Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Pojačani nadzor za općine Goričan, Kotoriba i Donja Dubrava

Datum objave: 16. rujna 2014.

stožer 6

Od subote ujutro tisuće vatrogasaca, policajaca, mještana brani međimurske općine i gradove i, kako je jutros rečeno na izvanrednoj sjednici Stožera zaštite i spašavanja, iako je opasnost manja nego je to bio slučaj proteklih dana nikako se ne smije popustiti u nadzoru cjelokupnog sustava.
“Žao mi je što se diže nepotrebna panika na terenu od strane možda i nekih koji nisu direktno na nasipima već prenose neprovjerene glasine društvenim mrežama. Jednako kao i jučer situaciju maksimalno nadziremo i imamo pod kontrolom. Istina ljudi su umorni, ali u ranim jutarnjim satima u Goričan su došle svježe ekipe vatrogasaca iz općina koje nisu bile direktno pogođene poplavama.“ – napomenuo je župan Posavec na jutrošnjem sastanku Stožera gdje se raspravljalo o događajima od jučer kao i planovima za današnji dan.

 

“Razina Mure i Trnave padaju i situacija je puno bolja nego jučer, ali nikako se ne smijemo opustiti.“ – rekako je načelnik Stožera Zoran Vidović osvrčući se na informacije da dolazi novi vodeni val iz Austrije zbog kojeg sada već pomalo namučeni sustav nasipa treba intenzivnije promatrati. Kako je istaknuo Ivica Mustač iz Hrvatskih voda Čakovec vodeni val je najavljen ali ne bi trebao napraviti veće teškoće.
Župan Posavec je ponovno istaknuo značaj vatrogasaca, kao i svih mještana koji su sudjelovali u aktivnostima posljednjih dana te im je zahvalio na svemu što rade, ali i onome što će tek napraviti. “Znam da su ljudi umorni, pojedini su spavali samo 2-3 sata posljednih 60-tak sati, te molim da JVP organizira DVD-e s područja Međimurja s ciljem da se odmore oni koji su do sada odradili ogroman posao.“ – rekao je župan te napomenuo i JVP-u da se pozornost više usmjerava prema Kotoribi i Donjoj Dubravi.

 

U Murskom Središću se ponovno može šetati na šetnici

Kako je istaknuo gradonačelnik Dražen Srpak šetnica voda se u potpunosti povukla sa šetnice te je u 15 sati taj najsjeverniji grad prošao put od pakla do raja. “Jučer u ovo vrijeme smo se bojali hoćemo li uspjeti, razina je bila 535 cm, a sada je ona 450 cm.“ – zaključio je gradonačelnik.
Novo klizište se pojavilo u Selnici koje je uzrokovalo pucanje dvaju stambenih kuća odnosno vikendica u toj općini čime je nastala velika materijalna šteta. Groblje u Svetom Jurju na Bregu je u teškoj situaciji i klizište radi veliki problem u toj općini. Pozvani su stručnjaci s Geodezijskog fakulteta koji su jučer već pregledali teren te se rade prijedlozi hitne sanacije i sprečavanja daljnjeg klizanja terena. Novo je klizište i u Robadju, ali i pojedina koja su se pojavila ovaj vikend su nastavila klizati te prijeti opasnost i zatvaranja pojedinih prometnica. Župan je najavio kako će u četvrtak obići područja pogođena klizištima.
Jutros je zabilježena razina Mure u Goričanu 534 cm što je pad od 11 cm u odnosu na situaciju od sinoć, dok je pritisak, kako je rečeno, na Mursko Središće u potpunosti oslabio.
Na sastanku je istaknuto da je i dalje potreba za vrećama za pijesak velika te je donesen zaključak da se interventno u suradnji s Hrvatskim vodama osigura novih 10.000 komada koje će se podijeliti na potencijalno kritičnim mjestima te uskladištiti u prostorima JVP Čakovec u slučaju potrebe. Također utvrđeno je da su potrebne sušilice za poplavnjene prostore i nove pumpe. Crveni križ je osigurao 6 sušilica koje dolaze sutra, ali potreba je daleko veća te je koordinaciju za njih nadalje preuzeo upravo Crveni križ. Sve općine i gradovi moraj snimiti stanje šteta na svojim područjima te isto mora biti obavljeno kroz 3 tjedna. ŽUC i Međimurske vode moraju paziti na stanje oko klizišta posebice na ona koja su u blizini kuća, a općine i gradovi moraju imenovati povjerenstva koja će evidentirati štetu na svojim područjima.

U narednim satima pažnja će se posvetiti poplavljenim podrumima koje će trebati isušiti i saniranju šteta na domaćinstvima, u koju će se svrhu nabaviti pumpe i sušilice.

{gallery}2014_galerije/Rujan_2014/stozer_2{/gallery}

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content