Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Ministar Maras razgovarao s međimurskim obrtnicima

Datum objave: 5. travnja 2013.
Ponukan najavom odlaska međimurskih obrtnika na Markov trg na prosvjede, ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras u petak je u dvorani Udruženja obrtnika Međimurja s njima održao radni sastanak. Naime, kako je rekao, iskoristio je boravak u susjednom Varaždinu na Proinvest konferenciji te svratio do Čakovca kako bi na licu mjesta saznao što muči naše obrtnike.
A problema je, rekli su obrtnici mnogo. Zatvara se sve više i više obrta, mnoge od njih koji još rade guše dugovi, a velike probleme stvaraju im postojeći vidljivi i skriveni nameti. Probleme obrtnika u kratkim crtama predstavili su predsjednik Hrvatske obrtničke komore Županijske komore Čakovec Slavko Faltak i župan Međimurske županije Ivan Perhoč. Nakon toga uslijedila je rasprava u kojoj su obrtnici ministra upoznali s problemima koje imaju u svakodnevnom poslovanju. Neki su istaknuli izjalovljena velika očekivanja od uspostavljanja posebnog ministarstva za obrtništvo, neki su govorili o velikim troškovima koje imaju zbog uvođenja fiskalnih blagajni, a neki o tome da ih nefunkcioniranje pravne države stavlja u neravnopravni položaj.
Maras je rekao da su naslijeđeni problemi preveliki da bi se riješili  u nekoliko mjeseci. Vlada je povukla mnogo poteza koji bi dugoročno trebali poboljšati stanje u gospodarstvu koje je i dalje teško, rekao je ministar. No, neki statistički podaci, poput 4 tisuće novo-otvorenih tvrtki u prva tri mjeseca ove godine, pokazuju da poduzeti počinje davati rezultate. Pojačana kontrola naplate poreza i poštivanja propisa u konačnici bi trebala dovesti do korektne tržišne utakmice. Odgovarajući na pitanje o javljanju na natječaje za kupnju strojeva gdje se traži opsežna dokumentacija, Maras je rekao da je prekinuo s praksom da se svima koji se jave daje nešto novca koji nije bio dostatan za  ono što je bio namijenjen. Sad se u potpunosti financira manji broj prijavljenih projekata, a dokumentacije služi kako bi ministarstvo odredilo koji će donijeti više koristi zajednici, odnosno otvoriti više novih radnih mjesta.
Podržao je i nekoliko prijedloga obrtnika te najavio da će o njima razgovarati s kolegama u vladi. Obrtnike je pozvao da sa svim problemima i prijedlozima dođu u ministarstvo kako bi ih zajedno pokušali riješiti. Najavio je i još dolazaka na teren.
Ministar je posjet županiji iskoristio i kako bi s predstavnicima Hrvatske obrtničke komore Županijske komore Čakovec potpisao Ugovor o subvencioniranju stipendiranja učenika za deficitarna obrtnička zanimanja. Subvencionirat će se stipendije za 30 učenika, a Ugovor je vrijedan 108 tisuća kuna.
Maras_nas
Ponukan najavom odlaska međimurskih obrtnika na Markov trg na prosvjede, ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras u petak je u dvorani Udruženja obrtnika Međimurja s njima održao radni sastanak. Naime, kako je rekao, iskoristio je boravak u susjednom Varaždinu na Proinvest konferenciji te svratio do Čakovca kako bi na licu mjesta saznao što muči naše obrtnike.

A problema je, rekli su obrtnici mnogo. Zatvara se sve više i više obrta, mnoge od njih koji još rade guše dugovi, a velike probleme stvaraju im postojeći vidljivi i skriveni nameti. Probleme obrtnika u kratkim crtama predstavili su predsjednik Hrvatske obrtničke komore Županijske komore Čakovec Slavko Faltak i župan Međimurske županije Ivan Perhoč. Nakon toga uslijedila je rasprava u kojoj su obrtnici ministra upoznali s problemima koje imaju u svakodnevnom poslovanju. Neki su istaknuli izjalovljena velika očekivanja od uspostavljanja posebnog ministarstva za obrtništvo, neki su govorili o velikim troškovima koje imaju zbog uvođenja fiskalnih blagajni, a neki o tome da ih nefunkcioniranje pravne države stavlja u neravnopravni položaj.

Maras je rekao da su naslijeđeni problemi preveliki da bi se riješili  u nekoliko mjeseci. Vlada je povukla mnogo poteza koji bi dugoročno trebali poboljšati stanje u gospodarstvu koje je i dalje teško, rekao je ministar. No, neki statistički podaci, poput 4 tisuće novo-otvorenih tvrtki u prva tri mjeseca ove godine, pokazuju da poduzeti počinje davati rezultate. Pojačana kontrola naplate poreza i poštivanja propisa u konačnici bi trebala dovesti do korektne tržišne utakmice. Odgovarajući na pitanje o javljanju na natječaje za kupnju strojeva gdje se traži opsežna dokumentacija, Maras je rekao da je prekinuo s praksom da se svima koji se jave daje nešto novca koji nije bio dostatan za  ono što je bio namijenjen. Sad se u potpunosti financira manji broj prijavljenih projekata, a dokumentacije služi kako bi ministarstvo odredilo koji će donijeti više koristi zajednici, odnosno otvoriti više novih radnih mjesta.

Podržao je i nekoliko prijedloga obrtnika te najavio da će o njima razgovarati s kolegama u vladi. Obrtnike je pozvao da sa svim problemima i prijedlozima dođu u ministarstvo kako bi ih zajedno pokušali riješiti. Najavio je i još dolazaka na teren.

Ministar je posjet županiji iskoristio i kako bi s predstavnicima Hrvatske obrtničke komore Županijske komore Čakovec potpisao Ugovor o subvencioniranju stipendiranja učenika za defici
tarna obrtnička zanimanja. Subvencionirat će se stipendije za 30 učenika, a Ugovor je vrijedan 108 tisuća kuna.

{gallery}2013galerije/Travanj_2013/Maras{/gallery} 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content