Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Josipović: Međimurje mora biti primjer drugima

Datum objave: 1. svibnja 2013.
Velikom svečanošću u čakovečkom Centru za kulturu završeno je obilježavanje Dana Međimurske županije.  Uz bogat umjetnički program, okupljenima u dobro popunjenoj dvorani, obratili su se brojni uzvanici, od županice Krapinsko-zagorske županije do predsjednika države.
20-ta obljetnica Međimurske županije bila je prigoda da se zahvali svima onima koji su u ova dva desetljeća pridonijeli razvoju cijelog Međimurja. Župan Međimurske županije zahvalnicom se zahvalio svim predsjednicima Skupštine Međimurske županije, posthumno Ivanu Hranjecu – za mandate 1993.-1997. i 1997. - 2001., Zvonimiru Siladiju – za mandat 2001.-2005., Vladimiru Ivkoviću – za mandat 2005.-2009. i Petru Novačkom – za mandat 2009.-2013. Zahvalnicu su dobili i dosadašnji župani Marijan Ramušćak – za mandat 1993.-1997, Branko Levačiću – za mandate 1997. - 2001. i 2001.-2005. i Josip Posavec – za mandat 2005. - 2009.
Župan je za zasluge u 2012. godini, ali i tijekom cijele poslovne karijere, dodijelio i Povelje Međimurske županije i to Društvu vinogradara i vinara Međimurja "Hortus Croatiae" iz Štrigove, za postignute rezultate ostvarene  tijekom 20 godina svoga rada, dr. sc. Antunu Mikecu iz Zagreba , za postignute rezultate ostvarene  na gospodarskom planu i donatorskim aktivnostima, Ignaciju Marđetku iz Zagreba, za postignute rezultate ostvarene  na gospodarskom planu i donatorskim aktivnostima, Ignacu Šardiju iz Selnice za postignute rezultate na području jačanja tehničke kulture u Međimurskoj županiji, posthumno ŽELJKU MURKU, policijskom službeniku iz Mihovljana, poginulom na dužnosti, Branimiru Magdaleniću iz Savske Vesi, za doprinos u očuvanju i promociji glazbene baštine Međimurja i hrvatskog glazbenog stvaralaštva, Udruzi "Zora"  iz Čakovca, za 10 godina uspješnog rada na promicanju ljudskih prava, rodne ravnopravnosti i prava manjina, kao i edukaciji te podizanju svijesti o problemima od općeg društvenog interesa, nenasilju, zdravlju i cjeloživotnoj ne-institucionalnoj edukaciji, te HKUD "Pomurje" iz Lendave, za  izniman trud uložen u očuvanje i promociju hrvatske i međimurske kulture, tradicije, jezika i običaja Međimuraca u Republici Sloveniji.
Dodijeljene su i nagrade Zrinski, najviše županijsko priznanje koje na prijedlog odbora dodjeljuje Skupština Međimurske županije. Za 2012. godinu dobitnici su Stjepan Taradi Utek iz Belice, za izuzetan doprinos na promicanju i očuvanju međimurske glazbene kulture, dr. med. Hussein Saghir, iz Čakovca, za izuzetan doprinos i osobni dugogodišnji angažman na otkrivanju i otklanjanju uzroka zloćudnih oboljenja i rehabilitaciji oboljelih, te uspjehe u podizanju zdravstvene kulture građana u prevenciji zloćudnih oboljenja, "Toni" d.o.o iz Donjeg Kraljevca, za postignute uspjehe u području gospodarstva Međimurske županije, DVD Mala Subotica za zapažene rezultate u zaštiti ljudi i materijalnih dobara te promicanju vatrogastva kod mladeži, te Udruga slijepih Međimurske županije iz Čakovca za postignute uspjehe na poboljšanju uvjeta života slijepih i slabovidnih osoba unutar zajednice te podizanju svijesti građana o specifičnim potrebama i načinu funkcioniranja slijepih i slabovidnih osoba u Međimurskoj županiji.
U prigodnom govoru župan Perhoč osvrnuo se na činjenicu da obilježavamo tri značajna datuma za Međimursku županiju. Osim dana Međimurske županije, tu je i Spomendan Hrvatskog sabora na pogibiju Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana, 20 godina postojanja. Veliki su to i značajni datumi za Međimurje ali i Hrvatsku, rekao je Perhoč, o čemu svjedoči i činjenica da je prije dvije godine Hrvatski sabor donio odluku kojom 30. travnja proglašava svojim Spomendanom.
