Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Župan Posavec održao obećanje: Isplaćena dugovanja poljoprivrednicima iz 2010.

Datum objave: 21. siječnja 2015.

„Poljoprivreda je važna gospodarska grana za Hrvatsku, a važna je i u Međimurju. Zbog toga smo 2015. godinu počeli s donošenjem mjera koje, kao Međimurska županija, primjenjujemo u praksi“, rekao je župan Međimurske županije Matija Posavec u uvodu konferencije za medije, kojom se ujedno krenulo u podmirenje dugovanja prema poljoprivrednicima. Naime, prema danom obećanju na početku mandata ove izvršne vlasti, isplatit će se dug na ime subvencija još od 2010. godine. U tu će se svrhu u naredna tri dana isplatiti ukupno 1.338.937,42 kuna temeljem 400 subvencija. „Time smo u potpunosti i cijelosti vratili naš dug, ali vjerujem, pomogli u ovim teškim vremenima barem simbolično“, objasnio je župan u svom obraćanju i na licu mjesta uplatio jedan dio dugovanja, na zadovoljstvo sveukupno predstavnika iz Udruge međimurskih proizvođača merkantilnog krumpira, Međimurske udruge za integriranu proizvodnju voća, Udruge voćara, vinogradara i povrćara Općine Sveti Martin na Muri, Međimurske povrćarske udruge „Zeleni vrt“, Udruge vinogradara i vinara Međimurja „Hortus Croatie“, Udruge uzgajivača svinja Međimurske županije, Regionalne udruge kozara i ovčara „Ruka“, Udruge proizvođača mlijeka Međimurja, Udruge uzgajivača simentalskog goveda „Međimurje“, Udruge uzgajivača holstein goveda i Udruge ratara Međimurske županije.
„Hvala vam na strpljenju, sada je sigurno jasnije da znamo prepoznati kako niste vi tu zbog nas, nego mi zbog vas“, dodao je prvi čovjek županije te nastavio kako poljoprivreda i prehrambena industrija spadaju među najvažnije grane međimurskog gospodarstva, da imamo 14,3% poljoprivrednog stanovništva, ali i više od više od 49.600 hektara obradivih površina. Ukupni prihodi kreću se oko 1,5 milijarde kuna, dok je u proračunu za poljoprivredu predviđeno 5.345.000 kuna, što je najviše u posljednjih pet godina. „Kada smo preuzeli vlast, jedna od odluka bila je i uspostavljanje bolje, zdravije komunikacije s poljoprivrednim sektorom, odmah smo krenuli s detektiranjem problema koje treba riješiti, a jedna od po nas važnijih odluka bila je upravo ova isplata, i to prvom prilikom kada se za to pokaže financijska mogućnost“, dodao je zamjenik župana Zoran Vidović, zadužen za poljoprivredni resor djelovanja Županije, uz pročelnika Upravnog odjela za gospodarstvo Darka Radanovića.
Poljoprivrednici: Bolji početak godine nismo mogli ni zamisliti
Sredstva su osigurana za ukupno 13 potreba u poljoprivredi, od čega je najveći iznos od 300 tisuća kuna usmjeren na nabavu i postavljanje mreža za zaštitu višegodišnjih nasada od tuče. „U prvom se redu zahvaljujem našem županu Matiji Posavcu koji je ovim dokazao da je čovjek od riječi i što je održao obećanje. Hvala i zamjeniku Zoranu Vidoviću, njihovom suradnjom mi poljoprivrednici smo napokon dobili podršku kakvu trebamo. Sigurna sam da govorim u ime svih nas kada kažem da smo se s isplatom ovih subvencija već davno oprostili, nismo računali da će se na tom planu nešto pokrenuti, pa mi je izuzetno drago što nas je ova izvršna vlast razuvjerila. Bolji početak godine nismo mogli ni zamisliti“, u svom je govoru u ime svih naglasila Marija Vranović, predsjednica Udruge uzgajivača holstein goveda.
Iako su na ova sredstva dugo čekali, poljoprivrednici su naglasili kada su sada uvjereni kako nikada neće biti zaboravljeni u Međimurskoj županiji. To se pokazalo i tijekom 2014. godine, kada je održan uspješan Stočarski sajam u sklopu MESAP-a, aktivno se uključilo u pomoć i vraćanje duga mljekarima, osigurao otkup domaćih proizvoda, a ponovo je i u županijskom proračunu uvedeno sufinanciranje ekološke proizvodnje. „Želimo i dalje biti potpora poljoprivrednom sektoru, u prošloj godini tako smo realizirali i isplatili sve obveze za programe kao što su obrana od tuče, razvoj ekološke proizvodnje, financijska potpora ergeli, brendiranje međimurskog krumpira, ispitivanja plodnosti tla, natjecanje orača, pčelarski sajam i drugi“, rekao je zamjenik Vidović.
Pomoć poljoprivrednicima u REDEA-i i INFO centrima
Župan Posavec iskoristio je priliku te sve upoznao s činjenicom kako se Hrvatskoj kao članici EU otvara više izvora financiranja poljoprivrede, od programa resornih ministarstava i agencija do EU fondova. „Županija će preko Regionalne razvojne agencije Međimurja stoga organizirati grupu ljudi koja će jedino i isključivo biti zadužena za informiranje poljoprivrednika o Programima ruralnog razvoja, a otvorit ćemo i INFO centre u Čakovcu, Prelogu i Murskom Središću sa zadatkom informacija i pomoći u projektima poljoprivrednicima“, dodao je Posavec i najavio kako je pred raspisivanjem velik broj natječaja, kroz izravna plaćanja i tržišne intervencije do europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj, a Hrvatskoj će biti na raspolaganju godišnje 2,5 milijarde kuna narednih sedam godina. U veljači se očekuje objava poziva iz programa ruralnog razvoja koji u svom sadržaju ima nekoliko segmenata direktno vezanih za poljoprivrednike, a to su direktna plaćanja iz Europske unije.
Župan smatra kako se taj prostor mora iskoristiti, a najavio je da će angažirati koliko god je ljudi potrebno da posluže servis proizvođačima, pomognu u pisanju, kandidiranju i provođenju projekata. Upravo na tom planu, Međimurje već ima nekoliko pozitivnih primjera dobivanja sredstava, a naglašena je podrška poslovanju Terma LifeClass Sveti Martin koje u svojoj ponudi imaju lokalne proizvode. Razvoj turizma, na sjeveru zemlje usko se veže uz poljoprivrednu proizvodnju i potrošnju, što podrazumijeva nastavak mjera koje se već provode, a to su nastupi na sajmovima, ulaganje u marketing i suradnja s drugim regijama i državama. Za kraj je najavljeno kako će se idući tjedan potpisati i sporazum s Udrugom Voćara o sufinanciranju 10. znanstveno - stručnog savjetovanja hrvatskih voćara koje će se održati u Svetom Martinu od 26. - 28. veljače.
 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content