Međimurje Europska regija sporta za 2022.
1.1 °C
1026.0 hPa
48 %

Akademik Zvonko Kusić u Međimurskoj županiji o ulozi HAZU-a u zaštiti nacionalnih interesa

Datum objave: 10. travnja 2015.

U 2015. godini obilježit će se 146 godina obrazovanja učitelja u Međimurskoj županiji, a obljetnicu će organizirati jedina sveučilišna institucija najsjevernijeg dijela zemlje, Učiteljski fakultet u Zagrebu – Odsjek u Čakovcu. „U našoj bogatoj tradiciji odgojno – obrazovnog djelovanja pamtit ćemo velik broj priznanja, uspjeha studenata i vrijednih događaja, a ovaj danas jedan je od njih“, rekla je prodekanica Tamara Turza-Bogdan, referirajući se na posjet predsjednika Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, akademika Zvonka Kusića Međimurskoj županiji te odsjeku fakulteta.
Akademika, njegove suradnike Dobrišu Skoka, tajnika Odbora za koordinaciju rada znanstveno-istraživačkih i umjetničko-galerijskih jedinica te Marijana Lipovca iz Ureda za odnose s javnošću i medije, kao i dekana Učiteljskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Ivana Prskala, u ime Međimurske županije pozdravio je župan Matija Posavec, pritom istaknuvši nemjerljiv doprinos obrazovanju svih prisutnih predstavnika obrazovnih, kulturnih, duhovnih, poduzetničkih i drugih institucija, a posebice studenata. „HAZU je institucija koja je svojim djelovanjem na razvoju Hrvatske zaslužila da je cijenimo i poštujemo, pa je velika čast ugostiti akademika Kusića“, rekao je župan, a predsjednik HAZU-a dodao kako je Akademija nakon 154 godine rada postala jedan od važnijih čuvara hrvatskog identiteta te fokusiranjem na razvoj znanosti, kulture, umjetnosti i društva u cjelini.
Kako bi pozvao na povezivanje, a ne razdvajanje, održao je predavanje na temu HAZU u zaštiti nacionalnih interesa. Susret su organizirali članovi Zavičajnog društva „Međimurje“ u Zagrebu, predsjednik pater Točni Trstenjak te počasni predsjednici Juraj Kolarić i Danijel Režek. „Nikako nije slučajno da je susret u Međimurju, kako je od 2007. godine pa do danas, ovdašnji odsjek postao pravo srce fakulteta u Zagrebu. Ovdje se moć daje djetetu, a upravo je učitelj taj u čijim se rukama nalazi istinska hrvatska budućnost“, između ostalog je dodao dekan Prskalo, a predsjednik međimurske Skupštine Mladen Novak dodao kako ćemo se bez obrazovanja teško nositi sa svime što nas očekuje, ali i da su današnji mladi spremni prihvatiti izazove.
Uz temu predavanja, Posavec pak je objasnio kako se nagađalo da ćemo ulaskom u EU izgubiti dio suvereniteta.  „No zaštita nacionalnog interesa ovisi isključivo o nama, a on je pokazatelj koliko znamo poštovati našu povijest, čuvati baštinu od zaborava i sve potencijale koje imamo. Bogatstvo u različitosti je nešto što moramo prenositi iz generacije na generaciju.“
 

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
Međimurska županija u 2021. godini za poljoprivredu izdvojila gotovo 4 milijuna, od toga 1,7 milijuna za potpore male vrijednosti poljoprivrednicima
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za utorak, 18. siječnja 2022.
POZIV na uvid ELABORAT GOSPODARENJA OTPADOM - AB METAL PROMET d.o.o. Belica
Međimurski vrtićanci i školarci imat će priliku od najranije dobi istraživati i promišljati o STEM-u kroz europski projekt vrijedan 3 milijuna kuna
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content