UO za gospodarske djelatnosti - Međimurci vum Međimurja

Datum objave: 23. travnja 2015.

Mješoviti odbor za suradnju Međimurske županije s Pomurskim Hrvatima
Međimurska županija je osnovala Mješoviti odbor za suradnju pomurskih Hrvata s Međimurskom županijom 15. rujna 1997. s ciljem povezivanja Međimurja i pomurskih Hrvata tj. Hrvata koji žive u pograničnim podučjima uz rijeku Muru.
Nekoliko pograničnih mađarskih mjesta, koja se nalaze uz granicu s Međimurskom županijom, naseljena su pomurskim Hrvatima. Riječ je o deset mjesta Totserdahelj, Sumarton, Mlinarci, Pustara, Petriba, Vente, Murski Krstur, Kalatseg, Fićehaz, Bajća.
Odbor su činili predstavnici nekoliko pograničnih mađarskih mjesta iz županije Zala koja se nalaze uz granicu s Međimurskom županijom, a naseljena su pomurskim Hrvatima te gradonačelnici i načelnici pograničnih općina Međimurske županije. Svojim djelovanjem Odbor je nastojao ojačati kulturnu suradnju i osmisliti zajedničke projekte koji bili kandidirani na natječaje Europske unije.
Temeljem dobre suradnje ostvarene s mađarskim Hrvatima, 2007. su u Odbor uključeni i Hrvati iz Republike Slovenije, odnosno predstavnici pograničnog hrvatskog stanovništva.
Danas, sastav Odbora čine predstavnici pomurskih Hrvata iz desetak samouprava iz Mađarske, predstavnik pomurskih Hrvata iz Pomurja iz Slovenije te predstavnici dva grada i 11 pograničnih općina iz Međimurske županije.
Odlukom  Župana od 11. listopada 2013., predsjednikom Mješovitog odbora za suradnju Međimurske županije s pomurskim Hrvatima imenovan je Marijan Varga.
Odbor izdaje i svoj Bilten u kojemu se mogu pronaći opće informacije o gradovima i općinama koji imaju predstavnike u Odboru te pregled aktivnosti tijekom tekuće godine.

KONTAKT PODACI:

g. Ivan Bašec, Predsjednik Društva
Savska cesta 5
10 000 Ljubljana
Zavičajno društvo baranjskih Međimuraca "Međimurje"
Kralja Tomislava 11
31 300 Beli Manastir