5.2 °C
1024.0 hPa
20 %

U SUBOTU 05.07. KREĆE PROJEKT UNIŠTAVANJA AMBROZIJE U MEĐIMURSKOJ ŽUPANIJI

Datum objave: 3. srpnja 2014.

ambrozija-press

“Svjesni prvenstveno sve većih problema s kojima se suočava gotovo svaki deseti stanovnik Međimurja, ali kao i poteškoća u funkcioniranju sustava prilikom provođenja zakonskih odredbi uništavanja ambrozije na parcelama u Hrvatskoj, Međimurska županija provodi projekt kojim bi se trebalo prvenstveno pristupiti rješavanju ovog problema, efikasno i transparentno.“ – napomenuo je župan Posavec prilikom predstavljanja velike akcije uništavanja ambrozije prema prvim procjenama vrijedne 200.000 kuna. Kako je župan rekao problemi s ambrozijom su izuzetni i svake godine sve veći i umjesto da se provedbom zakonskih odredbi površine obrasle ovim alergenom smanjuju one se povećaju. Potvrdio je da je odrađeno mapiranje lokacija koje će se čistiti odnosno na kojima je zatečena ambrozija te da će sama akcija trajati tjedan dana.

Javilo se ukupno 25 udruga, ali na žalost samo 9 općina i gradova, a kako je uvjet same provedbe uključenost lokane zajednice, samo prijavljene udruge iz navedenih općina će moći sudjelovati u samoj akciji. “Nadam se da će se nakon ovog poziva te ove akcije i ostale općine uključiti te time dati doprinos u uništavanju ove sve opasnije biljke.“ – zaključio je Posavec.

Zakonska obveza uništavanja ambrozije postoji, a nadzor nad provedbom zakonskih regulativa bi trebali provoditi poljoprivredna inspekcija i komunalni redari iz lokalnih zajednica. No, malo je primjera represivnih metoda koje bi eventualno prisilile vlasnike parcela na sustavno održavanje parcela.

Ambrozija će se uništavati bez obzira na to tko je vlasnik, s tim da se prvenstveno kreće s općinskim, državnim zemljištem, a potom i na ostale. Na kraju će se ovisno o broju sudionika kao i količinama udrugama koje su uključene i odabrane isplatiti novčana naknada, a najviše do iznosa 10.000 kuna. Akcija će se provoditi u Prelogu, Donjem Kraljevcu, Štrigovi, Pribislavcu, Orehovici, Šenkovcu, Nedelišću te Murskom Središću, a ista počinje po rasporedu koji je odredila općina ili grad.

ambrozija za facebook

Uspješna Noć muzeja u Međimurju – Riznicu Međimurja razgledalo 1 500 posjetitelja
Povodom otvorenja rekonstruiranog Odjela abdominalne i dječje kirurgije Županijska bolnica Čakovec ugostila liječnike iz Klinike za dječje bolesti Zagreb na jednodnevnom Simpoziju o dječjoj kirurgiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 29. siječnja 2022. - Danas do 13:30 sati cijepljenje bez najave u trijaži Županijske bolnice Čakovec i u Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije
Nikad veći broj programa povodom Noći muzeja u Međimurju, u manifestaciju se po prvi puta uključili Riznica Međimurja, Centar dr. Rudolf Steiner i Ekomuzej Međimurje malo
Kad se slože međimurske ruke – investicijom vrijednom 4 milijuna kuna u rekordnom roku rekonstruiran Odjel abdominalne i dječje kirurgije Županijske bolnice Čakovec na radost djelatnika te velikih i malih pacijenata
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 28. siječnja 2022. - Sutra od 9:00 sati cijepljenje bez najave u trijaži Županijske bolnice Čakovec i u Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije
Šef Misije Veleposlanstva Australije Andrea Biggi u radnom posjetu pohvalio potencijal Međimurja
27. siječnja – Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 27. siječnja 2022.
Međimurska županija podržava sve projekte s ciljem razvoja Donje Dubrave
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content