Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Potpisan Sporazum o integriranom prijevozu putnika između tri županije

Datum objave: 24. travnja 2014.

integrirani-prijevoz 1

U srijedu, 23.04.2014. godine je u zgradi Županijske palače u Varaždinu potpisan Sporazum o partnerstvu na "Projektu razvoja integriranog prijevoza putnika i intermodalnog prijevoza tereta na području regije sjeverne Hrvatske". Sporazum su potpisali župan Međimurske županije Matija Posavec, župan Varaždinske županije Predrag Štromar i zamjenik župana Koprivničko-križevačke županije Ivan Pal.

 

Suvremeni oblici prijevoza putnika i roba, često nazivani ITS (inteligentni transportni sustavi) čine dva oblika prijevoza, tzv. integrirani prijevoz putnika (IPP) i integrirani prijevoz tereta (IPT). Kako su navedene tri županije oduvijek bile vrlo dobro povezane gospodarski, kulturološki pa i sociološki, tako je dogovorena suradnja oko zajedničkog razvoja regionalnog projekta uvođenja inteligentnih prometnih sustava (ITS). Tu se u prvom redu misli na IPP zbog sve veće potrebe prijevoza putnika u dnevnim migracijama između gradova i naselja tih triju županija.

Povezivanje županija na ovaj način otvara nam brojne mogućnosti, posebice ako gledamo s aspekta da smo pogranične županije koje osim redovnih takozvanih dnevnih migracija naših građana trebaju razmišljati i o turističkim potencijalima. Vjerujem da ćemo ovime napraviti korak prema tome da naše građane vratimo prema većem korištenju javnog prijevoza. - naglasio je župan Posavec.

Župan Varaždinske županije Predrag Štromar istaknuo je zadovoljstvo potpisivanjem ovog Sporazuma i uključivanjem susjednih županija. Treba integrirati željeznicu i autobus te velike gradove, ali i spojiti ruralna područja te omogućiti kvalitetne linije. Krajnji cilj je niže cijena prijevoza i veći broj putnika. Ovim sporazumom otvara se i mogućnost dobivanja sredstava iz EU fondova – istaknuo je župan Štromar te dodao da se zbog toga i prišlo zajedničkom razvoju projekta uvođenja integriranog prijevoza putnika, a isto tako u budućnosti i integriranog prijevoza tereta.

 

Potpisivanju Sporazuma nazočili su i zamjenici župana Varaždinske županije Alen Kišić i Alan Košić, pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo Međimurske županije Vesna Haluga, pročelnik Ureda župana Koprivničko-križevačke županije Vladimir Šadek i pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, regionalni razvoj i europske integracije Varaždinske županije Martin Hajdinjak.

 

{gallery}2014_galerije/Travanj_2014/integrirani{/gallery}

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content