Međimurje Europska regija sporta za 2022.
-1.7 °C
1033.0 hPa
58 %

Međunarodni žiri danas ocjenjuje najbolja vina sorte pušipel/šipon/furmint

Datum objave: 25. travnja 2014.

dga33

U prostorima DGA pjenušci u Banfiju kraj Štrigove danas, u petak, 25. travnja 2014. godine s početkom u 17 sati održati će se Međunarodno ocjenjivanje vina pušipel/šipon/furmint, što uz sudjelovanje vinara iz Slovenije, Mađarske i Hrvatske predstavlja svojevrsno svjetsko prvenstvo ove sorte vina. 

 

- Posebno smo ponosni na ovaj projekt jer on predstavlja korak više za manifestaciju Urbanovo i ujedno je dokaz da naš festival iz godine u godinu nastavlja planirani rast – istaknuo je Matija Posavec, međimurski župan i predsjednik Organizacijskog odbora manifestacije prije dva dana kada je u istom prostoru, u nazočnosti predstavnika medija, potpisana Izjava o uspostavi suradnje na zajedničkoj promociji vina sorte moslavac (pušipel) – šipon – furmint.

Izjavu su potpisali predsjednik Društva vinogradnikov ljutomersko-ormoških goric Jeruzalem g. Aleksandar Saško Štampar, direktor JARA-e (Javna razvojna agencija občine Ormož) g. Zlatko Zadravec i predsjednik Društva Hortus Croatiae g. Zdravko Dvanajščak kao dokaz partnerstva i zajedničke buduće suradnje.


Kako je naglašeno g. Zadravec, važno je u narednom periodu proširiti i formalno uspostaviti suradnju s mađarskim institucijama, vinskim organizacijama kako bi ostvarili cilj i zaista imali pravo svjetsko prvenstvo naše autohtone sorte.
- Među 40 uzoraka pristiglih na ocjenjivanje nalazi se i nekoliko uzoraka mađarskih proizvođača što pokazuje njihovu namjeru da ovaj projekt zaživi – rekao je g. Štampar.

Marijan Čižmešija, kao jedan od ocjenjivača, predstavio je međunarodni ocjenjivački žiri pred kojima je danas slatki, ali nezahvalan zadatak.
Predsjednica žirija je dr. sci. Ivana Alpeza, ujedno i predstojnica Zavoda za vinogradarstvo i vinarstvo. Zatim, uz već spomenutog Marijana Čižmešiju, vina će ocjenjivati Branka Mihaljević (Zavod za vinogradarstvo i vinarstvo), dr. sci. Marko Karoglan (Agronomski fakultet), Zlatko Zadravec (JARA d.o.o., Ormož) i Gabor Czecke, mađarski somelier, dugogodišnji ocjenjivač na najvećem svjetskom sajmu vina – Decanteru.
Rezultati ocjenjivanja biti će objavljeni prvog dana Festivala pušipela u Štrigovi, 16. svibnja, kada je najuspješnijim vinarima biti dodijeljene i nagrade.

Kao domaćin, novinarima se obratio i načelnik općine Štrigova g. Stanislav Rebernik koji je izrazio zadovoljstvo ovim projektom te istaknuo kako je uvjeren da to znači jedan veliki plus za Štrigovu i međimurski turizam u cjelini.

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za nedjelju, 23. siječnja 2022. - Tijekom vikenda cijepljeno 485 osoba
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 22. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content