Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Obavijest o provedbi proljetne akcije oralnog cijepljenja lisica

Datum objave: 2. ožujka 2015.

Radi zaštite zdravlja ljudi i domaćih životinja od bjesnoće, a radi iskorjenjivanja bolesti u populaciji lisica kao glavnih nositelja, Ministarstvo poljoprivrede – Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane, će od 15. ožujka 2015. pa do 15. lipnja 2015. godine (ovisno o vremenskim uvjetima)  provoditi proljetnu akciju  oralne vakcinacije  lisica protiv bjesnoće na području čitave Republike Hrvatske.
Oralna vakcinacija lisica je mjera kojom se učinkovito kontrolira te iskorjenjuje bjesnoća u populaciji lisica. Krajnji cilj je zaštita zdravlja ljudi i domaćih životinja od bjesnoće, te postizanje statusa zemlje slobodne od bjesnoće.
Tijekom proljetne akcije oralnog cijepljenja lisica, mamci koji sadrže cjepivo, polagati će se iz zrakoplova. Mamke postavljene u prirodi ne smije se dirati niti pomicati, no ukoliko se prilikom polaganja dogodi da neki od mamaka padne u dvorište ili naseljeno područje, preporuča se ukloniti ga u najbliži grm ili na rub šume, uz obvezno korištenje zaštitnih rukavica. Neoštećeni mamak nije opasan za zdravlje ljudi, no ako je vanjski omot mamka oštećen i tekućina s cjepivom je vidljiva, takav mamak više nije djelotvoran i u tom slučaju je poželjno staviti mamak u vrećicu, uz pomoć zaštitnih rukavica i odnijeti ga u najbližu veterinarsku stanicu. Nakon kontakta s mamkom obvezno je pranje ruku i drugih izloženih dijelova kože vodom i sapunom, a ako je osoba došla u kontakt s unutrašnjim sadržajem mamka, odnosno cjepivom, preporuča se da se obrati svom liječniku opće prakse za savjet.
Za sve dodatne informacije građani se mogu obratiti Upravi za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede na telefon 01 64 43 899 ili e-mail adresu veterinarstvo@mps.hr.
 
Letak
http://www.veterinarstvo.hr/UserDocsImages/Zdravlje_zivotinja/ORV/LEAFLET2012.pdf

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content