Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Upute poljoprivrednicima za ovogodišnju sjetvu

Datum objave: 5. rujna 2014.

OBAVIJESTI 2011

Ministarstvo poljoprivrede objavilo je upute poljoprivrednicima koji za 2015. godinu žele ostvariti prava na plaćanja u okviru programa osnovnog plaćanja. Naime, postoje dvije vrste izravnih plaćanja: mjere potpore po površini (u koje ulazi program osnovnog plaćanja, zeleno plaćanje, preraspodijeljeno plaćanje i potpore za mlade poljoprivrednike) i ostale mjere (proizvodno vezana plaćanja i program za male poljoprivrednike). Poljoprivrednici koji žele u 2015. ostvariti prava na plaćanja u okviru programa osnovnog plaćanja dužni su na svim prihvatljivim hektarima svojeg poljoprivrednog gospodarstva pridržavati se poljoprivrednih praksi korisnih za klimu i okoliš (zeleno plaćanje) od 1. siječnja 2015. godine, što znači da je već pri planiranju jesenske sjetve u 2014. godini moraju voditi računa o poljoprivrednim praksama.

Pridržavanje poljoprivrednih praksi omogućit će poljoprivrednicima ostvarenje dodatnog prava na osnovno plaćanje po hektaru. Iznos zelenog plaćanja ovisit će o vrijednosti osnovnog prava na plaćanja.

Poljoprivredne prakse korisne za klimu i okoliš su:
1. raznolikost usjeva - mjera koje vrijedi samo za gospodarstva koja koriste više od 10 ha oranica, pa ona gospodarstva s 10 do 30 hektara moraju imati najmanje dvije kulture (jedna kultura najviše 75 posto), a gospodarstva s više od 30 hektara najmanje tri kulture,
2. postojanje ekološki značajne površine na poljoprivrednoj površini - mjera vrijedi samo za gospodarstva koja koriste više od 15 hektara oranica, pa poljoprivredni proizvođač treba osigurati da je od 1. siječnja 2015. najmanje 5% površine oranica tzv. “ekološki značajna površina“, na kojima treba osigurati ugar, postrne usjeve, sijati mahunarke, posaditi živicu, stabla, iskopati jarak, baru i slično
3. održavanje postojećih trajnih travnjaka gdje se za prenamjenu veću od 10 posto mora tražiti dozvola Ministarstva poljoprivrede, dok na okolišno-osjetljivim područjima Natura 2000 ne smije se uopće prenamjenjivati zemljište travnjaka.
Za detaljne informacije poljoprivrednici se mogu obratiti Poljoprivredno savjetodavnoj službi.

Više o tome na stranicama Ministarstva poljoprivrede ili ovdje (DOCX).

 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content