Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Međimurska županija dostojno obilježila Dan državnosti: „Ljudi su ti koji stvaraju promjene za bolje sutra“

Datum objave: 25. lipnja 2015.

Uz svetu misu, polaganje vijenaca i paljenje svijeća, u Međimurskoj županiji dostojno je obilježen Dan državnosti. Izaslanstva Međimurske županije na čelu sa županom Matijom Posavcem, zamjenicima Zoranom Vidovićem i Sandrom Herman, potpredsjednicom Skupštine Petrom Kovačić te Grada Čakovca, Koordinacije udruga dragovoljaca i branitelja domovinskog rata, policije uz načelnika PU međimurske Krunoslava Gosarića, Zrinske garde, političkih stranaka, udruga s područja Međimurja te potpredsjednica Hrvatskog sabora Dragica Zgrebec, saborska zastupnica Nadica Jelaš i  pomoćnik ministra pomorstva, prometa i infrastrukture Veselin Biševac, dali su svoj obol u prisjećanju na 25. lipnja 1991. godine, kada je Hrvatski sabor donio Deklaraciju o samostalnosti Hrvatske. Brojni građani ujedno su svojim dolaskom još jednom potvrdili veliki značaj ovog datuma u povijesti Hrvatske, ali i Međimurja.
„Ljudi uvijek govore da vrijeme mijenja stvari, ali zapravo su ljudi ti koji moraju sami dovesti do promjena, rekao je američki slikar Andy Warhol sredinom 90.-tih i time izrekao misao koja bi nam trebala biti  nit vodilja. Ne smijemo se prepustiti prošlosti, čekati bolja vremena, već s optimizmom i postavljenim ciljevima hrabro kročiti u svaki novi dan. Iskorištavanjem svih svojih potencijala možemo stvoriti mjesto u kojem će obrazovanje biti dostupno, otvarati se nova radna mjesta, mjestu gdje su plaće u europskom prosjeku, ali gdje i mladi neće pomišljati o odlasku“, rekao je međimurski župan u svom obraćanju.
Svetu misu za domovinu, u župnoj crkvi Svetog Nikole biskupa u Čakovcu predvodio je gvardijan čakovečkog franjevačkog samostana fra Željko Železnjak te pritom istaknuo kako moramo raditi na tome da se ne ostvari najavljeno da ćemo za 15 godina imati zemlju koja će se zvati Hrvatska, ali u njoj neće živjeti Hrvati. Misno slavlje svojim su nastupom uveličala djeca iz župa Veliki i Mali Bukovec.
„Hrvatsko je zajedništvo opterećeno, no s nadom moramo moliti za mudrost vodećih i poštenje svih ljudi, kako bi nam bilo bolje sutra“, dodao je. U sjećanje na povijesni trenutak kojim je Hrvatskoj izglasana samostalnost i neovisnost, ali i na sve hrvatske branitelje koji su braniteljima poginulima u Domovinskom ratu te sve koji su kroz povijest svoje živote ugradili u današnju europsku Hrvatsku, položeni su vijenci i zapaljene svijeće u Perivoju Zrinski i podno Spomen zida poginulim međimurskim braniteljima. „Danas slavimo svoj ponos prema domovini, sa zahvalnošću se prisjećamo na naše branitelje, ali i sve sugrađane koji su izgradili europsku i modernu Hrvatsku u kakvoj živimo“, rekao je Stjepan Horvat, predsjednik Udruge dragovoljaca i branitelja domovinskog rata podružnice Međimurske županije.Prije 24 godine u Hrvatskom su saboru donesene dvije povijesne odluke kojih se prisjećamo na današnji dan, ključne odluke koje su ostvarile san svih Hrvata.
Tada je naš narod napravio prve korake, ostvario slobodu i neovisnost, na leđima tisuća hrvatskih branitelja, ali i nevinih civilnih žrtava. Mi njihovu borbu nastavljamo dalje, uz spomen i poštovanje na njih, ali i u mislima s generacijama koje dolaze, jer upravo ono u čemu uživamo od 1991. godine je mogućnost samostalnog odlučivanja o našoj sutrašnjici.
Iako današnja situacija u zemlji bez sumnje traži jasnije ciljeve, neku novu viziju i zajedništvo kojem su nas podučili branitelji, pa i borbom u četiri godine koje su uslijedile, vjerujem kako je to pred nama“, odlučan je župan te dodaje kako prvo moramo među sobom prepoznati sve kvalitete i pritom poštovati svoje sugrađanke te sugrađane. Stoga nam je i svaki novi dan prilika da se prisjetimo 78 međimurskih branitelja koji su diljem Hrvatske kao dio vojnih i policijskih postrojba svoje živote položili za domovinu“, nastavio je, jer to su bili ljudi koji su napravili promjenu i stvorili bolju budućnost koja je naša sadašnjost. Smatra kako su Međimurke i Međimurci spremni za nove ključne odluke koje će definirati bolje sutra.
 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content