Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

ODRŽANA 8. SJEDNICA SKUPŠTINE MEĐIMURSKE ŽUPANIJE

Datum objave: 14. srpnja 2014.

skupstina-mz11

Za razliku od prošle sjednice na kojoj su bile čak 31 točke dnevnog reda, ova 8. sjednica je dnevnim redom bila manja, ali zbog aktualnosti tema ne i kraća. Naime, unatoč činjenici da je bilo samo 12 točaka sjednica je trajala preko 5 sati.

 

Aktualni sat

 

Kao i do sada aktulani sat je bio najzanimljiviji dio same sjednice gdje su županijski vijećnici postavljali pitanja ponajprije županu, a vezano uz stanje u županiji, kao i mnoge druge aktualnosti. Tako se vijećnik Vladimir Novak osvrnuo na pitanje konferencije za novinare Hrvatske demokratske zajednice na kojoj su iznesene bojazni da županija prodaje udjele u Piškornici a na ime aktualnog duga dok je vijećnik Pavlic Željko postavio pitanje oko sufinanciranja nabave udžbenika, ali i potencijalno ukidanje studija HRT u Čakovcu. Župan Matija Posavec je odgovarajući na pitanje o Piškornici istaknuo da se nikada o tome nije raspravljalo niti je ikada postojala namjera ili inicijativa od strane Međimurske županije. Vezano uz pitanje oko udžbenika naglasio je da dobra volja postoji i pokrenuta je inicijativa s ciljem da se okupe sve općine i gradovi te zajedno sa županijom iznađu jedinstven model po kojem bi se udžbenici potom i sufinancirali. Oko ukidanja studija HRT je napomenuo da se obavilo nekoliko razgovora do sada te su dogovoreni i detalji s Varaždinskom županijom i županom Štromarom. Studio HRT-a ostaje u Čakovcu, a tako je potvrđeno i na zadnjem razgovoru s ravnateljem HRT-a gdinom Radmanom. Vijećnicu Ljiljanu Žerjav je zanimalo što je s projektom Doma zdravlja u Dekanovcu i hoće li se uopće moći pristupiti njegovom rješavanju, a Petar Novak je istaknuo problem oko eksploatacije šljunka u međimurskim šljunčarama. Trenutačna mreža domova zdravlja je u postupku izmjene i kada bude završena vjerojatno će postojati uvjeti da se i otvori mogućnost Dekanovcu za realizaciju tog značajnog projekta. Na pitanje o šljunčarama župan je uputio vijećnika da ukoliko raspolaže s bilo kojim informacijama o ilegalnim djelatnostima da o tome obavijesti institucije, ali i da se legalno bavljenje eksploatacije šljunka rješava zakonom o koncesijama o čijem se provođenju brine Ured državne uprave.
Vijećnik Darko Horvat, koji se osjetio prozvanim prijašnjim pitanjem vijećnika Vladimira Novaka, se osvrnuo također na Piškornicu te podsjetio na obećanja koja su i premijer Milanović kao i prva potpredsjednica Vlade te ministar Rajko Ostojić dali upravo u Čakovcu a po pitanju preuzimanja obveze kredita kojeg županija ima za bolnicu. Također se osvrnuo i na najavu sufinanciranja nabavke udžbenika učenicima ističući da je nužno potrebno izraditi socijalne kriterije kojima bi se krenulo prema sufinanciranju nabavke udžbenika. Na pitanje o bolnici je istaknuo nadu da će i premijer i svi navedeni ministri prvenstveno samo održati riječ, a ukoliko to naprave su riješili i problem bolnice dok je oko udžbenika ponovio da je cjelokupni projekt još u izradi te da se čekaju odgovori općina i gradova kako je dogovoreno na kolegiju načelnika i gradonačelnika prošli četvrtak. Mnogi programi koji se realiziraju i sada u Međimurju su nadstandardi i jedini su takvi u Hrvatskoj i ono što je sigurno je da ćemo ostati vlast koja želi i pomaže svojim građanima, rekao je župan.