"Ukoliko pogledamo Međimurje od prije dvadeset godina i usporedimo ga sa stanjem danas, vidjet ćemo da smo u tom razdoblju izuzetno napredovali. Danas smo komunalno najrazvijenija hrvatska županija, a prednjačimo i na mnogim drugim poljima. Taj naš razvoj dobrim dijelom temeljen je i na ovom regionalnom ustroju zemlje gdje je Međimurje prvi put u svojoj povijesti postalo samostalna regija u Hrvatskoj, i to tako da između županije i državne vlasti nema dodatne razine upravljanja. Naš uspjeh i dosadašnji razvoj, dokaz su i argument protiv svih onih koji tvrde da bi  okrupnjavanje hrvatskih županija stvorilo bolji i efikasniji sustav od sadašnjeg.
Mnogo je naših sugrađana u proteklih godinu dana, ali i od početka aktualne krize ostalo bez posla. Mnogima je zbog promjene strukture gospodarstva i niskog stupnja obrazovanja, gotovo nemoguće pronaći novi posao. Želim naglasiti da smo se trudili sačuvati svako radno mjesto, bez obzira u kojoj se djelatnosti ono nalazilo. No, neke industrije unatoč svim našim nastojanjima gotovo da i nije bilo moguće spasiti, poput tekstilne i građevinske. Dobra strana tog procesa je da se gospodarska struktura Međimurja polako mijenja te da od kraja s izrazito radno-intenzivnom industrijom postajemo regija s razvijenim industrijama koje robu, usluge i znanje izvoze na zapadna tržišta. Svoju šansu vidimo u turističkoj ponudi, ali i razvijanju poljoprivredne, voćarske, vinogradarske i prehrambene industrije. Međimurje će stoga svoj budući razvoj temeljiti na inovativnosti, atraktivnosti, stručnosti i radišnosti. A to su odrednice na koje svi sa strane pomisle kad kažu da je Međimurje "hrvatski cvjetnjak"."
Predsjednik Republike Hrvatske dr. Ivo Josipović govorio je o rekao je da mu se sviđa metafora o Međimurju kao cvjetnjaku Hrvatske. Puno toga što se ovdje događa opravdava tu usporedbu. Po mnogim dostignućima Međimurje jest naš cvjetnjak, koji se od jednog od najsiromašnijih krajeva uzdigao među one najuspješnije. Međimurje je prepoznatljiva cjelina sa svojom poviješću, tradicijom i kulturnim velikanima kao što je Slavenski. Ovdje je bilo riječi i o povijesnim velikanima i zato su ove riječi: navik on živi ki zgine pošteno ostavile na mene dojam, rekao je Josipović i nastavio:
"Ali
nažalost, naša novija povijest, nepravde koje su učinjene u ekonomskom statusu gotovo da dovode do suprotne teze navik zgine ki živi pošteno. Previše je ljudi ostalo bez posla, koji kopaju po kontejnerima, previše je onih koji nemaju za lijek, za kruh, za školovanje djece. Uzroci su različiti, ali na nama je koji obnašamo bilo koju vlast da učinimo da ova povijesna rečenica koju smo ovdje čuli dobije jednu novu dimenziju: ko pošteno radi pošteno i živi. Mora imati poštenu plaću, pristojan standard života, perspektivu."
O značenju Zrinskih i Frankopana i njihove žrtve za hrvatsku povijest govorila je izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora potpredsjednica HS-a Dragica Zgrebec. Referat o obitelji Zrinski kroz povijest pod nazivom "Mučenici ili duga uspješna priča" dala je povjesničarka prof. dr. sc. Nataša Štefanec.
U glazbenom dijelu programa nastupili su Pjevački zbor Josip Štolcer Slavenski,Dejan i Matko Buvač koji su čitali  Oproštajno pismo Petra Zrinskog supruzi Ani Katarini Zrinskoj  i   Oproštajno pismo Frana Krste Frankopana supruzi Juliji, Učenici iz Međimurja koji pohađaju srednju glazbenu školu Varaždin Tamara Korunek i  Jurica Jurasić Kapun uz mentoricu Blanku Tkalčić i klavirsku pratnju  Danijela Otoa.
Nakon sjednice održan je domjenak u atriju Starog grada u Čakovcu, na kojem su kao posebno iznenađenje za predsjednika nastupili članovi Zbora Gimnazije "Josipa Slavenskog" iz Čakovca, koji s u nedavnom game showu Hrvatske televizije sudjelovali u superfinalu i osvojili drugo mjesto.
Dan_zupanije_nas
Velikom svečanošću u čakovečkom Centru za kulturu završeno je obilježavanje Dana Međimurske županije.  Uz bogat umjetnički program, okupljenima u dobro popunjenoj dvorani, obratili su se brojni uzvanici, od županice Krapinsko-zagorske županije do predsjednika države.


