Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

KREĆE PROGRAM MONITORINGA KOMARACA ZA PODRUČJE MEĐIMURSKE ŽUPANIJE

Datum objave: 8. svibnja 2014.

Komarci2

Danas je u Maloj vijećnici Međimurske županije održana konferencija za novinare na kojoj su predstavljeni planovi i programi monitorniga komaraca za područje Međimurske županije. Ovo je problem kojem županija pristupa izrazito ozbiljno, a prvenstveno i zbog činjenice da je na našem području zabilježen jedan slučaj zaraze virusom zapadnog Nila. Ovime se pokreće sveobuhvatna akcija i nadamo se skorim rezultatima. – u svom je uvodnom obraćanju napomenula Vesna Haluga, pročelnica Upravnog odjela za gospodarske djelatnosti Međimurske županije, koja je uz mr. Slavicu Mustač iz Bioninstituta Čakovec te prof. dr. sc. Enriha Merdića s Odsjeka za biologiju Sveučilišta J. J. Strossmayera iz Osijeka upoznala javnost sa svim planovima.

 

Fauna komaraca Hrvatske nejednako je istražena, tako da su neki dijelovi Hrvatske jako dobro istraženi kao npr. Slavonija, Istra, Dalmacija, grad Zagreb, a za neka područja gotovo da ne postoje nikakvi podaci. Generalno rečeno malo se zna o komarcima u sjeverozapadnoj Hrvatskoj uključujući i Međimurje. Iako Međimurje površinski nije veliko područje, geografski je podijeljeno na nizinski i brdovit dio, takvo područje je interesantno budući da pruža različita staništa za razvoj različitih vrsta komaraca. Fauna komaraca Hrvatske danas se sastoji od 51 vrste komaraca no potraga za novim vrstama još uvijek ne prestaje pogotovo za invazivnim vrstama komaraca kao što su Aedes albopictus i Aedes japonicus. – napomenula je Slavica Mustač te time naglasila važnost samog monitoringa te mapiranja područja na kojima se obitavaju komarci. Svjesni smo toga da plavna područja pogotovo uz Muru su izrazito problematična i da su za tretiranje tih područja potrebna značajna financijska sredstva. Zato se nadamo da će se temeljem ovog prvog koraka moći osigurati uvjeti da se krene prema traženju vanjskih izvora financiranja, poput različitih fondova. – naglasila je Mustač.

 

2010. zabilježena je denge groznica kod ljudi u Hrvatskoj, a pretpostavlja se da je vektor bio komarac vrste Aedes albopictus, nedugo zatim 2012. i 2013. zabilježeni su ljudi oboljeli od neuroinvazivnih bolesti kojima je patogeni bio virus zapadnog Nila. Tako da komarci tako opet postaju direktna prijetnja zdravlju ljudi u Hrvatskoj. Tijekom 2013. godine u Hrvatskoj je zabilježeno 26 osoba oboljelih od virusa zapadnog Nila od kojih jedna osoba potječe iz Međimurja.

 

Budući da je Zakonom o zaštititi pučanstva od zaraznih bolesti (Narodne novine br. 79/07, 113/08, 43/09) propisana obaveza suzbijanja potencijalnih vektora, ali i molestanata, koju treba provoditi lokalna samouprava, podaci dobiveni ovim monitoringom mogu se postaviti kao platforma za izradu programa suzbijanja komaraca na području Međimurja. Programi za suzbijanje komaraca bi se trebali bazirati na istraživanjima komaraca te bi tako imali znanstvenu podlogu za izradu kvalitetnih programa koji bi uključivali različite oblike suzbijanja komaraca. Budući da je svako područje specifično po sastavu i brojnosti komaraca, program suzbijanja komaraca morao bi biti specifičan za svako pojedino područje. – rekao je prof. dr. sc. Merdić.

Kreće i uzorkovanje komaraca na područjima gradova i općina

Napominjemo, da će uzorkovanja odraslih komaraca provodit tvrtka Bioinstitut d.o.o. CDC klopkama uz suhi led kao atraktant. Uzorkovanja će se provoditi uz grad Čakovec još na 15 lokacija i to na području gradova Preloga, Mursko Središće te općina Kotoriba, Goričan, Domašinec, Sveti Martin na Muri, Strahoninec, Pribislavec, Donja Dubrava, Sveta Marija i Nedelišće. Klopke će se postavljati tijekom razdoblja svibanj-rujan, a uhvaćeni komarci determinirat će se pomoću ključa Becker et al (2010) na Odjelu za biologiju Sveučilišta Josip Juraj Strossmayer u Osijeku. Također će se u sklopu monitoringa provesti navedeno kartiranje velikih i srednjih legala komaraca te provesti uzorkovanje ličinki komaraca.

 

{gallery}2014_galerije/Svibanj_2014/komarci{/gallery}

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content