I vijećnika Ivana Novaka je ponajprije zanimalo sufinanciranje kupovine udžbenika s naglaskom da se mora pomoći onim općinama i gradovima koje imaju romsku populaciju dok se Franjo Cimerman osvrnuo na projekt uništavanja ambrozije koji provodi Međimurska županija te ustvrdio da je isti neadekvatan jer zamjenjuje postojeće zakonske regulative i honorira nemar. Cimerman je ustvrdio da je neiskoristivost turističkog potencijala na obalama naših rijeka velika te je pozvao župana i da o tome razmisli te uklopi u prostorni plan županije. Ukoliko postoji zakonska regulativa koja se ne provodi, ukoliko imate i zemljišta koja su u vlasništvu države a ne održavaju se posebice po pitanju ambrozije, onda se ne treže izgovori nego se iznalaze druga rješenja rekao je župan. Potencijalno se svaka dobra namjera može zloupotrijebiti, ali i u ovom projektu imate npr. udrugu branitelja koja će novce dobivene iz ovoga projekta preusmjeriti za smanjenje troškova dovoženja MIG-a iz Zagreba, a što je dogovoreno prije nekoliko mjeseci. Vezano uz prostorne planove župan je istaknuo da je to prvenstveno ingerencija općina i gradova, ali da je na upravo njihovu inicijativu pokrenut postupak izmjene prostornog plana županije. Mladena Horvata su zanimala sredstva kapitalnih pomoći općinama i gradovima koja trebaju biti isplaćena iz županijskog proračuna, te je potom pohvalio smanjenje obveza i dugovanja županije što je bilo vidljivo iz dobivenih materijala za sjednicu. Župan je istaknuo da kapitalne pomoći iznose 4,3 milijuna kuna i da su svi kriteriji izrađeni a sama odluka objavljena u Službenom glasniku MŽ. Sredstva se isplaćuju u 3 rate a prva će biti uskoro. Franjo Kravarščan je također istaknuo nezadovoljstvo projektom oko uništavanja ambrozije dok je Petra Kovačić upozorila na dugovanje koju županija ima prema Graditeljskoj školi u Čakovcu te je zatražila račune od prodaje BMW-a te kupovine novog automobila. Župan je ponovio stav oko ambrozije te još jedanput ustvrdio da su posloženi kriteriji oko isplaćivanja sredstava za uništavanje ambrozije. Graditeljska škola je dugogodišnji problem koji se do sada uopće nije rješavao i tek je sada počela normalizacija stanja, a sva će dugovanja biti na vrijeme podmirena, dok će zatraženi računi će biti dati prema zatraženome. Nina Marđetka su zanimale izmjene prostornih planova, a posebice zahtjevi grada Preloga po tom pitanju na što je župan odgovorio da je sve dogovoreno i na kolegiju načelnika i gradonačelnika s jedne strane ali i da je održan niz razgovora s gradonačelnikom Kolarekom u posljednja 2 mjeseca. Dean Žbulj je upitao oko isplate subvencije za prijevoz studenata dok je Dragan Vurušić istaknuo problem isplate sredstava za okrupnjivanje zemljišta te što je sve napravljeno po pitanju organizacije Svjetskog ribolovnog prvenstva. Kako je napomenuo župan obveze prema studentima će biti riješene do kraja srpnja, dok je zamjenik Vidović upoznao vijećnike da će dio subvencija biti isplaćen tijekom srpnja, a ostatak do kraja godine. Ribolovno prvenstvo je tijeku i kako je planirano s tim da se osiguravaju sredstva i od strane mnogih sponzora i državnih tvrtki rekao je Vidović. Mladena Babića je zanimalo postoji li evidencija odluka koju je donijela Skupština Međimurske županije, a temeljem koih se može vidjeti i njihov utjecaj na gospodarstvo Međimurja, a Gordana Potočnjak je postavila pitanje u vezi Doma za starije i nemoćne Čakovec te potencijalni izlazak županije iz upravljačke strukture istoga. Zajednički rad i kvalitetni prijedlozi rezultiraju i dobrim gospodarskim pokazateljima koji su vidljivi i na nedavno objavljenim rezulta
tima ljestivice konkurentnosti županija u Hrvatskoj rekao je župan dok je napomenuo da će županija i nadalje zajedno s resornim ministarstvo upravljati Domom za starije i nemoćne osobe

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content