od novih droga, kao što su sintetski kanabinoidi – mješavina bilja koja se prodaje kao „osvježivač prostora“, pod imenima Galaxy, Rainbow, Spice, Solar, Atomix i slično.
Zajedničkim pristupom pridonijet ćemo usvajanju znanja o štetnosti tih sredstava i usvajanju zdravih stilova života. Stoga ćemo početnom nove školske godine krenuti i s edukacijama za roditelje koje ćemo upoznati sa sve većom dostupnosti droge među mladima“, dodala je za kraj Andreja Zadravec Baranašić, županijska koordinatorica školskih preventivnih programa.

Nikad veći broj programa povodom Noći muzeja u Međimurju, u manifestaciju se po prvi puta uključili Riznica Međimurja, Centar dr. Rudolf Steiner i Ekomuzej Međimurje malo
Kad se slože međimurske ruke – investicijom vrijednom 4 milijuna kuna u rekordnom roku rekonstruiran Odjel abdominalne i dječje kirurgije Županijske bolnice Čakovec na radost djelatnika te velikih i malih pacijenata
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 28. siječnja 2022. - Sutra od 9:00 sati cijepljenje bez najave u trijaži Županijske bolnice Čakovec i u Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije
Šef Misije Veleposlanstva Australije Andrea Biggi u radnom posjetu pohvalio potencijal Međimurja
27. siječnja – Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 27. siječnja 2022.
Međimurska županija podržava sve projekte s ciljem razvoja Donje Dubrave
Karatisti Karate kluba Globus među najboljima u svijetu
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 26. siječnja 2022.
Županijska bolnica Čakovec uspješna nastavna baza studentima medicine, župan Posavec – ovu priliku iskoristit ćemo da pokažemo kvalitetu zdravstvenog sustava u Međimurju i zadržimo liječnike u našoj županiji
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content