20-ta obljetnica Međimurske županije bila je prigoda da se zahvali svima onima koji su u ova dva desetljeća pridonijeli razvoju cijelog Međimurja. Župan Međimurske županije zahvalnicom se zahvalio svim predsjednicima Skupštine Međimurske županije, posthumno Ivanu Hranjecu – za mandate 1993.-1997. i 1997. - 2001., Zvonimiru Siladiju – za mandat 2001.-2005., Vladimiru Ivkoviću – za mandat 2005.-2009. i Petru Novačkom – za mandat 2009.-2013. Zahvalnicu su dobili i dosadašnji župani Marijan Ramušćak – za mandat 1993.-1997, Branko Levačiću – za mandate 1997. - 2001. i 2001.-2005. i Josip Posavec – za mandat 2005. - 2009.

Župan je za zasluge u 2012. godini, ali i tijekom cijele poslovne karijere, dodijelio i Povelje Međimurske županije i to Društvu vinogradara i vinara Međimurja "Hortus Croatiae" iz Štrigove, za postignute rezultate ostvarene  tijekom 20 godina svoga rada, dr. sc. Antunu Mikecu iz Zagreba , za postignute rezultate ostvarene  na gospodarskom planu i donatorskim aktivnostima, Ignaciju Marđetku iz Zagreba, za postignute rezultate ostvarene  na gospodarskom planu i donatorskim aktivnostima, Ignacu Šardiju iz Selnice za postignute rezultate na području jačanja tehničke kulture u Međimurskoj županiji, posthumno ŽELJKU MURKU, policijskom službeniku iz Mihovljana, poginulom na dužnosti, Branimiru Magdaleniću iz Savske Vesi, za doprinos u očuvanju i promociji glazbene baštine Međimurja i hrvatskog glazbenog stvaralaštva, Udruzi "Zora"  iz Čakovca, za 10 godina uspješnog rada na promicanju ljudskih prava, rodne ravnopravnosti i prava manjina, kao i edukaciji te podizanju svijesti o problemima od općeg društvenog interesa, nenasilju, zdravlju i cjeloživotnoj ne-institucionalnoj edukaciji, te HKUD "Pomurje" iz Lendave, za  izniman trud uložen u očuvanje i promociju hrvatske i međimurske kulture, tradicije, jezika i običaja Međimuraca u Republici Sloveniji. 

Dodijeljene su i nagrade Zrinski, najviše županijsko priznanje koje na prijedlog odbora dodjeljuje Skupština Međimurske županije. Za 2012. godinu dobitnici su Stjepan Taradi Utek iz Belice, za izuzetan doprinos na promicanju i očuvanju međimurske glazbene kulture, dr. med. Hussein Saghir, iz Čakovca, za izuzetan doprinos i osobni dugogodišnji angažman na otkrivanju i otklanjanju uzroka zloćudnih oboljenja i rehabilitaciji oboljelih, te uspjehe u podizanju zdravstvene kulture građana u prevenciji zloćudnih oboljenja, "Toni" d.o.o iz Donjeg Kraljevca, za postignute uspjehe u području gospodarstva Međimurske županije, DVD Mala Subotica za zapažene rezultate u zaštiti ljudi i materijalnih dobara te promicanju vatrogastva kod mladeži, te Udruga slijepih Međimurske županije iz Čakovca za postignute uspjehe na poboljšanju uvjeta života slijepih i slabovidnih osoba unutar zajednice te podizanju svijesti građana o specifičnim potrebama i načinu funkcioniranja slijepih i slabovidnih osoba u Međimurskoj županiji.
 
U prigodnom govoru župan Perhoč osvrnuo se na činjenicu da obilježavamo tri značajna datuma za Međimursku županiju. Osim dana Međimurske županije, tu je i Spomendan Hrvatskog sabora na pogibiju Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana, 20 godina postojanja. Veliki su to i značajni datumi za Međimurje ali i Hrvatsku, rekao je Perhoč, o čemu svjedoči i činjenica da je prije dvije godine Hrvatski sabor donio odluku kojom 30. travnja proglašava svojim Spomendanom. 

