Međimurje Europska regija sporta za 2022.
1.6 °C
1030.0 hPa
71 %

Povijesna berba pušipela u Međimurskoj županiji

Datum objave: 10. listopada 2014.

berba 5

 

Definiran kao zaštićena robna marka visoke kvalitete, pušipel je autohtona sorta vina koja se proizvodi isključivo u Međimurju. Dobiva se iz sorte Moslavac, a na tržištu ju je moguće naći u formama Classic i Prestige. Samo tri godine nakon što je zasađen nasad, na imanju vinarije Horvat u Svetom Urbanu dobiveni pak su najelitniji trsevi klonske selekcije pušipela te je na izdvojenoj parceli u petak stiglo vrijeme ubiranja prvih povijesnih plodova iz selekcioniranih klonova te vinske sorte.

 

Dio je to prve faze projekta koji nadzire Agronomski fakultet u Zagrebu te provodi zajedno s Međimurskom županijom, uz suradnju Savjetodavne službe. Između 1314 zasađenih uzoraka 32  različite vrste klonova sorte Moslavca, selektiralo se do 10 najkvalitetnijih trseva, po prinosima i kvaliteti, temeljem Ugovora o realizaciji potpisanog 2011. Radi se o prvoj fazi projekta vrijednosti 937.500,00 kuna koju jednakim omjerom sufinanciraju fakultet i županija.

„Drago mi je da je prva faza pri kraju te da uskoro može započeti proizvodnja certificiranog sadnog materijala naše sorte koja će nositi oznaku plave etikete, no kod toga nećemo stati, krećemo u drugu fazu koja će trajati pet godina i nakon koje ćemo od postojećih najelitnijih uzoraka postići željeni cilj, verificirani i međunarodno priznati klon vinske sorte grožđa – međimurski pušipel“, najavio je otvorivši berbu župan Međimurske županije Matija Posavec te tom prigodom zahvalio svim vinarima i dodao kako će ovo uz Marđetkin breg svakako biti još jedna turistička atrakcija gornjeg kraja.

Domaćin, vinar Vladimir Horvat pak je s ponosom odradio berbu i naglasio kako je grožđe odoljelo svim nedaćama. „Grožđe je izvrsne kakvoće, sadrži zadovoljavajuće sladore i kiseline, unatoč lošem vremenu, vlazi i kišama“, dok je rukovoditelj Podružnice Savjetodavne službe Milorad Šubić dodao da su rezultati dozrijevanja grožđa izvan svih očekivanja, unatoč neprilikama, što je rezultat rada vrhunskih znanstvenika te najavio kako će ove godine iz međimurskih podruma izaći i pjenušac, kojem su pogodovali specifični vremenski uvjeti. U travnju iduće godine očekuju se prvi komercijalni nasadi novih vinograda koji će proizaći iz matičnog nasada, a u suradnji s Udrugom vinara Hortus Croatiae pozivaju se svi rasadničari da krenu s pripremom za uzgoj ove klonske sorte.

 

{gallery}2014_galerije/Listopad_2014/berba-pusipela{/gallery}

 

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za nedjelju, 23. siječnja 2022. - Tijekom vikenda cijepljeno 485 osoba
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 22. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content