Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Zapovjednici 18 povijesnih postrojbi dali prijavak županu Posavcu

Datum objave: 26. travnja 2015.

Smotrom povijesnih postrojbi iz cijele Hrvatske, ali i Mađarske, Zrinska garda Čakovec uključila već tradicionalno u obilježavanje Dana Međimurske županije, četvrtog po redu Spomendana Hrvatskog sabora na Zrinske i Frankopane. Ovo je samo jedno u nizu događanja u organizaciji međimurskih gardista, no ujedno i najbrojnije te najatraktivnije. Naime svojim živopisnim odorama i stavom, čak 18 povijesnih postrojbi iz Zagreba, Murakeresztura, Sigetvara, Križevaca, Požege, Bakra, Šibenika i drugih krajeva zemlje zaintrigiralo je brojne Međimurke i Međimurce koji su popunili sam centar grada.
Središnja svečanost prvog od dva vikenda ovogodišnjih Dana Međimurske županije započela je misnim slavljem u crkvi sv. Nikole biskupa u Čakovcu koju je predslavio vojni biskup mons. Juraj Jezerinac, a nastavljena je postrojavanjem na Franjevačkom trgu, mimohodom do Trga Republike te polaganjima vijenaca kod Spomen - zida poginulim i nestalim braniteljima Domovinskog rata te spomenika Oproštaj. Vijence su zajednički položili Međimurska županija, Grad Čakovec, Hrvatska vojska, Matica hrvatska, Družba «Braća Hrvatskoga Zmaja, Savez povijesnih postrojbi, Zrinski kadeti, Zrinyi vitezi i Zrinska garda Čakovec, nakon čega je uslijedila i počasna paljba povijesnih postrojbi.
U sklopu Spomendana i događaja koji je održan pod pokroviteljstvom predsjednika Hrvatskog sabora Josipa Leke i Međimurske županije,  posebno je atraktivan i ove godine bio prijavak zapovjednika postrojbi međimurskom županu Matiji Posavcu.
Tako su se na Trgu okupili Zrinska garda Čakovec, Kadeti Hrvatskog vojnog učilišta "Petar Zrinski" Zagreb, Zrinyi kadeti iz Murakeresztura, Zrinyi vitezi iz 0Sigetvara, Počasni zdrug Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata, Podružnica Međimurske županije, Križevačka djevojačka straža, Frankopanska garda iz Ogulina, Kliški uskoci, Požeška građanska straža, Gradska straža Bakar, Karlovačka građanska garda, Trenkovi panduri Požega, Turopoljski banderij, Varaždinska građanska garda, Šibenska gradska straža, Koprivnički mušketiri i haramije, Kostelska Pištola - Keglevićeva straža Kostel, Varaždinska husarska graničarska pukovnija i Ivanečka rudarska četa.
Kao posebni gosti nastupili su članovi Plesne skupine Pavana iz mađarskog Segeda, s atraktivnom točkom sa zastavama na Trgu Republike. Manifestacije koje će provesti Zrinska garda, a vezane uz mučeničku smrt hrvatskih velikana Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana u Bečkom Novom Mjestu 30. travnja 1671. godine, time ne staju, naime organiziraju put u Bečko Novo Mjesto, predstavljanje zbornika radova na temu "350. obljetnica smrti Nikole Zrinskog Čakovečkog i pada Novog Zrina" te postrojavanje na Trgu svetog Marka i prijavak predsjedniku Hrvatskog sabora, uz misu u zagrebačkoj katedrali.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content