Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Obilježen Dan oslobođenja Međimurja

Datum objave: 6. travnja 2013.
Na današnji dan prije 68 godina u Međimurje su ušle bugarske i sovjetske trupe, okončavši time četverogodišnju mađarsku okupaciju. Time je Međimurje posljednju put oslobođeno i priopjeno matici zemlji.
Povodom ovog datuma, u subotu su u na Palači Zrinskih, ispred spomenika Poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu u Perivoju Zrinskih te ispred spomenika Poginulim partizanima u 2. svjetskom ratu na čakovečkom Groblju položeni vijenci i upaljenje svijeće. Počast su dala izaslanstva Međimurske županije, Grada Čakovca, Udruge antifašističkih boraca i antifašista Međimurja, saborske zastupnice i brojni građani.
Središnje obilježavanje održano je ispred Spomen-obilježja u Sv. Jurja u Trnju. Dr. sc. Branimir Bunjac dao je povijesni pregled događanja u Međimurju tijekom 2. svjetskog rata, istaknuvši da su Međimurci dali mnoge žrtve kako bi se naš kraj ponovno vratio u sastav Hrvatske. Predsjednik Društva antifašističkih boraca i antifašista Međimurja Zvonimir Golub istaknuo je antifašistička borba spada među najsvjetlije stranice naše povijesti te da treba obnoviti spomenike NOB-u srušene 90- tih godina prošlog stoljeća. Načelnik Općine Donji Kraljevec Zlatko Horvat naglasio je da su Međimurci nebrojeno puta krvlju obranili svoju slobodu i pravo da žive u hrvatskoj državi.
Župan Međimurske županije Ivan Perhoč u svom govoru naglasio je da smo mi Međimurci izuzetno smo ponosni na naš doprinos u pobjedi antifašističke koalicije u 2. svjetskom ratu, te činjenici da antifašizam danas predstavlja temelj suradnje između europskih zemalja. "Od svih naroda u Europi, Hrvati su se razmjerno broju stanovnika u najvećem broju uključili u antifašistički pokret. Tu našu tradiciju za nepuna tri mjeseca unosimo u Europsku uniju kao jednu od naših posebitosti te je moramo sačuvati.", rekao je Perhoč.
"Gospodarska kriza koja traje već pet godina pogoduje rastu ekstremnih političkih skupina. Tako se već nekoliko godina u Mađarskoj javljaju snage koje bi željele Mađarsku, u kako oni kažu povijesnim granicama. Relativiziranje uloge antifašističke borbe u prisajedinjenju Međimurja, Baranje, Istre, Zadra i otoka matici zemlji takvim snagama može biti samo podstrek te u konačnici dovesti do novih ratova i stradanja. Stoga stalno treba isticati i podsjećati na ove svijetle povijesne trenutke, kako bi i mlađe generacije znale povijesnu istinu.", završio je župan.
oslobodjenje_nas
Na današnji dan prije 68 godina u Međimurje su ušle bugarske i sovjetske trupe, okončavši time četverogodišnju mađarsku okupaciju. Time je Međimurje posljednju put oslobođeno i priopjeno matici zemlji.

Povodom ovog datuma, u subotu su u na Palači Zrinskih, ispred spomenika Poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu u Perivoju Zrinskih te ispred spomenika Poginulim partizanima u 2. svjetskom ratu na čakovečkom Groblju položeni vijenci i upaljenje svijeće. Počast su dala izaslanstva Međimurske županije, Grada Čakovca, Udruge antifašističkih boraca i antifašista Međimurja, saborske zastupnice i brojni građani. Središnje obilježavanje održano je ispred Spomen-obilježja u Sv. Jurja u Trnju. Dr. sc. Branimir Bunjac dao je povijesni pregled događanja u Međimurju tijekom 2. svjetskog rata, istaknuvši da su Međimurci dali mnoge žrtve kako bi se naš kraj ponovno vratio u sastav Hrvatske. 

Predsjednik Društva antifašističkih boraca i antifašista Međimurja Zvonimir Golub istaknuo je antifašistička borba spada među najsvjetlije stranice naše povijesti te da treba obnoviti spomenike NOB-u srušene 90- tih godina prošlog stoljeća. Načelnik Općine Donji Kraljevec Zlatko Horvat naglasio je da su Međimurci nebrojeno puta krvlju obranili svoju slobodu i pravo da žive u hrvatskoj državi.

 Župan Međimurske županije Ivan Perhoč u svom govoru naglasio je da smo mi Međimurci izuzetno smo ponosni na naš doprinos u pobjedi antifašističke koalicije u 2. svjetskom ratu, te činjenici da antifašizam danas predstavlja temelj suradnje između europskih zemalja. "Od svih naroda u Europi, Hrvati su se razmjerno broju stanovnika u najvećem broju uključili u antifašistički pokret. Tu našu tradiciju za nepuna tri mjeseca unosimo u Europsku uniju kao jednu od naših posebitosti te je moramo sačuvati.", rekao je Perhoč. 

"Gospodarska kriza koja traje već pet godina pogoduje rastu ekstremnih političkih skupina. Tako se već nekoliko godina u Mađarskoj javljaju snage koje bi željele Mađarsku, u kako oni kažu povijesnim granicama. Relativiziranje uloge antifašističke borbe u prisajedinjenju Međimurja, Baranje, Istre, Zadra i otoka matici zemlji takvim snagama može biti samo podstrek te u konačnici dovesti do novih ratova i stradanja. Stoga stalno treba isticati i podsjećati na ove svijetle povijesne trenutke, kako bi i mlađe generacije znale povijesnu istinu.", završio je župan.

{gallery}2013galerije/Travanj_2013/Oslobodjenje{/gallery}  

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content