Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

OTKRIVENA BISTA PETRU ZRINSKOM ISPRED ZGRADE ŽUPANIJE

Datum objave: 2. svibnja 2014.

30-travnja-dan-medjimurske-zupanije 2

Na sam Dan Međimurske županije i Spomendan Zrinskih i Frankopana ispred zgrade županije župan Međimurske županije Matija Posavec i predsjednik Zrinske garde Alojzije Sobočanec su zajedno otkrili spomenik Petru Zrinskom, rad akademskog kipara Mihaela Štebiha. Bista je realizirana zahvaljući suradnji s Zrinskom gardom i njezin je poklon Međimurju.

 

Osim same biste, simboličan je i pogled Petra koji, ovako postavljen, ima pogled usmjeren prema Bečkom Novom Mjestu. Danas ovom bistom zaokružujemo proslavu Dana županije u Međimurju te završavamo s do sada najbogatijim programom. – rekao je župan Posavec. Alojzije Sobočanec se zahvalio županu na iskrenoj suradnji i podršci koju daje Zrinskoj gardi i njihovom djelovanju. Sada počinjemo realizirati projekte koji do sada nisu bili prepoznavani od strane županijske vlasti. – zaključio je Sobočanec.

U Zagrebu tradicionalno postrojavanje Zrinske garde i sveta misa u zagrebačkoj katedrali

U poslijepodnevnim satima tradicionalno je održano postrojavanje Zrinske garde na zagrebačkom Trgu Sv. Marka, mimohodom do zagrebačke Katedrale i svetom misom u znak sjećanja na 1671. godinu kad su pogubljena dvojica hrvatskih velikana Petar Zrinski i Fran Krsto Frankopan.

Proslava spomendana Zrinskih i Frankopana održava se pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora, a izaslanik predsjednika Sabora, potpredsjednik akademik Željko Reiner podsjetio je da se spomendan na Zrinske i Frankopane pod visokim pokroviteljstvom obilježava od 2011. kao simbol žrtve za slobodu i pravdu hrvatskog naroda i hrvatske domovine.

Taj važan trenutak u hrvatskoj povijesti ukazuje da je hrvatski narod kroz stoljeća pokušavao ostvariti samostalnost pri čemu je puno ljudi izgubilo živote. Ta je tragedija bila prisutna do današnjeg dana kad je u Domovinskom ratu 15.000 ljudi izgubilo život boreći se za hrvatsku neovisnost. To treba poštovati. - kazao je Reiner i naglasio da slobodu i samostalnost sada imamo, ali se moramo boriti za kvalitetniji život kako Hrvatska u EU ne bi bila među prvima po siromaštvu nego po bogatstvu.

Župan Međimurske županije Matija Posavec također je nazočio postrojavanju Zrinske garde te je rekao kako i nadalje očekuje podršku Hrvatskog sabora u obilježavanju spomendana Zrinskih i Frankopana napominjući da je Zrinska garda i svojevrsni turistički brand. Da je tome tako svjedočili su mnogobrojni turisti koji su fotografirali Zrinsku gardu u mimohodu Zagrebom ne krijući zadovoljstvo viđenim.

Misnom slavlju, koje je predvodio varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak u koncelebraciji dvadeset svećenika, nazočili su i hrvatski branitelji čije su postrojbe u Domovinskom ratu nosile imena Zrinskih i Frankopana, garde iz mjesta koji slave spomen Zrinskih, ali i mnogi župnici međimurskih župa, kao i brojni međimurski svećenici koji su crkveni velikodostojnici na Kaptolu. Za vrijeme mise pjevao je i zbog hrvatskih liječnika koje vodi dr. Mijo Bergovec, predsjednik zavičajnog društva u Zagrebu.

 

{gallery}2014_galerije/Travanj_2014/bista{/gallery}

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content