Međimurje Europska regija sporta za 2022.
0.3 °C
1030.0 hPa
81 %

U Sigetvaru odana počast Nikoli Zrinskom Sigetskom

Datum objave: 8. rujna 2013.

sigetvar nas

I ove godine, izaslanstvo iz Međimurja uveličalo je obilježavanje pogibije Nikole Zrinskog Sigetskog. Ono se svakog početka rujna dvodnevnom manifestacijom održava u mađarskom gradu Szigetvaru.

 

U ime Međimurske županije i Grada Čakovca vijenac su Parku tursko-mađarskog prijateljstva položili zamjenik župana Međimurske županije Zoran Vidović i pročelnik UO za komunalno gospodarstvo Grada Čakovca Dražen Barić. Osim njih u Szigetvaru su tradicionalno bili i predstavnici Zrinske Garde Čakovec, Družbe braće hrvatskog zmaja Zmajski stol Čakovec, kao i brojni Međimurci štovatelji Zrinskih. Zrinska garda sudjelovala je u dvodnevnom programu koji se u ovom mađarskom gradiću održava svake godine na datum pogibije Nikole Zrinskog Sigetskog.

 

Naime, prije 447 godina, 7. rujna 1566. godine prilikom pokušaja proboja iz sigetske tvrđave koju su opsjedali Turci, pogiba Nikola Zrinski. Njegova herojska smrt protekom vremena uzdignuta je na razinu mita, a on sam među najveće hrvatske i mađarske povijesne ličnosti. Iako su Turci osvojili Siget, njihovo napredovanje je zaustavljeno, jer dva dana ranije umire bolesni sultan Sulejman veličanstveni koji je predvodio osmanlijsku vojsku.

 

 

{gallery}2013galerije/Rujan_2013/Sigetvar{/gallery}

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za nedjelju, 23. siječnja 2022. - Tijekom vikenda cijepljeno 485 osoba
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 22. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content