Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Objavljeni prvi natječaji programa za istraživanje i inovacije HORIZON 2020

Datum objave: 13. prosinca 2013.

horizon2020 0Europska komisija objavila je prve natječaje u sklopu programa HORIZON 2020, novog europskog okvirnog programa za istraživanja i inovacije. Trenutno su objavljeni pozivi koji će biti otvoreni unutar sljedeće dvije godine, ukupne vrijednosti preko 15 milijardi eura u prve dvije godine.

 

U sklopu navedenih poziva financirat će se projekti koji će pomoći razvoju ekonomskog gospodarstva temeljenog na znanju te će biti usmjereni na doprinos kvaliteti života stanovnika Europske Unije.

U prvom programu rada HORIZON 2020 identificirano je 12 fokus područja koja obuhvaćaju 15 posto ukupnog broja poziva. Financiranje će u 2014. godini biti usmjereno na tri ključna stupa programa Horizon 2020:

Izvrsna znanost: Približno 3 milijarde EUR, uključujući 1,7 milijardi EUR za bespovratna sredstva Europskog istraživačkog vijeća namijenjena vrhunskim znanstvenicima i 800 milijuna EUR za stipendije Marie Skłodowska-Curie namijenjene mladim istraživačima

Vodeći položaj industrije: 1,8 milijardi EUR za potporu vodećem položaju europske industrije u područjima kao što su IKT, nanotehnologije, napredna proizvodnja, robotika, biotehnologije i svemir
Društveni izazovi: 2,8 milijardi EUR za inovativne projekte kojima se rješava sedam društvenih izazova Obzora 2020., čime su u širem smislu obuhvaćeni: zdravlje; poljoprivreda, pomorstvo i biogospodarstvo; energetika; promet; klimatska politika, okoliš, učinkovito korištenje resursa i sirovine; promišljajuća društva i sigurnost

Program HORIZON 2020 predstavlja novi program, koji će u razdoblju od 2014. do 2020. godine ujediniti sve aktivnosti istraživanja i razvoja koje su trenutno zastupljene u okviru Sedmog okvirnog programa za istraživanje i tehnološki razvoj (FP7), Okvirnog programa za konkurentnost i inovacije (CIP) te Europskog instituta za inovacije i tehnologiju. HORIZON time postaje trenutno najveći istraživački program Europske unije s proračunom od 70 milijardi eura.

Otvorene natječaje iz programa HORIZON 2020 za 2014. i 2015. godinu možete pronaći na internet stranicama Europske komisije – HORIZON 2020.

Foto: ec.europa.eu

 

 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content