3.7 °C
1024.0 hPa
57 %

Čak 10 međimurskih općina ušlo u sustav državnih potpora

Datum objave: 7. studenoga 2014.

grb-mz-placeholder

Na ovotjednoj sjednici Vlade usvojen je nacrt prijedloga Zakona o regionalnom razvoju kojim se donose i nova pravila za isplate državnih potpora lokalnim jedinicama. Pa tako gradovi i općine čiji standard odgovara prosjeku Europske unije će izgubiti potpore, a novih 100 hrvatskih općina koje su ispod 75 posto od prosjeka EU-a će početi dobivati državnu pomoć.

 

U Međimurskoj županiji općine Orehovica, Domašinec, Štrigova, Selnica, Gornji Mihaljevec, Mala Subotica, Pribislavec, Belica, Kotoriba i grad Mursko Središće postaju novi korisnici čime dobivaju dodatna sredstva u vidu pomoći što će zasigurno olakšati tešku situaciju u njihovim proračunima.

 

Do sada su pomoć dobivale i neke općine i gradovi u Hrvatskoj koje to realno nisu trebale. Ovime se uvodi red u cijeli taj sustav i već je bilo krajnje vrijeme za ovaj potez.Tako općine i grad Mursko Središće dobivaju nova sredstva koja će ulagati u kapitalne projekte kojima će podizati kvalitetu života svojih mještana.“ – napomenuo je župan Matija Posavec, ali i istaknuo da je ova odluka samo potvrda onoga o čemu govori već dugo vremena.

 

“Neki možda misle da onima kojima je potrebna pomoć države treba ukinuti, ali ovdje tome nije slučaj. Ne smijemo zaboraviti da se općine i gradovi u najvećem postotku finaniciraju iz poreza i prireza čiji iznosi ovise o visini plaća. Uvjeren sam da 90% drugih hrvatskih JLS-a ne bi napravilo niti približno ovako dobre rezultate kao što su to napravile navedene općine.“ – zaključio je Posavec.

 

65 razvijenijih jedinica lokalne samouprave koje su izgubile potpore koje su do sada dobivale neće preko noći iste i izgubiti. Kako je rekao potpredsjednik Vlade, Branko Grčić, iduće 3 godine one će imati prijelazno razdoblje u kojemu će se gradirati potpore koje su imale do sada kako bi se izbjegao šok za njihove javne financije.

U 2015. će tako od 500-injak lokalnih jedinica koliko ih ima u Hrvatskoj 264 će biti u sustavu potpora, odnosno 329 ako se ubroji onih 65 s posebnim statusom.

 

Audio izjava župana Matije Posavca (wma)

 (desni klik "Spremi kao" ili "Save as")

 

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za ponedjeljak, 17. siječnja 2022.
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za nedjelju, 16. siječnja 2022. - Danas u Međimurju 216 pozitivnih nalaza, tijekom vikenda cijepljeno 245 osoba
Posljednji ispraćaj dugogodišnjeg načelnika Općine Orehovica i županijskog vijećnika Franje Bukala
Odavanjem počasti poginulim i nestalim braniteljima Međimurje obilježilo 30 godina od međunarodnog priznanja Republike Hrvatske
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 15. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave do 13:30 sati u Zavodu za javno zdravstvo MŽ i trijaži Županijske bolnice Čakovec
Nove vesele učionice za početak drugog polugodišta u Osnovnoj školi Štrigova
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 14. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave od 9 do 13:30 sati u Zavodu za javno zdravstvo MŽ i trijaži Županijske bolnice Čakovec
5. sjednica Odbora za izbor i imenovanja
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 13. siječnja 2022.
Obavijest o ispravku dijela Javnog natječaja za prodaju zemljišta na području poduzetničke zone „POSLOVNI PARK MEĐIMURJE“
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content