"Ukoliko pogledamo Međimurje od prije dvadeset godina i usporedimo ga sa stanjem danas, vidjet ćemo da smo u tom razdoblju izuzetno napredovali. Danas smo komunalno najrazvijenija hrvatska županija, a prednjačimo i na mnogim drugim poljima. Taj naš razvoj dobrim dijelom temeljen je i na ovom regionalnom ustroju zemlje gdje je Međimurje prvi put u svojoj povijesti postalo samostalna regija u Hrvatskoj, i to tako da između županije i državne vlasti nema dodatne razine upravljanja. Naš uspjeh i dosadašnji razvoj, dokaz su i argument protiv svih onih koji tvrde da bi  okrupnjavanje hrvatskih županija stvorilo bolji i efikasniji sustav od sadašnjeg.
 
Mnogo je naših sugrađana u proteklih godinu dana, ali i od početka aktualne krize ostalo bez posla. Mnogima je zbog promjene strukture gospodarstva i niskog stupnja obrazovanja, gotovo nemoguće pronaći novi posao. Želim naglasiti da smo se trudili sačuvati svako radno mjesto, bez obzira u kojoj se djelatnosti ono nalazilo. No, neke industrije unatoč svim našim nastojanjima gotovo da i nije bilo moguće spasiti, poput tekstilne i građevinske. Dobra strana tog procesa je da se gospodarska struktura Međimurja polako mijenja te da od kraja s izrazito radno-intenzivnom industrijom postajemo regija s razvijenim industrijama koje robu, usluge i znanje izvoze na zapadna tržišta. Svoju šansu vidimo u turističkoj ponudi, ali i razvijanju poljoprivredne, voćarske, vinogradarske i prehrambene industrije. Međimurje će stoga svoj budući razvoj temeljiti na inovativnosti, atraktivnosti, stručnosti i radišnosti. A to su odrednice na koje svi sa strane pomisle kad kažu da je Međimurje "hrvatski cvjetnjak"."


Predsjednik Republike Hrvatske dr. Ivo Josipović govorio je o rekao je da mu se sviđa metafora o Međimurju kao cvjetnjaku Hrvatske. Puno toga što se ovdje događa opravdava tu usporedbu. Po mnogim dostignućima Međimurje jest naš cvjetnjak, koji se od jednog od najsiromašnijih krajeva uzdigao među one najuspješnije. Međimurje je prepoznatljiva cjelina sa svojom poviješću, tradicijom i kulturnim velikanima kao što je Slavenski. Ovdje je bilo riječi i o povijesnim velikanima i zato su ove riječi: navik on živi ki zgine pošteno ostavile na mene dojam, rekao je Josipović i nastavio: 

"Ali nažalost, naša novija povijest, nepravde koje su učinjene u ekonomskom statusu gotovo da dovode do suprotne teze navik zgine ki živi pošteno. Previše je ljudi ostalo bez posla, koji kopaju po kontejnerima, previše je onih koji nemaju za lijek, za kruh, za školovanje djece. Uzroci su različiti, ali na nama je koji obnašamo bilo koju vlast da učinimo da ova povijesna rečenica koju smo ovdje čuli dobije jednu novu dimenziju: ko pošteno radi pošteno i živi. Mora imati poštenu plaću, pristojan standard života, perspektivu."


O značenju Zrinskih i Frankopana i njihove žrtve za hrvatsku povijest govorila je izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora potpredsjednica HS-a Dragica Zgrebec. Referat o obitelji Zrinski kroz povijest pod nazivom "Mučenici ili duga uspješna priča" dala je povjesničarka prof. dr. sc. Nataša Štefanec.  U glazbenom dijelu programa nastupili su Pjevački zbor Josip Štolcer Slavenski,Dejan i Matko Buvač koji su čitali  Oproštajno pismo Petra Zrinskog supruzi Ani Katarini Zrinskoj  i   Oproštajno pismo Frana Krste Frankopana supruzi Juliji, Učenici iz Međimurja koji pohađaju srednju glazbenu školu Varaždin Tamara Korunek i  Jurica Jurasić Kapun uz mentoricu Blanku Tkalčić i klavirsku pratnju  Danijela Otoa.

Nakon sjednice održan je domjenak u atriju Starog grada u Čakovcu, na kojem su kao posebno iznenađenje za predsjednika nastupili članovi Zbora Gimnazije "Josipa Slavenskog" iz Čakovca, koji s u nedavnom game showu Hrvatske televizije sudjelovali u superfinalu i osvojili drugo mjesto.

{gallery}2013galerije/Travanj_2013/Svecanost{/gallery}   

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content