Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Rivnenska oblast novi je prijatelj Međimurske županije

Datum objave: 15. travnja 2013.
Od četvrtka do subote u službenom posjetu Međimurskoj županiji boravilo je izaslanstvo iz ukrajinske Rivnenske oblasti. Naime, krajem prošle godine naše je izaslanstvo predvođeno zamjenikom župana Međimurske županije Matijom Posavcem boravilo u glavnom gradu oblasti, Rivnu, te je dogovorilo daljnje korake.
Već nekoliko mjeseci nakon tog inicijalnog posjeta, u Međimurje je došlo brojno izaslanstvo iz Ukrajine, predvođeno guvernerom Rivnenske oblasti Vasylom Bertashem. U trodnevnom posjetu obišli su Međimurske kulturne i prirodne znamenitosti, poduzeća i institucije te se uvjerili da je naša županija jedna od najrazvijenijih u Hrvatskoj. Kruna posjeta bilo je potpisivanje Sporazuma o trgovinskoj, gospodarskoj, znanstvenoj i kulturnoj suradnji između naših dviju regija.
Kako je tom prilikom naglasio župan Međimurske županije Ivan Perhoč, naše dvije regije imaju mnogo dodirnih točaka, a potpisani sporazum omogućava da se suradnja produbi i intenzivira. Guverner Rivnenske oblasti Vasyl Bertash rekao je da su europske integracije strateški cilj Ukrajine te da povezivanje regija to može samo ubrzati. Drago mi je što imamo mnogo prostora za suradnju, a posebno me raduje činjenica da smo stekli i nove prijatelje, rekao je g. Bertash.
Zanimljivo je i to da je uz guvernera i suradnike u Međimurje stiglo i jedanaesteročlano gospodarsko izaslanstvo. Oni su bili gosti Hrvatske gospodarske komore Županijske komore Čakovec,u sklopu posjeta obišli su i nekoliko međimurskih tvrtki, a u prostorima HGK razgovarali su i s našim gospodarstvenicima. Predsjednik HGK ŽK Čakovec Rajko Šarić i predsjednik Rivnenske trgovinske komore Mykola Yaroshchuk potpisali su Sporazum o suradnji, sklopljeno je i nekoliko poslova, tako da se slobodno može reći da je posjet bio više nego uspješan.
Inače, do potpisivanja Sporazuma došlo je na inicijativu ukrajinskog veleposlanika u Republici Hrvatskoj nj.e. Oleksandra Levchenka koji je našu županiju spojio s Rivnenskom oblasti. Ta ukrajinska regija ima oko milijun i 200 tisuća stanovnika, nalazi se u zapadnom dijelu zemlje, a gospodarski je dosta slična Međimurskoj županiji. Središte oblasti je grad Rivne koji ima oko 250 tisuća stanovnika.
Potpisani Sporazum omogućuje široku suradnju, a velike perspektive otvaraju nam se nakon našeg ulaska u Europsku uniju.
Ukrajina_nas
Od četvrtka do subote u službenom posjetu Međimurskoj županiji boravilo je izaslanstvo iz ukrajinske Rivnenske oblasti. Naime, krajem prošle godine naše je izaslanstvo predvođeno zamjenikom župana Međimurske županije Matijom Posavcem boravilo u glavnom gradu oblasti, Rivnu, te je dogovorilo daljnje korake. 

Već nekoliko mjeseci nakon tog inicijalnog posjeta, u Međimurje je došlo brojno izaslanstvo iz Ukrajine, predvođeno guvernerom Rivnenske oblasti Vasylom Bertashem. U trodnevnom posjetu obišli su Međimurske kulturne i prirodne znamenitosti, poduzeća i institucije te se uvjerili da je naša županija jedna od najrazvijenijih u Hrvatskoj. Kruna posjeta bilo je potpisivanje Sporazuma o trgovinskoj, gospodarskoj, znanstvenoj i kulturnoj suradnji između naših dviju regija.

 Kako je tom prilikom naglasio župan Međimurske županije Ivan Perhoč, naše dvije regije imaju mnogo dodirnih točaka, a potpisani sporazum omogućava da se suradnja produbi i intenzivira. Guverner Rivnenske oblasti Vasyl Bertash rekao je da su europske integracije strateški cilj Ukrajine te da povezivanje regija to može samo ubrzati. Drago mi je što imamo mnogo prostora za suradnju, a posebno me raduje činjenica da smo stekli i nove prijatelje, rekao je g. Bertash.

 Zanimljivo je i to da je uz guvernera i suradnike u Međimurje stiglo i jedanaesteročlano gospodarsko izaslanstvo. Oni su bili gosti Hrvatske gospodarske komore Županijske komore Čakovec,u sklopu posjeta obišli su i nekoliko međimurskih tvrtki, a u prostorima HGK razgovarali su i s našim gospodarstvenicima. Predsjednik HGK ŽK Čakovec Rajko Šarić i predsjednik Rivnenske trgovinske komore Mykola Yaroshchuk potpisali su Sporazum o suradnji, sklopljeno je i nekoliko poslova, tako da se slobodno može reći da je posjet bio više nego uspješan.

 Inače, do potpisivanja Sporazuma došlo je na inicijativu ukrajinskog veleposlanika u Republici Hrvatskoj nj.e. Oleksandra Levchenka koji je našu županiju spojio s Rivnenskom oblasti. Ta ukrajinska regija ima oko milijun i 200 tisuća stanovnika, nalazi se u zapadnom dijelu zemlje, a gospodarski je dosta slična Međimurskoj županiji. Središte oblasti je grad Rivne koji ima oko 250 tisuća stanovnika.

 Potpisani Sporazum omogućuje široku suradnju, a velike perspektive otvaraju nam se nakon našeg ulaska u Europsku uniju.

{gallery}2013galerije/Travanj_2013/Ukrajina{/gallery}   

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content