6.3 °C
1023.0 hPa
50 %

Župan Posavec: Antifašizam je jedan od temelja moderne Europe

Datum objave: 20. lipnja 2014.

matija nas

Povodom Dana antifašističke borbe, župan Međimurske županije Matija Posavec, žiteljima Međimurske županije uputio je čestitku u kojoj stoji:

"Poštovane građanke i građani Međimurja!

Sedamdesetak hrvatskih domoljuba 22. lipnja 1941. godine, nakon napada Hitlera na tadašnji Sovjetski savez, odlazi u šumu Brezovica, čime u Hrvatskoj započinje organizirani i oružani otpor okupatorima i uspostavljenom ustaškom satelitskom režimu. Hrvati su bili prvi u tada okupiranoj Europi koji su ustali protiv fašizma i nacizma, a tijekom 2. svjetskog rata, od svih europskih naroda, Hrvati su razmjerno broju stanovnika, najviše sudjelovali u antifašističkim jedinicama. To su povijesne činjenice koje se ne mogu negirati, uostalom antifašizam je jedan od temelja današnje slobodne, demokratske i europske Hrvatske.

Međimurje je i u tom najvećem svjetskom sukobu, stradalo, mnogi su oni koji su boreći se protiv mađarske okupacije i fašističke ideologije poginuli ili bili ubijeni. Zahvaljujući njima Međimurje se nakon oslobođenja bespogovorno vratilo u okvir Hrvatske, onemogućavajući bilo kakve naknadne pregovore i dogovore na našu štetu.

Revolucionarno nasilje, likvidacije i zatočenja koja su uslijedila danas naravno osuđujemo, no to ne smije umanjiti hrvatski doprinos oslobađanju Europe od fašističkog i nacističkog totalitarizma. Iako je nakon završetka 2. svjetskog rata "željezna zavjesa" podijelila kontinent, poraz te ideologije omogućio je uspostavljanje Europske unije, u kojoj je Hrvatska danas članica. Ulaskom u Uniju, naša zemlja potvrdila je i borbu naših predaka na strani Saveznika, te to nikad ne smijemo zaboraviti.

Svim stanovnicima Međimurske županije želim sretan Dan antifašističke borbe!"

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za nedjelju, 16. siječnja 2022. - Danas u Međimurju 216 pozitivnih nalaza, tijekom vikenda cijepljeno 245 osoba
Posljednji ispraćaj dugogodišnjeg načelnika Općine Orehovica i županijskog vijećnika Franje Bukala
Odavanjem počasti poginulim i nestalim braniteljima Međimurje obilježilo 30 godina od međunarodnog priznanja Republike Hrvatske
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 15. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave do 13:30 sati u Zavodu za javno zdravstvo MŽ i trijaži Županijske bolnice Čakovec
Nove vesele učionice za početak drugog polugodišta u Osnovnoj školi Štrigova
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 14. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave od 9 do 13:30 sati u Zavodu za javno zdravstvo MŽ i trijaži Županijske bolnice Čakovec
5. sjednica Odbora za izbor i imenovanja
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 13. siječnja 2022.
Obavijest o ispravku dijela Javnog natječaja za prodaju zemljišta na području poduzetničke zone „POSLOVNI PARK MEĐIMURJE“
Međimurje tijekom blagdana ostvarilo rast od 283% u dolascima i 250% u noćenjima u odnosu na prošlu godinu, treća smo najposjećenija destinacija kontinentalnog turizma
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content