Međimurje Europska regija sporta za 2022.
3.0 °C
1021.0 hPa
47 %

Ljuk postaje sve prepoznatljiviji dobravski brend

Datum objave: 1. rujna 2014.

dani dobravskog luka

Jedna od tradicija Donje Dubrave je starinski uzgoj ljuka ili, kako se to danas stručno naziva – ekološka proizvodnja. Dobravčice su bile nadaleko poznate kao vrsne ljukarice koje su svoj ljuk prodavale po proštenjima i sajmovima diljem Međimurja.

 

Kako bi se što više mladih zainteresiralo za zdrav način proizvodnje i ishrane, Općina Donja Dubrava i Udruga za biološko i dinamičko godpodarenje Duga 2005. godine pokrenuli su manifestaciju Dani ljuka i ekološke proizvodnje. Manifestacija se pokazala kao odličan način promocije kako samog dobravskog ljuka i tradicije njegovog uzgoja tako i ekološke proizvodnje u širem smislu te važnosti uvrštavanja zdrave prehrane u čovjekovu svakodnevnicu.

Iz godine u godinu manifestacija sve više raste i privlači sve više izlagača i posjetitelja zainteersiranih za uzgoj, promociju i širenje svijesti o važnosti vraćanja prirodi i načinu života. Ovogodišnja, osma po redu manifestacija koja je održana u nedjelju, 31. kolovoza u dvorištu Zalanove zgrade, okupila je rekordan broj posjetitelja i izlagača, njih više od 50 iz svih krajeva Hrvatske.
Na svečanom otvorenju u ime domaćina sve je pozdravio načelnik Dražen Miser. Kazao je kako žele dobravski ljuk ovjekovječiti kao dobravski brend pa su nedavno predstavili i takav suvenir. Istaknuo je divljenje prema svima koji rade na očuvanju te tradicije. Josip Haramija dr.sc., predsjednik Hrvatskog agronomskog društva rekao je kako ovaj proizvod zaslužuje svoje mjesto na hrvatskoj sortnoj listi.

Dane dobravskog ljuka i ekeološke proizvodnje otvorio je međimurski župan Matija Posavec koji je naglasio kako ova manifestacija zaslužuje da je se visoko pozicionira na turističkoj i gospodarskoj karti Međimurja, a i šire. Nakon svečanog otvaranja u Općinskoj vijećnici svi su imali prilike degustirati jela od ljuka i tradicijska jela koja su pripremile zlatne ruke dobravskih vrijednih žena.
Pita s lukom, ružice s kosanom moščom, gibanica s prosenom kašom, pljeskavica od ljuka, juha od ljuka, torta od povrća...samo su neke delicija kojima su bili zadivlljeni kušači. Svoj obol manifestaciji dali su članovi Puhačkog orkestra općine Donja Dubrava, KUD-a Seljčka sloga Donja Dubrava, Zvonimir Dravec koji je promovirao svoj nosač zvuka Zastanite vure i Kristina Pongrac koja je za tu prigodu postavila izložbu crteža, mozaika i grafike.

Zanimljivu prezentaciju o ljuku održali su učenici OŠ Donja Donja Dubrava, dok je predavanje o ljekovitostima i nutritivnim svojstvima luka imao stalni posjetitelj sajma prof. Željko Sobotka. Poznata je staroslovenska izreka koja kaže da luk liječi mnoge bolesti u što su se mnogi uvjerili, a svi znamo da je neizostavni dio u pripremi hrane.
Pohvale idu organizatorima - Općini Donja Dubrava i Društvu za biološko dinamičko gospodarenje Duga iz Čakovca na odličnoj organizaciji, ali i pokroviteljima - Ministarstvu poljoprivrede i Međimurskoj županiji što su prepoznali ovaj događaj. Dani dobravskog ljuka i ekološke proizvodnje u svom su osmom izdanju nadmašili sva dosadašnja i zauzimaju sve značajnije mjesto na karti sajmova ekološke proizvodnje u Hrvatskoj.

 

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 22. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content