Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Svaki treći srednjoškolac u Međimurju probao drogu, na jesen kreću edukacije za roditelje

Datum objave: 8. srpnja 2015.

Potaknuti   novonastalom  situacijom  i  trendovima  u  korištenju  psihoaktivnih  supstanci, stručnjaci iz Djelatnosti za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti  Zavoda  za  javno  zdravstvo  Međimurske  županije,  osmislili  su  edukativni  letak namijenjen  prvenstveno  roditeljima,  ali  i  cjelokupnoj  javnosti,  uz  želju  da  se  boljom informiranošću osnaže zdrave snage društva u suočavanju s ovom pojavom. Stoga je uz pitanje koliko su zapravo roditelji svjesni današnje pojavnosti novih droga te njihovog korištenja među mladima, u romskom naselju Sitnice, Povjerenstvo  za  suzbijanje  zlouporabe  opojnih  droga Međimurske  županije  u  suradnji  s  PU međimurskom i  njihovim Mobilnim  preventivnim centrom, organiziralo prigodnu promociju letka O novim drogama – činjenice koje roditelj mora znati.
„Izrada ovog letka samo je nastavak aktivnosti Povjerenstva koje svakim danom u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo prati stanje na terenu te pribavlja informacije o korištenju droga među mladima. Uz preventivno djelovanje, odlučili smo edukaciju usmjeriti i prema roditeljima koji moraju prepoznati problem kod svog djeteta te mu pritom pomoći, stoga i ovaj letak te predavanja“, rekla je  predsjednica  Povjerenstva  za suzbijanje zlouporabe opojnih droga i  zamjenica  župana Međimurske županije Sandra Herman. Da sustavno preventivno djelovanje ima učinka dokazuje i činjenica kako je u prošloj godini u sustav ušlo 205 novih ovisnika, što je evidentno smanjenje, a alarmantni podatak svakako je onaj da je prosječna dob prvog uzimanja droge sve niža, 16,1 godina. „Sve više zabrinjava korištenje novih psihoaktivnih tvari koje svojim djelovanjem oponašaju učinak tzv. tradicionalnih droga, a interes je primjetan i u Međimurju“, naglasila je članica povjerenstva dr. med. Dijana Uvodić Đurić iz ZZJZ Međimurske županije. Među ispitanim srednjoškolcima, gotovo su svaki treći mladić i svaka deseta djevojka probali neku od novih droga, kao što su sintetski kanabinoidi – mješavina bilja koja se prodaje kao „osvježivač prostora“, pod imenima Galaxy, Rainbow, Spice, Solar, Atomix i slično.
Zajedničkim pristupom pridonijet ćemo usvajanju znanja o štetnosti tih sredstava i usvajanju zdravih stilova života. Stoga ćemo početnom nove školske godine krenuti i s edukacijama za roditelje koje ćemo upoznati sa sve većom dostupnosti droge među mladima“, dodala je za kraj Andreja Zadravec Baranašić, županijska koordinatorica školskih preventivnih programa.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content